Paryż Flash: Rekordowa Mirosław, wybitny Duplantis, a Amerykanie rywalami polskich siatkarzy

Aleksandra Mirosław dwukrotnie poprawiła rekord świata w poniedziałek
Aleksandra Mirosław dwukrotnie poprawiła rekord świata w poniedziałekAFP
Poniedziałek zaczęliśmy świetnie od bitwy siatkarzy o przełamanie "klątwy" ćwierćfinału, którą zakończyli sukcesem, ale niedługo później swój mecz przegrali siatkarze plażowi. Znakomicie spisały się nasze gwiazdy – Natalia Kaczmarek i Aleksandra Mirosław. Kaczmarek pewnie awansowała do półfinału, a Mirosław do ćwierćfinału, dwukrotnie bijąc rekord świata.

Sprawdź tabelę medalową oraz terminarz igrzysk olimpijskich

23:55 To był niebywale interesujący dzień podczas paryskich igrzysk. Dziękujemy za zaglądanie do Flashscore, pozostało nam jeszcze zerknąć na klasyfikację medalową:

Tabela medalowa na koniec dnia 5 sierpnia
Tabela medalowa na koniec dnia 5 sierpniaFlashscore

23:47 Olimpijska reprezentacja Francji piłkarzy zapewniła sobie awans do wielkiego finału, w którym zagra przeciwko Hiszpanom. Podobnie jak Hiszpanie kilka godzin wcześniej, gospodarze znaleźli się w trudnej sytuacji, gdy ich afrykańscy rywale z Egiptu wyszli na prowadzenie. Mahmoud Saber strzelił na 1:0 po godzinie gry i dopiero kilka minut przed końcem regulaminowego czasu Jean-Philippe Mateta wyrównał. Ten sam zawodnik – na co dzień reprezentujący Crystal Palace – zdobył drugiego gola w dogrywce, a wynik na 3:1 ustalił Michael Olise w 108. minucie.

23:16 Dopiero po dogrywce poznaliśmy złotych medalistów w koszykówce 3x3. Ku rozpaczy francuskiej publiczności, gospodarze ulegli Holendrom 17:18 i kończą turniej ze srebrem.

23:07 Siatkarze USA będą przeciwnikami Polaków w walce o olimpijskie medale. W ostatnim ćwierćfinale Amerykanie pewnie pokonali Brazylię 3:1 (26:,24, 28:30, 25:19, 25:19). Pojedynek długo stał na średnim poziomie, a jedynego wygranego seta Brazylijczykom niemal oddali rywale (pomimo prowadzenia 21:16!). Z biegiem czasu Amerykanie zaczęli jednak wyraźnie przeważać i poprawiać jakość swojej gry, kończąc spotkanie w niezłym rytmie i zwiastując, na co muszą przygotować się Biało-Czerwoni. Mecz półfinałowy Polska – USA w środę o 16:00.

W pięciu ostatnich meczach Polaków i Amerykanów tylko raz nasi rywale byli górą, oby tej statystyki nie poprawiliFlashscore

22:33 Wiktorię Chołuj czeka we wtorek repasaż w walce o brązowy medal w turnieju zapaśniczek w kategorii do 68 kilogramów. Zdecydowała wieczorna wygrana Amerykanki Amit Elor z Sol Gum Pak z Korei Północnej.

22:25 Klasyfikacja końcowa pokazuje jasno, jak daleko (czy raczej wysoko!) odskoczył Armand Duplantis od reszty świata. Szwedzki fenomen wciąż szuka swojego sufitu.

Klasyfikacja finału w skoku o tyczce
Klasyfikacja finału w skoku o tyczceFlashscore

22:18 Duplantis pozostaje klasą sam dla siebie! Najpierw zdobył złoto, potem ustanowił nowy olimpijski rekord na poziomie 6,10 m, a w swojej ostatniej próbie - przy wciąż pełnym Stade de France - zdołał pokonać wysokość 6,25 m! To już dziewiąty rekord świata Szweda.

21:56 Skąd wracają Litwini? Z Paryża, z brązowym medalem. Koszykarze 3x3, którzy wczoraj odcięli Polaków od strefy medalowej, zajęli najniższy stopień podium po wygranej nad faworyzowanymi sąsiadami znad Bałtyku. Łotwa nieoczekiwanie przegrywa 18:21. Mecz o złoto jeszcze dziś przed nami.

21:37 Armand Duplantis zaliczył wysokość 6 metrów i to - jak się okazało - był wynik wystarczający do zdobycia złotego medalu przez wielkiego mistrza!

