Konstrukcja z kontenerów i doskonale oczyszczone powietrze: stadiony na mistrzostwa świata w Katarze
Poza Al Khor, gdzie odbędzie się dziewięć meczów, wszystkie pozostałe stadiony znajdują się w Dosze lub jej okolicach. Dlatego też, w przeciwieństwie do poprzednich turniejów, drużyny na czas mistrzostw zamieszkają w tym samym hotelu i będą miały do dyspozycji te same obiekty treningowe. Po raz pierwszy w historii na wszystkich stadionach będą rozgrywane mecze fazy pucharowej.
Siedem z ośmiu budowli zostało wzniesionych na potrzeby mistrzostw, a jedyny istniejący wcześniej Khalifa International Stadium w Dosze przeszedł kosztowny remont. Trzy ostatnie obiekty zostały zainaugurowane w listopadzie ubiegłego roku podczas Arab Cup, który był próbą generalną przed mundialem. Wszystkie stadiony posiadają klimatyzacje, które mogą obniżyć temperaturę do 20 stopni Celsjusza.
O tej porze roku temperatury w Katarze sięgają 30 stopni. "Nie tylko chłodzimy powietrze, ale także oczyszczamy je dla widzów. Na przykład alergicy nie będą mieli problemów na naszych stadionach, mają one najczystsze powietrze, jakie może być." strona FIFA cytuje profesora Sauda Abdulazize Abdula Ghaniho z Uniwersytetu w Katarze, który odpowiadał za system klimatyzacji.
Puchar Świata zostanie rozegrany na ośmiu stadionach. To najmniejsza liczba obiektów od 1978 roku.
Al Bayt
Nazwa stadionu pochodzi od określenia "bayt al ša'ar", czyli namiotów używanych przez koczowników w rejonie Zatoki Perskiej. Rzeczywiście, jego wygląd przywołuje na myśl schronienia nomadów. Położony w mieście Al Khor, 35 km na północ od Dohy, może pomieścić 60 000 widzów. Na obiekcie odbędzie się mecz otwarcia mistrzostw pomiędzy reprezentacją kraju gospodarza a Ekwadorem.
Mecze: Katar - Ekwador, Maroko - Chorwacja, Anglia - USA, Hiszpania - Niemcy, Holandia - Katar, Kostaryka - Niemcy, 1/8 finału, ćwierćfinał oraz półfinał.
Lusail
Największy stadion zbliżającego się turnieju. Trybuny obiektu w Lusail pomieszczą 80 000 fanów. Elegancka konstrukcja, która przyciąga wzrok złotą fasadą, 18 grudnia będzie miejscem finału. Po mundialu stadion ma zostać przekształcony w centrum ze sklepami, restauracjami i kliniką zdrowia.
Mecze: Argentyna - Arabia Saudyjska, Brazylia - Serbia, Argentyna - Meksyk, Portugalia - Urugwaj, Arabia Saudyjska - Meksyk, Kamerun - Brazylia, 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał oraz finał.
Al Janoub
Niezwykły kształt najbardziej wysuniętego na południe stadionu, a właściwie kształt jego dachu, inspirowany jest żaglami tradycyjnych arabskich statków używanych przez poławiaczy pereł. Ma pojemność 40 000 miejsc, został zaprojektowany przez słynną brytyjską architekt irackiego pochodzenia Zahę Hadid i otwarty w 2019 roku. Panujący jeszcze mistrzostwie świata, czyli Francuzi, rozpoczną na nim swój udział w mistrzostwach, a Australia rozegra wszystkie mecze grupowe.
Mecze: Francja - Australia, Szwajcaria - Kamerun, Tunezja - Australia, Kamerun - Serbia, Australia - Dania, Ghana - Urugwaj oraz 1/8 finału.
Stadion im. Ahmada bin Aliego
Powstał na skraju pustyni poprzez przebudowę starego stadionu, z którego wykorzystano ponad 80% materiałów budowlanych. Jego pojemność jest taka sama jak sześciu z ośmiu katarskich aren mundialowych, czyli 40 000 miejsc. W przypadku tego obiektu inspiracja również pochodziła z lokalnych realiów. "Misterna fasada odzwierciedla falowanie wydm, a geometryczne wzory oddają piękno pustyni oraz lokalnej fauny i flory" - napisali organizatorzy na stronie internetowej MŚ.
Mecze: USA - Walia, Belgia - Kanada, Walia - Iran, Japonia - Kostaryka, Walia - Anglia, Chorwacja - Belgia oraz 1/8 finału.
Education City
W lutym ubiegłego roku Bayern gościł tu w finale Klubowych Mistrzostw Świata, w którym pokonał meksykańskie Tigres 1:0. Nazwa nawiązuje do otoczenia - w pobliżu stadionu znajduje się szereg uniwersytetów, muzeów oraz Katarska Biblioteka Narodowa. Elewacja, na której trójkąty tworzą geometryczne wzory w kształcie rombów, zmienia kolor w miarę przesuwania się słońca po niebie, a w nocy prezentowane są na niej pokazy cyfrowego oświetlenia.
Mecze: Dania - Tunezja, Urugwaj - Korea Południowa, Polska - Arabia Saudyjska, Korea Południowa - Ghana, Tunezja - Francja, Korea Południowa - Portugalia, 1/8 finału i ćwierćfinał.
Stadion Międzynarodowy Chalifa
Wielofunkcyjny obiekt w Dosze został otwarty w 1976 roku i przed turniejem przeszedł gruntowną renowację. Otrzymał m.in. nową kondygnację z 12 000 miejsc i dach, zachowując jednocześnie swoją wizytówkę w postaci masywnych podwójnych łuków. Był gospodarzem kilku dużych imprez, takich jak Klubowe Mistrzostwa Świata 2019 i Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce 2019. Jest to domowy stadion reprezentacji piłkarskiej Kataru.
Mecze: Anglia - Iran, Niemcy - Japonia, Holandia - Ekwador, Chorwacja - Kanada, Ekwador - Senegal, Japonia - Hiszpania, 1/8 finału i mecz o trzecie miejsce.
974
Najbardziej specyficzny stadion turnieju. Do jego budowy wykorzystano 974 kontenery morskie jako nawiązanie do katarskiej tradycji globalnego handlu i żeglugi. 974 to także międzynarodowy numer kierunkowy Kataru. Jest to jedyna arena mistrzostw, która nie potrzebuje klimatyzacji, a głównym powodem jest jej położenie nad samym morzem. Po turnieju będzie zdemontowany, a kontenery zostaną ponownie wykorzystane.
Mecze: Meksyk - Polska, Portugalia - Ghana, Francja - Dania, Brazylia - Szwajcaria, Polska - Argentyna, Serbia - Szwajcaria oraz 1/8 finału.
Al Thumama
Projekt okrągłego i jasnobiałego stadionu symbolizuje keffiyeh, tradycyjne arabskie męskie nakrycie głowy. Po mundialu obiekt zostanie częściowo rozebrany, a jego pojemność zmniejszy się o połowę. W środku powstanie m.in. klinika sportowa i hotel. Będzie areną trzeciego meczu turnieju pomiędzy Senegalem i Holandią.
Mecze: Senegal - Holandia, Hiszpania - Kostaryka, Katar - Senegal, Belgia - Maroko, Iran - USA, Kanada - Maroko, 1/8 finału i ćwierćfinał.