Emmanuel Wanyonyi bliski rekordu świata w biegu na 800 m podczas Diamentowej LigiFot. PAP/EPA/LAURENT GILLIERON
Kenijczyk Emmanuel Wanyonyi wygrał bieg na 800 m podczas mityngu Diamentowej Ligi w Lozannie, uzyskując drugi czas w historii – 1.41,11. Rekord świata od 2012 roku wynosi 1.40,91 i należy do jego rodaka Davida Rudishy.

Mistrz olimpijski podtrzymał wysoką formę, a drugie miejsce zajął srebrny medalista igrzysk w Paryżu – Marco Arop z Kanady (1.41,72). Trzeci był Francuz Gabriel Tual (1.42,30).

Wśród kobiet na tym dystansie najlepsza była Kenijka Mary Moraa – 1.57,91. Za nią uplasowały się Brytyjki Georgia Bell i Jemma Reekie. Tempo w tym biegu nadawała Aneta Lemiesz.

Holenderka Femke Bol poprawiła rekord mityngu w biegu na 400 m przez płotki na 52,25. Trzy kolejne miejsca zajęły Rushell Cleyton, Janieve Russell i Andrenette Knight z Jamajki.

Mistrz olimpijski w biegu na 110 m przez płotki został pokonany pierwszy raz od dłuższego czasu. Amerykanin Grant Holloway uzyskał wynik 13,14 i był o 0,04 sekundy wolniejszy od zwycięzcy – Jamajczyka Rasheeda Broadbella.

Portorykanka Jasmine Camacho-Quinn wygrała bieg na 100 m ppł czasem 12,35. Grace Stark z USA i Jamajka Ackera Nugent uzyskały wynik 12,38. Najszybsza z Europejek była Holenderka Nadine Visser – 12,49.

Triumfatorem biegu na 1500 m został Norweg Jakob Ingebrigtsen, który poprawił rekord mityngu na 3.27,83. Drugi Amerykanin Cole Hocker był wolniejszy o ponad dwie sekundy.

Reprezentant Botswany Letsile Tebogo potrzymuje dobrą formę z igrzysk w Paryżu. Mistrz olimpijski i rekordzista Afryki w Lozannie triumfował czasem 19,64. Poniżej 20 sekund zeszło czterech sprinterów. Dokonali tego również Amerykanie Erriyon Knighton (19,78) i Fred Kerley (19,86) oraz Alexander Ogando z Dominikany (19,94).

Brytyjczyk Matthew Hudson-Smith wygrał bieg na 400 m wynikiem 43,96. Zambijczyk Muzala Samukonga przegrał z wicemistrzem olimpijskim o 0,1 sekundy. Trzeci Busang Kebinatshipi z Botswany osiągnął najlepszy czas w karierze – 44,22.

Brytyjka Dina Asher-Smith przebiegła 100 m w 10,88 i wyprzedziła Amerykankę Tamari Davis (10,97) oraz Szwajcarkę Mujingę Kambundji.

Ukrianka Jarosława Mahuczich potwierdziła swoją dominację w skoku wzwyż. Mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata tym razem wygrała skromnym jak na siebie wynikiem 1,99. Za nią uplasowały się Australijki Eleanor Patterson (1,96) i Nicola Olyslagers (1,92).

Ostatnią konkurencją mityngu była sztafeta 4x100 m kobiet, którą wygrały Brytyjki. Asher-Smith, Desiree Henry, Bianca Williams i Amy Hunt ustanowiły rekord mityngu - 42,03. Drugie miejsce zajęły Szwajcarki (42,16), a trzecie były Holenderki (42,83).

Anderson Peters wygrał konkurs rzutu oszczepem, poprawiając rekord mityngu na 90,61. Drugi Neeraj Chopra z Indii w najlepszej próbie uzyskał 89,49, natomiast trzeci Niemiec Julian Weber – 87,08.

Grek Miltiadis Tentoglou wywiązał się z roli faworyta. Mistrz olimpijski, świata i Europy w szóstej serii skoczył 8,06 i zapewnił sobie zwycięstwo. Drugi Jamajczyk Wayne Pinnock wylądował pięć centymetrów bliżej, a trzeci Szwajcar Simon Ehammer uzyskał 7,99.

Kolejny mityng Diamentowej Ligi odbędzie się w niedzielę na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W Memoriale Kamili Skolimowskiej wystąpi wielu polskich lekkoatletów.