Amerykanki i Francuzki zagrają w finale koszykarskim o złoty medal

Amerykanki i Francuzki zagrają w finale koszykarskim o złoty medalPAP
Koszykarki USA i Francji zagrają w niedzielnym w finale turnieju olimpijskiego w Paryżu. "Trójkolorowe" pokonały mistrzynie Europy Belgijki 81:75 po dogrywce (14:17, 17:19, 17:15, 18:15, 15:9) i rewanżując się za porażkę w półfinale Eurobasketu 2023.

Belgijki miały przewagę do połowy trzeciej kwarty, wygrywały w niej nawet 46:31 w 23. minucie. Gospodynie, wspierane przez szóstego zawodnika – kibiców, niwelowały jednak systematycznie straty. Po 30 minutach przegrywały 48:51.

W ostatniej części Francuzki dyktowały już warunki gry i prowadziły nawet 66:60 na 50 sekund przed końcem kwarty. Belgijki wyrównały jednak na 66:66 po trzech wolnych Julie Vanloo i rzucie zza linii 6,75 m Emmy Meesseman.

W dogrywce "Trójkolorowe" nie dały sobie odebrać wygranej, a kropkę nad i postawiła Gabby Williams, naturalizowana Amerykanka, która zdobyła dwa punkty, a następnie wykorzystała dwa wolne i na 14 sekund to Francja prowadziła 80:75.

Amerykanki, które w półfinale zwyciężyły Australijki 85:64, walczą o rekordowe, ósme z rzędu złoto olimpijskie i 10. w historii. To było 60. kolejne zwycięstwo Amerykanek na igrzyskach.

Ostatnią porażkę zawodniczki USA poniosły... 5 sierpnia 1992 w półfinale igrzysk w Barcelonie, gdy uległy 73:79 Wspólnocie Niepodległych Państw, czyli spadkobiercy ZSRR.

Australijki, trzykrotne wicemistrzynie olimpijskie (2000, 2004, 2008), które w Tokio przegrały właśnie z USA w ćwierćfinale (55:79), dotrzymywały kroku faworytkom tylko w pierwszej kwarcie. Po 20 minutach podopieczne Cheryl Reeve wygrywały 45:27 po kilku rzutach z dystansu, m.in. byłej zawodniczki Basket 90 Gdynia i AZS AJP Gorzów Wlkp. Kahleah Copper. Australijki ostatni medal na igrzyskach – brązowy – zdobyły w Londynie (2012).

Niedzielny finał będzie ostatnim meczem Diany Taurasi, która może stać się najbardziej utytułowaną sportsmenką w grach zespołowych (licząc męskie i kobiece drużyny).