20:18 Viktor Axelsen jedynym Europejczykiem wśród medalistów w badmintonie, oto komplet triumfatorów.

20:10 Piłkarska reprezentacja Maroka miała apetyt na sprawienie wielkiej niespodzianki i pokonanie faworyzowanych Hiszpanów. Soufiane Rahimi dał prowadzenie z rzutu karnego w pierwszej połowie, ale La Roja zdołała zrobić swoje. Po przerwie strzelali Fermin Lopez (66. min) i Juanlu Sanchez (85. min). Hiszpanie mają miejsce w olimpijskim finale po wygranej 2:1!

Liczby meczu Maroko - Hiszpania
Liczby meczu Maroko - HiszpaniaFlashscore

19:59 Niestety, Albert Komański nie zdołał odegrać głównej roli w swoim biegu na 200 metrów. Zaczął wyraźnie z tyłu i choć odrabiał dystans, to nie zdołał poprawić swojej pozycji i z wynikiem 20,77 s kończy wyścig pierwszej rundy na ostatnim, ósmym miejscu. Trzy pierwsze wyniki przechodzą do półfinału, innym zostaje walka w repasażach. W krótkim wywiadzie dla TVP Sport Komański był bardzo samokrytyczny, poniedziałkowy start nazywając wstydem. "Dam z siebie wszystko w repasażu, ale na chwilę obecną źle to wygląda" - podsumował biegacz.

Wynik biegu na 200 m Alberta Kamińskiego
Wynik biegu na 200 m Alberta KamińskiegoFlashscore

19:56 Polskie kolarki torowe potwierdziły swoje siódme miejsce w finałowej rywalizacji z Kanadyjkami.

Rywalizacja o miejsca 7-8 dla Polek
Rywalizacja o miejsca 7-8 dla PolekFlashscore

19:09 Francuzi po dramatycznym spotkaniu awansowali do półfinału igrzysk olimpijskich. Niemcy prowadzili 2:0 w setach, ale przegrali w 13:15 w tie-breaku i żegnają się z turniejem wynikiem 25:18, 28:26, 25:20, 25:21, 15:13

19:05 Polskie kolarki torowe były blisko dwie sekundy wolniejsze od Nowozelandek, które ustanowiły nowy rekord świata (45.348). Nasze zawodniczki uzyskały czas 47.022 i będą walczyły o miejsce 7. W sumie rekord świata pękał trzykrotnie w mniej niż kwadrans.

18:55 Polskie kolarki torowe za moment staną do walki o medale w sprincie drużynowym. Pojadą one w trzecim wyścigu z Nowozelandkami.

18:48 Będzie tie-break w meczu Francja – Niemcy. Gospodarze turnieju wygrali czwartą partię 25:21.

18:19 Francuzi odrabiają stratę. Wygrali trzecią partię 25:20 i przegrywają już tylko 1:2 z Niemcami, którym dalej brakuje tylko seta do strefy medalowej igrzysk.

18:15 Już niedługo kolejne emocje w zawodach lekkoatletycznych. Niestety Polacy o medale nie powalczą, ale będziemy mogli podziwiać wielkie postacie m.in. Mondo Duplantisa, który być może zaatakuje rekord świata. Start skoku o tyczce o godzinie 19.

17:53 Wielkie emocje w trzecim ćwierćfinale turnieju siatkarzy! Niemcy prowadzą z gospodarzami igrzysk już 2:0. Podopieczni Michała Winiarskiego przegrywali w drugiej partii 15:18, a następnie 22:24, ale ostatecznie wygrali 28:26, a w pierwszym secie byli lepsi 25:18.

17:33 Duński badmintonista Viktor Axelsen pokonał Tajlandczyka Kunlavuta Vitidsarna 21:11; 21:11 i zdobył złoty medal w turnieju singlowym mężczyzn.

17:30 Brytyjki pobiły w kwalifikacjach sprintu drużynowego i zajęły pierwsze miejsce. Polki ostatecznie uplasowały się na siódmej pozycji. Ich rywalkami w pierwszej rundzie będą Nowozelandki. Wyniki po pierwszej rundzie zadecydują, kto będzie walczył o medale. Dwa najlepsze wyniki dadzą walkę o złoto, trzecie i czwarte powalczą o brąz, a kolejne reprezentacje o piąte i siódme pozycje. Pierwsza runda rozpocznie się o godzinie 18:55.

