Druga wygrana Jaspera Philipsena, Pogacar wciąż liderem Tour de France

Druga wygrana Jaspera Philipsena, Pogacar wciąż liderem Tour de FrancePAP
Belg Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck) wygrał w Pau, po finiszu z peletonu, 13. etap kolarskiego wyścigu Tour de France. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Słoweniec Tadej Pogacar (UAE Team Emirates).

Philipsen, który odniósł drugie zwycięstwo etapowe w tegorocznej "Wielkiej Pętli", a łącznie ósme, wyprzedził swojego rodaka Wouta van Aerta (Visma) oraz Niemca Pascala Ackermanna (Israel-Premier Tech). Tuż za podium uplasował się lider klasyfikacji punktowej, zwycięzca trzech etapów Erytrejczyk Biniam Girmay (Intermarche-Wanty).

Na ostatnim kilometrze kraksa wyeliminowała z walki kilku sprinterów, m.in. mistrza Belgii Arnauda De Lie (Lotto Dstny). Peleton podzielił się, a w pierwszej kilkunastoosobowej grupie z faworytów wyścigu finiszował tylko Pogacar. Jego najgroźniejsi rywala przyjechali do mety w następnych grupkach, lecz wszyscy zostali sklasyfikowani w tym samym czasie, ponieważ do wypadku doszło już w strefie ochronnej, obejmującej trzy ostatnie kilometry.

Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) finiszował właśnie w jednej z następnych grup, ze stratą 55 sekund, ale ostatecznie uwzględniono mu czas zwycięzcy etapu. Wcześniej jechał aktywnie, biorąc udział w ucieczce z udziałem 20 kolarzy, a następnie kontynuując ją razem z Francuzami Romainem Gregoire'em i Julienem Bernardem oraz Duńczykiem Magnusem Cortem. Ucieczka została doścignięta 50 km przed metą.

W czołówce klasyfikacji generalnej nic się nie zmieniło - Pogacar ma przewagę 1.06 nad Belgiem Remco Evenepoelem (Soudal Quick-Step) oraz 1.14 nad zwycięzcą dwóch ostatnich edycji Tour de France Duńczykiem Jonasem Vingegaardem (Visma). Czwarty Portugalczyk Joao Almeida (UAE Team Emirates) ma już stratę 4.20.

W piątek wycofał się z wyścigu szósty w klasyfikacji generalnej Słoweniec Primoz Roglic (Red Bull Bora-hansgrohe), który ucierpiał w kraksie na poprzednim odcinku, a także dziewiąty Hiszpan Juan Ayuso, co jest poważnym osłabieniem drużyny Pogacara przed górskimi etapami.

W sobotę odbędzie się pierwszy z pirenejskich odcinków, z metą w Saint-Lary-Soulan (Pla d'Adet), gdzie etapy wygrywali Zenon Jaskuła (1993) i Rafał Majka (2014). Po drodze kolarze będą się wspinać na słynną przełęcz Tourmalet.