Kenijka Chebet złota w biegu na 5000 metrów kobiet, zamieszanie z medalem KipyegonReuters
Kenijka Beatrice Chebet zdobyła w poniedziałek złoty medal w olimpijskim biegu na 5000 metrów kobiet z czasem 14:28:56. Spore zamieszanie powstało za jej plecami: Faith Kipyegon zdobyła srebro, ale została zdyskwalifikowana po wyścigu w dramatycznym stylu. Na drugie miejsce awansowała Holenderka Sifan Hassan, ale... decyzję o dyskwalifikacji Kipyegon cofnięto.

Chebet objęła wczesne prowadzenie i przez większość wyścigu trzymała się w grupie z rodaczkami Kipyegon i Margaret Kipkemboi, zachowując zimną krew, gdy Kipyegon i Etiopka Gudaf Tsegay zderzyły się na początku przedostatniego okrążenia. Mistrzyni z Tokio, Hassan, zajmowała piąte miejsce na ostatnich 400 metrach i starała się utrzymać swoją olimpijską koronę, ale nie była w stanie dorównać Kenijkom na ostatnim zakręcie.

Chebet przytuliła i wspierała Kipyegon, gdy para założyła kenijskie flagi przy dopingu wypełnionej po brzegi widowni Stade de France. Szybko stało się jednak jasne, że Kipyegon nie dołączy do niej na podium, ponieważ jej nazwisko zniknęło z listy wyników, a później została zdyskwalifikowana, bez możliwości odwołania.

Za co? Mistrzyni świata Kipyegon została zdyskwalifikowana po zderzeniu z etiopską rekordzistką świata Gudaf Tsegay na przedostatnim okrążeniu. Zapytana o status potencjalnego kenijskiego odwołania od dyskwalifikacji, organizacja World Athletics odparła: "decyzja wstrzymana".

"Jest mi bardzo przykro z powodu Faith i mam nadzieję, że sprawiedliwości stanie się zadość. Ponieważ Faith nie zrobiła nic złego" - powiedział dziennikarzom Chebet. "Myślę, że ostatecznie zdobędzie medal".

Sifan Hassan stała mrużąc oczy przed monitorem pokazującym wyniki, podczas gdy Battocletti towarzyszyła obok w zagmatwanej scenie kilka minut po wyścigu. "Cieszę się z wami - dla mnie to nie ma znaczenia" - powiedziała Hassan. Holenderka będzie kontynuowała wyczerpującą kampanię w Paryżu, gdzie w planach ma 10 000 m i maraton.

Ostatecznie Hassan nie otrzymała srebra, ponieważ długo po zakończeniu wyścigu wpłynęła informacja, że cofnięto dyskwalifikację Kipyegon. Tym bardziej holenderska biegaczka będzie nastawiać się na kolejne etapy olimpijskiej przygody.

"To moja szalona misja, po prostu chcę ją ukończyć. Wiem, że ludzie robili to już wcześniej, ale nie na 10 000 metrów i w maratonie. Jestem bardzo ciekawa" - powiedziała Hassan. "Czy mogłabym stanąć na podium? Czy w ogóle uda mi się ukończyć (wyścigi)? Staram się walczyć z samym sobą".