17:10 Polskie kolarki torowe ukończyły kwalifikacje z czasem 47.284 i obecnie są na drugim miejscu po trzech przejazdach. Przed nimi są Australijki, które pobiły rekord olimpijski, a za nimi Kanadyjki. Do końca pozostało pięć reprezentacji, wtedy poznamy pary ćwierćfinałowe.

17:02 Finn Butcher mistrzem olimpijskim w kayak crossie mężczyzn. Nowozelandczyk nie dał szans rywalom i wywalczył złoto. Srebro zdobył Brytyjczyk Joe Clarke, a brąz dla Niemca Noaha Hegge.

16:58 Noemie Fox mistrzynią olimpijską w kayak crossie kobiet. Jej siostra Jessica Fox na tych igrzyskach zdobyła złoto w C-1 i K-1, więc rodzeństwo wywalczyło dla Australii wszystkie tytuły indywidualne w Paryżu. Srebro zdobyła Francuzka Angele Hug, a brąz Kimberley Woods

Wyniki finału kayak croos kobiet
Wyniki finału kayak croos kobietFlashscore

16:55 Teraz czekamy na polskie kolarki torowe w sprincie drużynowym, które za kilka minut powalczą w kwalifikacjach, gdzie walczy osiem reprezentacji. Wyniki w kwalifikacjach utworzą pary ćwierćfinałowe.

16:50 Mateusz Polaczyk zajął drugie miejsce w "małym finale", ale sędziowie nałożyli na niego karę, co sprawiło, że przesunięto go na czwartą pozycję w wyścigu, co łącznie dało ósme miejsce.

16:36 Nie miała szans w walce z Amit Elor Wiktoria Chołuj i przegrała z nią 0:8. Jeśli Amerykanka dziś wieczorem pokona kolejną rywalkę, a jest zdecydowaną faworytką do złota, to Polka jutro stoczy walkę o brązowy medal w repasażu.

16:32 Trwa rywalizacja w judo. Wiktoria Chołuj walczy z główną kandydatką do złota – Amit Elor. Po pierwszej rundzie Amerykanka prowadzi 5:0.

16:30 Niestety Mateusz Polaczyk nie popłynie w wielkim finale, tylko w małym o miejsca 5-8. Polak zajął w swoim półfinale czwarte miejsce.

16:03 Grzegorz Hedwig niestety zajął czwarte miejsce w swoim ćwierćfinale i odpadł z rywalizacji. Polaczyk za kilkanaście minut powalczy o finał.

15:59 Mateusz Polaczyk w samej końcówce wyprzedził Słoweńca Benjamina Savska, zajął drugie miejsce w swoim ćwierćfinale i wywalczył awans do półfinału, gdzie znajdzie się ośmiu kajakarzy.

15:50 Rozpoczynamy walkę ćwierćfinałową (16 zawodników) w kajakarstwie slalomowym. W nowej konkurencji kayak cross wystartują Mateusz Polaczyk i Grzegorz Hedwig. Do półfinału awans wywalczy po dwóch z czterech najlepszych kajakarzy z każdego wyścigu. Polaczyk wystartuje w drugim, a Hedwig w trzecim.

15:43 Włosi po dramatycznym meczu są w półfinale igrzysk olimpijskich po zwycięstwie nad Japończykami. Mistrzowie świata byli jedną nogą poza turniejem, ale obronili trzy piłki meczowe w trzeciej partii i jedną w tie-breaku, co dało im triumf 3:2 (20:25; 23:25; 27:25; 26:24; 17:15).

15:21 Wiktoria Chołuj w znakomitym stylu pokonała dwukrotną medalistkę mistrzostw świata Zhou Feng i ma gwarancję walki o medale. Polka wygrała z Chinką 10:3 i awansowała do ćwierćfinału, który zostanie rozegrany około 17. Tam czeka na nią bardzo trudne zadanie, bo zmierzy się z Amerykanką Amit Elor, czyli 20-letnią mistrzynią świata z 2022 i 2023 roku. Jeśli przegra to będzie walczyła w repasażu o brązowy medal.

15:12 Wiktoria Chołuj staje do walki o ćwierćfinał z Zhou Feng. A w meczu Włochy – Japonia mamy tie-breaka!

15:02 Trwa drugi ćwierćfinał w turnieju siatkarskim mężczyzn. Japonia wygrała z Włochami dwa pierwsze sety i miała trzy piłki meczowe w trzeciej partii, ale nie wykorzystała tej szansy i obecnie trwa końcówka czwartej odsłony. Włosi prowadzą 18:17.

