Joanna Pawlak jedyną reprezentantką Polski podczas ME w WKKW
32-letnia Polka pojedzie na koniu Fantastic Frieda.
Pawlak to dwukrotna medalistka mistrzostw Polski i olimpijka z Tokio 2020. W stolicy Japonii razem z Małgorzatą Cybulską była trzynasta w rywalizacji drużynowej.
Największe sukcesy Pawlak to drugie miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów w WKKW w 2018 i trzecie w 2019. W latach szkolnych zdobywała medale na poziomie wojewódzkim w różnych dyscyplinach sportowych między innymi w strzelectwie sportowym. Jako nastolatka interesowała się ceramiką, zdobyła m.in. złoty medal na Międzynarodowym Biennale Sztuki Dziecięcej. Brała także udział w konkursach wokalnych solowo oraz w chórze jako sopran.
Pawlak to pierwsza w historii Polka, która zaprezentowała się w igrzyskach olimpijskich w WKKW.
W 2016 wywalczyła tytuł mistrzyni Polski w jeździe bez ogłowia w skokach, a w 2017 tytuł II wicemistrzyni świata w ujeżdżeniu i skokach bez ogłowia.
Polacy w blisko 70-letniej historii mistrzostw Europy wywalczyli dwa medale.
W 1965 roku na najwyższym stopniu podium w Moskwie stanął Marian Babirecki na koniu Volt pokonując 38 rywali, a w 1981 roku w duńskim Horsens brąz zdobyła drużyna w składzie: Mirosław Szłapka na Erywaniu, Krzysztof Rafalak na Dajaku, Mirosław Ślusarczyk na Ekranie oraz 24-letni Jan Lipczyński, dla którego był to pierwszy start międzynarodowy, na Elektronie.
Pierwszą kobietą, która zdobyła złoty medal była Sheila Willcox w 1957 roku. W Kopenhadze startowała na koniu High-Anf-Mighty. Drugi złoty krążek przypadł jej w drużynie.
Pierwsze ME odbyły się w angielskim Badmintonie w 1953 roku.
Raz, w 2017 roku, organizatorem rywalizacji była Polska, a zawody rozegrane zostały na hipodromie Morawa koło Strzegomia.
W poprzednich mistrzostwach w szwajcarskimi Avenches w 2021 roku wszystkie medale w konkursie indywidualnym zgarnęli jeźdźcy W. Brytanii, którzy triumfowali także w rywalizacji drużynowej.
Mistrzynią Europy została Nicola Wilson przed Piggy March oraz Sarah Bullimore. Złotą drużynę tworzyli: Wilson, March, Kitty King oraz Rosalind Canter.
Jedyna reprezentantka Polski, Małgorzata Korycka, startująca na Canvalencii, nie ukończyła mistrzostw odpadając w drugiej konkurencji - próbie terenowej.