Koszykarki AZS UMCS Lublin znów zdobyły Superpuchar Polski

Superpuchar Polski koszykarek - trofeum dla Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin
Superpuchar Polski koszykarek - trofeum dla Polskiego Cukru AZS UMCS LublinKonrad Czapracki / PZKosz
Koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin pokonały w Poznaniu KGHM BC Polkowice 94:74 (28:24, 13:20, 21:14, 32:16) w meczu o Superpuchar Polski. Drużyna prowadzona przez Krzysztofa Szewczyka sięgnęła po to trofeum po raz drugi w historii. Lublinianki triumfowały przed rokiem w Sosnowcu również wygrywając z polkowiczankami 81:77.

Oba zespoły rozpoczęły trochę niemrawo, po trzech minutach było 4:0 dla KGHM BC. Lublinianki szybko jednak przebudziły się i dzięki rzutom z dystansu Batabe Zempare i dynamicznym akcjom Dominiki Ullmann przez większość pierwszej kwarty utrzymywały niewielkie prowadzenie. W ekipie z Dolnego Śląska skutecznością imponowała Łotyszka Anete Steinberga, która do zespołu dołączyła zaledwie dwa tygodnie temu.

Sprawdź komplet statystyk meczu o Superpuchar Polski

Po krótkiej przerwie do głosu doszły podopieczne Karola Kowalewskiego, które po kilku kontratakach uzyskały pięciopunktową przewagę (35:30). Lubelskie akademiczki nie były już tak skuteczne i miały spore kłopoty z coraz lepiej grającą defensywą rywalek. Jedynie Litwinka Laura Miskinsiene nie myliła się z dystansu, a po dwóch efektownych akcjach Stelli Johnson AZS przegrywał tylko 41:44.

Po zmianie stron znów inicjatywę przejęły podopieczne Krzysztofa Szewczyka – w ciągu niespełna dwóch minut Ullmann dwukrotnie trafiła za trzy punkty, a kolejną "trójkę" dołożyła także Zempare i lublinianki prowadziły 58:51. Jak się okazało, to właśnie celne rzuty zza linii 6,75 m okazały się kluczem do wygranej – koszykarki AZS-u zanotowały aż 12 udanych prób, a polkowiczanki tylko cztery.

W czwartej kwarcie mistrzynie Polski tylko przez moment mogły mieć nadzieję na odwrócenie losów spotkania – po indywidualnej akcji Alexis Peterson zmniejszyły straty do czterech "oczek" (60:64). Riposta akademiczek była jednak natychmiastowa, a ostatnie minuty były już jednostronnym widowiskiem. MVP spotkania wybrano Miskinsiene.

Mecz o krajowy superpuchar po raz drugi w historii odbył się w Poznaniu, dwa lata temu triumfowały polkowiczanki, które wówczas pokonały VBW Arkę Gdynia 77:72. Historia tych spotkań jest dość krótka, po raz pierwszy pojedynek o superpuchar rozegrano w 2007 roku, ale w latach 2011-2019 nastąpiła przerwa. Cztery zespoły mają na koncie po dwa superpuchary - oprócz lublinianek są to VBW Arka Gdynia (wcześniej Lotos), Wisła Kraków oraz KHGM BC Polkowice.