14:51 Już na ten moment możemy powiedzieć, że poniedziałek to dla nas dobry dzień, bo do półfinału awansowali siatkarze i Natalia Kaczmarek, a do ćwierćfinału weszły Aleksandra Mirosław i Aleksandra Kałucka. Czekają nas jeszcze zmagania w kajakarstwie slalomowym. To już za godzinę, a tam w ćwierćfinale wystartują Grzegorz Hedwig i Mateusz Polaczyk. O 15 w 1/8 turnieju zapaśniczek w kategorii do 68 kg zaprezentuje się Wiktoria Chołuj, a po 17 w sprincie drużynowym powalczą na torze polskie kolarki.

14:47 Alice D'Amato zdobyła niesamowite, historyczne złoto dla Włoch, stając się pierwszą osobą z tego kraju, która została mistrzynią olimpijską w gimnastyce! Co szokujące, amerykańska supergwiazda Simone Biles nie zdobyła nawet medalu po popełnieniu błędu podczas swojego występu.

Zhou Yaqin z Chin zdołała zdobyć srebro, a Manila Esposito z Włoch brąz.

14:19 Aleksandra Kałucka również bez żadnych problemów była lepsza od swojej rywalki –  Sarah Tetzlaff i z czasem 6.65 awansowała do najlepszej ósemki.

14:13 Aleksandra Mirosław zdecydowanie pokonała Aniyę Holder i z czasem 6.10 awansowała do ćwierćfinału.

14:11 Aleksandra Mirosław zmierzy się z Aniyą Holder, a Aleksandra Kałucka z Sarah Tetzlaff w walce o ćwierćfinał wspinaczki na czas. Ta rywalizacja rozpocznie się za moment.

14:01 Aleksandra Kałucka również poprawiła swój wynik. Tym razem pobiegła w czasie 6.38! To jej nowy rekord życiowy i trzeci wynik w rundzie wstępnej. Tę część wygrała oczywiście Aleksandra Mirosław.

13:56 Aleksandra Mirosław w drugim biegu w rundzie wstępnej pokonała ściankę w kosmicznym czasie 6.06!!! To oczywiście nowy rekord świata i najlepszy wynik w karierze Polki, która jeszcze o 0.15s poprawiła wynik sprzed kilkunastu minut.

13:45 Aleksandra Kałucka uzyskała czas 6.47 w swoim pierwszym biegu w rundzie wstępnej. To jej nowy rekord życiowy i obecnie czwarty wynik w całej stawce. Teraz czekają nas drugie biegi. Każda z zawodniczek będzie teraz ruszała po drugiej stronie ścianki i będzie liczony lepszy wynik uzyskany przez zawodniczkę. Po tym powstanie tabela, która wyłoni pary.

13:40 Aleksandra Mirosław w swoim pierwszym wyścigu w rundzie wstępnej uzyskała czas 6.21, pobijając rekord olimpijski i rekord świata!

13:07 Kryscina Cimanouska była blisko zwycięstwa w swoim biegu repasażowym, ale ostatecznie zajęła drugie miejsce z czasem 23.01 i nie znajdzie się w półfinale.

13:05 Opóźnia nam się start rywalizacji we wspinaczce na czas. Po dwóch biegach nastąpiła przerwa, ponieważ po lewej stronie ścianki zegar nie zatrzymywał się w momencie wciśnięcia przycisku przez zawodniczki. Organizatorzy starają się naprawić tę usterkę.

13:00 Martyna Kotwiła odpadła w repasażu na 200 metrów. Polka zajęła czwarte miejsce w swoim biegu z czasem 23.50.

12:30 Niecodzienna sytuacja będzie miała miejsce w finale skoku o tyczce pań, bo znajdzie się w nim aż 20 zawodniczek! Stało się tak, ponieważ do awansu wystarczyło skoczyć wysokość 4.40 bez strąceń. Niespodziewanie w finale zabraknie liderki światowych list – Molly Caudery. Brytyjka opuściła tę wysokość i chciała zacząć od 4.55, ale nie zaliczyła żadnej z prób.

12:22 Natalia Kaczmarek pewnie zajęła pierwsze miejsce w swoim biegu z czasem 49.98 i awansowała do półfinału rywalizacji na 400 metrów. Polka na ostatnich metrach wyraźnie zwolniła, więc stać ją na zdecydowanie lepszy wynik, kiedy przyjdzie na to pora.

