Broniąca tytułu Kanada z trzecią wygraną, Łotwa lepsza od Kazachstanu

Broniąca tytułu Kanada z trzecią wygraną, Łotwa lepsza od KazachstanuPAP
Polscy hokeiści na lodzie przegrali z Francją 2:4 w swoim trzecim meczu i zajmują ostatnie miejsce w tabeli grupy B mistrzostw świata Elity, które rozgrywane są w Czechach. W grupie A prowadzi broniąca tytułu Kanada po zwycięstwie po dogrywce nad Austrią 7:6, natomiast Łotwa wygrała 2:0 z Kazachstanem.

Biało-czerwoni po pierwszej tercji i strzałach Justina Addamo przegrywali 0:2. Drużyna Roberta Kalabera nie potrafiła trzykrotnie wykorzystać gry w przewadze, czego nie zaprzepaścili rywale, podwajając prowadzenie. Wejście między słupki Tomasa Fucika, a zwłaszcza jego interwencje, poderwało Polaków do walki. Dwa gole były tego konsekwencją.

W trzeciej odsłonie biało-czerwoni byli kilka razy bardzo blisko strzelenia kontaktowej bramki. Na 1.39 przed końcem Fucik został wycofany z lodowiska. Wynik jednak się nie zmienił. Francja wygrała 4:2.

Polskiej reprezentacji do rozegrania zostały mecze ze Słowacją, USA, Niemcami i Kazachstanem.

W drugim wtorkowym meczu grupy B Łotwa pokonała Kazachstan 2:0. Brązowi medaliści poprzedniego mundialu zanotowali trzecią wygraną w turnieju, ale pierwszą po 60 minutach. Łotysze oba gole zdobyli w drugiej tercji w odstępie czterech minut.

W grupie A Kanada zmierza do powtórzenia sukcesu sprzed roku. Zespół "Klonowego Liścia" wygrał po dogrywce z Austrią 7:6, przegrywając trzecią tercję aż... 0:5. Gola na wagę dwóch punktów zdobył po 15 s dodatkowego czasu John Tavares z Toronto Maple Leafs. W skandynawskim derbach Norwegia pokonała Danię 2:0, odnosząc pierwsze zwycięstwo w mistrzostwach.

W turnieju bierze udział 16 zespołów podzielonych na dwie grupy. Po cztery najlepsze ekipy z każdej awansują do ćwierćfinałów, a drużyny z ostatnich miejsc zostaną zdegradowane do Dywizji 1A. Finał zaplanowano na 26 maja.

Wyniki wtorkowych meczów:

Grupa A (Praga)

Dania – Norwegia 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Kanada – Austria 7:6 po dogr. (3:1, 3:0, 0:5 – 1:0)

8. Polska 3 0 0 1 2 7-14 1

Za zwycięstwo w trzech tercjach są trzy punkty, za zwycięstwo po dogrywce lub karnych – dwa punkty, a za porażkę po dogrywce lub karnych – jeden punkt.