16 klubów z licencjami na grę w Orlen Basket Lidze w sezonie 2024/25
W sezonie 2024/2025 w OBL wystąpią także mistrz Trefl Sopot, wicemistrz King Szczecin oraz: Anwil Włocławek, Arriva Polski Cukier Toruń, Dziki Warszawa, GTK Gliwice, Icon Sea Czarni Słupsk, Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia, Legia Warszawa, MKS Dąbrowa Górnicza, PGE Spójnia Stargard, Polski Cukier Start Lublin, Stal Ostrów Wlkp., WKS Śląsk Wrocław oraz Zastal Zielona Góra.
Szczegółowy terminarz rozgrywek podany zostanie najpóźniej 19 sierpnia - podano w komunikacie PLK. Rozgrywki wystartują 3 października, a w ostatni weekend września odbędzie się w Hali RCS Radomiu turniej o Superpuchar Polski, czyli o trofeum im. Adama Wójcika. Wezmą w nim po raz pierwszy w historii cztery zespoły: zdobywca Pucharu Polski - Legia Warszawa oraz mistrz Trefl, wicemistrz King oraz brązowy medalista Śląsk.
To nie jedyna nowość w OBL. Od najbliższego sezonu obowiązywać będzie w ekstraklasie po raz pierwszy w historii system play in, znany z rozgrywek NBA i Euroligi. To oznacza, że walka o play off będzie ciekawsza, bo w play in zagrają drużyny, które po sezonie zasadniczym zajmą miejsca 7-10.
Najlepsza szóstka zapewni sobie automatyczny awans do pierwszej rudny play off, czyli ćwierćfinałów. Zespoły z miejsc 7-10 rywalizować będą o siódme i ósme miejsce dające udział w walce o tytuł. Drużyna, która będzie siódma po sezonie zasadniczym rozegra spotkanie z ósmą ekipą. Zwycięzca zapewni sobie awans do 1/4 finału i zajmie siódmą pozycję (czyli zmierzy się o awans do półfinałów z wiceliderem).
Przegrany z tej pary walczyć będzie dalej - zagra z lepszym z pary 9-10. Ten kto wygra mecz w pierwszej rundzie play off jako zespół z ósmego miejsca będzie rywalizował z liderem tabeli po sezonie zasadniczym.
Wszystkie spotkania zostaną rozegrane w halach drużyn wyżej rozstawionych. Faza play off toczyć się będzie w trzech rundach: ćwierćfinałach, półfinałach oraz spotkaniach o złoto i brąz.