Wielki powrót i minimalna porażka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin w Eurolidze

Wielki powrót i minimalna porażka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin w EurolidzePAP
Koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin przegrały na wyjeździe z francuskim LDLC Asvel Feminin Lyon 72:73 (17:27, 21:10, 18:16, 16:20) w meczu 6. kolejki grupy A Euroligi. To piąta porażka mistrzyń Polski.

Początek spotkania zapowiadał łatwe zwycięstwo miejscowych, bo po pięciu minutach prowadziły one 19:2, a minutę później już 23:4.

Od tego jednak momentu, po celnym rzucie za trzy punkty Szwedki Elin Gustavsson, to podopieczne trenera Krzysztofa Szewczyka zdobywając dziewięć punktów z rzędu, zmniejszyły dystans i po pierwszej kwarcie, w której Gustavsson zdobyła 13 pkt, traciły do ekipy Lyonu 10 pkt.

Drugą kwartę można określić jako popis akademiczek, które dobrze broniąc, wyraźnie poprawiły grę pod tablicami i urozmaiciły poczynania ofensywne. Dzięki temu doprowadziły do wyrównania, a po indywidualnej akcji "2+1" w samej końcówce tej części meczu Australijki Shyli Heal AZS UMCS po raz pierwszy objął prowadzenie (38:37).

Trzecią kwartę, także skutecznym wejściem pod kosz z faulem, popisała się Magdalena Ziętara, co dodało jej koleżankom impulsu i w 24. minucie mistrzynie Polski wygrywały 50:39. Tę część spotkania zakończyły jednak, prowadząc 56:53.

W końcowej fazie trzeciej i w czwartej kwarcie dzięki trzem trzypunktowym trafieniom Marine Fauthoux i znakomitej grze gwiazdy WNBA Gabby Williams zespół francuski nie tylko zniwelował straty, ale po akcji Stefanie Dolson w 35. min uzyskał 10-punktową przewagę (69:59).

Ambitnie grające zawodniczki z Lublina do końca jednak walczyły i po "trójce" Gustavsson na 22 s przed końcową syreną były blisko szczęścia, bo na tablicy widniał wynik korzystny dla nich 72:71. Nie udało się jednak go utrzymać, bo Dolson – kolejna gwiazda WNBA – zapewniła swojej drużynie pierwsze w tych rozgrywkach zwycięstwo. Mistrzyniom Polski pozostał niedosyt, bo wygrana była na wyciągnięcie ręki.

W ostatnim meczu pierwszej rundy Euroligi Polski Cukier AZS UMCS podejmie za tydzień hiszpański Casademont Saragossa.