12:05 Justyna Święty-Ersetic zajęła czwarte miejsce w swoim biegu eliminacyjnym na 400 metrów. Polka uzyskała najlepszy wynik w sezonie, ale to było za mało do awansu i jutro pobiegnie w repasażu. Bezpośredni awans do półfinału uzyskują trzy najlepsze zawodniczki z danego biegu.

11:50 An Se-Young mistrzynią olimpijską w badmintonie! Reprezentantka Korei Południowej pokonała w finale 21:13; 21:16 Chinkę He Bing Jiao. Se-Young to liderka rankingu i mistrzyni świata z 2023 roku. 22-latka spełniła pokładane w niej nadzieje, zdobywając złoto olimpijskie.

An Se-Young mistrzyni olimpijska w badmintonie
An Se-Young mistrzyni olimpijska w badmintonieFlashscore/AFP

11:30 Polskie tenisistki stołowe nie sprawiły niespodzianki i przegrały z wicemistrzyniami świata Japonkami 0-3, co sprawia, że pożegnały się z turniejem drużynowym na 1/8. Polki zdobyły tylko jednego seta w grze podwójnej, która rozpoczynała rywalizację.

11:11 Chińczyk Li Yuehong zdobył złoto w pistolecie szybkostrzelnym z 25 metrów mężczyzn, Cho Yeong-jae z Korei Południowej wywalczył srebro, a Wang Xinjie z Chin brąz.

Klasyfikacja finału mężczyzn w strzelectwie
Klasyfikacja finału mężczyzn w strzelectwieFlashscore

11:02 Polska reprezentacja w siatkówce w końcu zagra o medal olimpijski! Biało-czerwoni pokonali 3:1 Słowenię i awansowali do półfinału igrzysk. Ich rywalami w walce o finał będzie zwycięzca meczu Brazylia – USA. Więcej w artykule

10:56 Michał Bryl i Bartosz Łosiak niespodziewanie pożegnali się z turniejem w siatkówce plażowej na etapie 1/8. Hiszpańska para Pablo Herrera/Adrian Gavira Collado pokonała naszych reprezentantów 23:21; 21:18.

10:29 Polscy siatkarze rozbili Słoweńców 25:19 i prowadzą 2:1! Brakuje tylko seta do wymarzonego półfinału.

10:20 Wygląda na to, że w triathlonie wydarzył się mały dramat!

Doszło do fotofiniszu w walce o drugie miejsce, przy czym sędziowie początkowo uznali Wielką Brytanię wicemistrzami, ale kilka minut później ogłosili zmianę – USA zdobyło srebro, a Wielka Brytania brąz. Złoto dla Niemiec.

Końcowa klasyfikacja w triathlonie
Końcowa klasyfikacja w triathlonieFlashscore

10:00 Była piłka setowa, ale druga partia należała do Słowenii, która wygrała 26:24. Na hali mamy remis, natomiast na plażę wychodzą Michał Bryl i Bartosz Łosiak, którzy walczą o ćwierćfinał.

09:25 Polska wygrywa pierwszego seta ze Słowenią 25:20!

09:00 Startujemy! Polacy na mecz ze Słowenią wyszli w składzie: Marcin Janusz, Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Tomasz Fornal, Kuba Kochanowski, Mateusz Bieniek i Paweł Zatorski.

08:45 Już tylko 15 minut pozostało do najważniejszego meczu polskich siatkarzy od trzech lat. To dziś biało-czerwoni mają w końcu awansować do strefy medalowej. Na tym etapie rozgrywek olimpijskich odpadali w 2004, 2008, 2012, 2016 i 2021 roku.

08:35 Wczorajszy dzień nie ułożył się tak, jak chcieliśmy. Zapraszamy jednak na podsumowanie niedzieli na igrzyskach

07:30 Poniedziałek przyniesie rywalizację w kilku konkurencjach. Polscy kibice zaczną dzień bardzo szybko, bo już o 9:00 walkę o strefę medalową stoczą siatkarze. Godzinę później Michał Bryl i Bartosz Łosiak zagrają o ćwierćfinał w odmianie plażowej. O tej samej porze mecz zagrają polskie tenisistki stołowe, które zmierzą się z Japonią. W kolejnych godzinach w eliminacjach wystartują Natalia Kaczmarek i Aleksandra Mirosław, a o medal powalczą polskie kolarki torowe, kajakarze górscy czy Wiktoria Chołuj w zapasach. Wydarzeniem dnia będzie skok o tyczce, gdzie głównym bohaterem jest Mondo Duplantis.