Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ogień olimpijski na pokładzie trójmasztowca "Belem" dotarł do wybrzeży Francji

PAP
Ogień olimpijski na pokładzie trójmasztowca "Belem" dotarł do wybrzeży Francji
Ogień olimpijski na pokładzie trójmasztowca "Belem" dotarł do wybrzeży FrancjiPAP
W środę ogień olimpijski na pokładzie trójmasztowca "Belem" dotarł do wybrzeży Francji w rejonie Marsylii, gdzie rozpocznie się francuski etap sztafety olimpijskiej. Jako pierwszy pochodnię z płomieniem poniesie pływak Florent Manaudou.

W Starym Porcie w Marsylii - jak oceniają organizatorzy - zgromadzi się około 150 tysięcy widzów. Ceremonia rozpocznie się o godz. 11 dużą paradą na morzu w portach na północ od miasta. Później jednostki przepłyną na południe, a o godz. 19 "Belem" wpłynie do portu i zacumuje przy Canebiere, najsłynniejszej ulicy Marsylii.

Tam odbędzie się uroczystość przejęcia ognia z pokładu jednostki i przekazania go organizatorom. W uroczystości uczestniczył będzie prezydent Francji Emmanuel Macron.

Ogień olimpijski został wzniecony 16 kwietnia. Wybór pierwszego francuskiego miasta, które przyjmie pochodnię z ogniem, nie jest przypadkowy, gdyż ok. 600 roku p.n.e. zostało ono założone przez greckich osadników z Fokai, a w trakcie tegorocznych igrzysk będzie miejscem rywalizacji żeglarzy.

Pierwszym uczestnikiem olimpijskiej sztafety we Francji będzie Manaudou. Jego siostra Laure, również znakomita pływaczka, jako druga niosła pochodnię z ogniem jeszcze w Grecji.

Członkami marsylskiej części sztafety będą nimi były francuski piłkarz Jean-Pierre Papin, legendarny zawodnik Olympique Marsylia i zdobywca "Złotej Piłki" w 1991 roku, gwiazda reprezentacji "Trójkolorowych" i ligi NBA koszykarz Tony Parker czy były iworyjski piłkarz Didier Drogba.

W czwartek płomień będzie wędrował przez Marsylię, która obok Paryża jest jedynym francuskim miastem goszczącym sztafetę przez cały dzień. Następnie ogień rozpocznie podróż po Francji, przemierzając 12 tys. km i 400 miast w kraju oraz na terytoriach zamorskich, m.in. odwiedzając Antyle i Polinezję Francuską. Do Paryża dotrze w dniu ceremonii otwarcia igrzysk, czyli 26 lipca. Zapalenie znicza zainauguruje oficjalnie olimpijskie zmagania, które potrwają do 11 sierpnia. Zmagania paralimpijczyków zaplanowano od 28 sierpnia do 8 września.

W 2020 roku podróż olimpijskiego ognia przerwała pandemia COVID-19. Dotarł do Tokio 19 marca, jednak ponownie w drogę wyruszył dopiero 25 marca 2021 roku. W międzyczasie pozostał zapalony w Muzeum Olimpijskim w japońskiej stolicy.

Znicz po raz pierwszy pojawił się na igrzyskach w erze nowożytnej w Amsterdamie w 1928 roku. Sztafetę olimpijską zainaugurowano z kolei w 1936 roku w Berlinie. Wtedy udział w niej wzięło ponad 3300 osób, a trasa liczyła 3190 kilometrów.

Wil jij jouw toestemming voor het tonen van reclames voor weddenschappen intrekken?
Ja, verander instellingen