Na Stade de France rozpoczęła się ceremonia zamknięcia igrzysk olimpijskich

Na Stade de France eozpoczęła się ceremonia zamknięcia igrzysk olimpijskich
Na Stade de France eozpoczęła się ceremonia zamknięcia igrzysk olimpijskichPAP
O godz. 21 rozpoczęła się na Stade de France ceremonia zamknięcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. Uroczystość ma mieć bardziej tradycyjny przebieg niż otwarcie, które odbywało się na Sekwanie, choć reżyserem jest również Thomas Jolly. Całość ma potrwać około dwóch godzin.

W igrzyskach wzięło udział 10 714 sportowców z 206 krajów świata. Rozdano 329 kompletów medali w 32 dyscyplinach sportu, niewiele mniej niż trzy lata temu w Tokio, gdzie padł rekord - 339 kompletów medali w 33 dyscyplinach.

Z Polski wystartowało 215 zawodników, którzy wywalczyli 10 medali - jeden złoty, cztery srebrne i pięć brązowych. Mistrzynią olimpijską została Aleksandra Mirosław we wspinaczce na czas.

Dało to biało-czerwonym najniższą w historii 42. pozycję w tabeli medalowej. W Tokio w 2021 roku Polacy zajęli 17. miejsce z dorobkiem czterech złotych oraz pięciu srebrnych i pięciu brązowych.

Po raz czwarty z rzędu pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej przypadło Stanom Zjednoczonym (40-44-42), a na kolejnych pozycjach uplasowały się Chiny (40-27-24) i Japonia (20-12-13). Taka sama kolejność była w Tokio. Gospodarze, na piątym miejscu w tabeli, zaliczyli najlepszy występ w historii olimpijskich startów, zdobywając 64 medale, w tym 16 złotych.

Podczas ceremonii zamknięcia polską flagę poniosą pięściarka Julia Szeremeta, która w sobotę wywalczyła srebrny medal, oraz kanadyjkarz Wiktor Głazunow.

Flagę olimpijską od gospodarzy przejmą przedstawiciele Los Angeles, gdzie w 2028 roku odbędą się kolejne letnie igrzyska.

W Paryżu w dniach 28 sierpnia - 8 września przeprowadzona zostanie jeszcze paralimpiada.