Cracovia Maraton - Kenijczyk Rutto i Litwinka Kiriliuk najszybsi w jubileuszowej edycji

Cracovia Maraton - Kenijczyk Rutto i Łotyszka Kiriliuk najszybsi w jubileuszowej edycjiPAP
Lani Rutto i Lina Kiriliuk zwyciężyli w jubileuszowym 20. Cracovia Maraton. Kenijczyk dystans 42 km 195 metrów pokonał w czasie 2:17.05, a Litwinka uzyskała 2:42.25. W Krakowie wystartowało 5 176 zawodniczek i zawodników.

Trwające od soboty zawody promowały zbliżające się III Igrzyska Europejskie, których gospodarzem będzie stolica Małopolski.

Niedzielny maraton był popisem Kenijczyków, którzy zajęli pierwszych sześć miejsc. Grupa tych biegaczy od początku oderwała się od stawki i dyktowała tempo.

"To był bardzo trudny bieg, gdyż było gorąco, ale jestem szczęśliwy, że udało mi się wygrać" – powiedział zwycięzca, który w zeszłym roku triumfował w maratonach w Izmirze i Tajpej.

Warunki do biegania nie były korzystne, gdyż temperatura dochodziła nawet do 20 stopni. Ubiegłoroczny zwycięzca Cracovia Maraton - David Metto finiszował na drugim miejscu, uzyskując czas gorszy od zwycięzcy o 78 sekund. Najlepszy z Polaków Mateusz Mrówka był siódmy - 2:28.15.

Wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się Kiriliuk, mistrzyni Litwy na 5 km. Był to jej pierwszy wygrany maraton. Wcześniej mogła się pochwalić, wywalczoną w ubiegłym roku, trzecią lokatą w Porto. Na drugim miejscu finiszowała Kenijka Matebo Ruth Chemisto, a na trzecim Ewa Jagielska. Polka była zadowolona ze swojego osiągnięcia, gdyż tydzień temu w startowała w maratonie w Łodzi, gdzie była druga.

W rywalizacji sportowców na wózkach typu handbike najszybciej trasę pokonał Rafał Wilk. Był to jego dziewiąty triumf w tej imprezie. Wśród kobiet jako pierwsza finiszowała Słowaczka Anna Orosova. Ten sam duet triumfował w Krakowie przed rokiem.

Zawody związane z Cracovia Maraton rozpoczęły się już w sobotę. Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszył się bieg nocny na dystansie 10 km. W imprezie wystartowało 3401 osób. Tuż przed rozpoczęciem rywalizacji po raz pierwszy w stolicy Małopolski oficjalnie zaprezentowano Ogień Pokoju, który od 21 czerwca do 2 lipca będzie płonął w zniczu III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Symboliczny odcinek trasy z pochodnią przebiegł prezes spółki Igrzyska Europejskie Marcin Nowak, były znakomity sprinter. Pierwsi na mecie zameldowali się Kenijczyk Albert Kipkorir Tonui w czasie 29.37 i Izabela Paszkiewicz - 34.21.

We wcześniejszym 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego na dystansie 4,2 km najszybsi byli Kenijczyk Kennedy Kipkemoi Rono i jego rodaczka Philice Cheboriot Kipkerio.

Cracovia Maraton po raz pierwszy odbył się w 2002 roku i jest częścią Królewskiej Triady Biegowej, którą uzupełniają zaplanowany na 24 września górski Bieg Trzech Kopców oraz Półmaraton Królewski - 9 października.