Paryż Flash: Wspaniałe osiągnięcie Pikulik, USA wygrywa klasyfikację medalową

Zaktualizowany
Srebrna Daria Pikulik w towarzystwie złotej Jennifer Valente i brązowej Ally WollastonAFP
Igrzyska olimpijskie w Paryżu miały dostarczyć nam mnóstwo medali i wiele emocji. Dziś czekały nas jeszcze zmagania w kolarstwie torowym, ale tam miejsce w czołowej trójce byłby sporą niespodzianką i taką niespodziankę sprawiła Daria Pikulik, która zdobyła srebro w omnium, powiększając dorobek do dziesięciu medali.

22:00 Polska oficjalnie żegna się z igrzyskami olimpijskimi w Paryżu. Flagę podczas ceremonii zamknięcia niósł duet Julia Szeremeta i Wiktor Głazunow.

21:00 O godz. 21 rozpoczęła się na Stade de France ceremonia zamknięcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. Uroczystość ma mieć bardziej tradycyjny przebieg niż otwarcie, które odbywało się na Sekwanie, choć reżyserem jest również Thomas Jolly. Całość ma potrwać około dwóch godzin. Czytaj więcej.

Neutralni sportowcy z Rosji i Białorusi, którym Międzynarodowy Komitet Olimpijski zabronił udziału w ceremonii otwarcia, również mogą przybyć na Stade de France. Czytaj więcej.

19:30 W oczekiwaniu na ceremonię zamknięcia zapraszamy na podsumowanie igrzysk olimpijskich w Paryżu. Były medale po wielu latach, ale również zawody w wielu dyscyplinach. Więcej tutaj

17:50 No i to już koniec proszę Państwa. Za nami ponad dwa tygodnie rywalizacji w Paryżu, a zwycięstwo w klasyfikacji medalowej rozstrzygnęło się w samej końcówce finału koszykarek. Zwycięstwo USA dało im 40. złoty medal, czym zrównali się z Chinami, ale mieli zdecydowanie więcej srebrnych "krążków". Trzecie miejsce zajęła Japonia. Dumni z siebie mogą być Francuzi, którzy zajęli piątą pozycję, zdobywając aż 64 medale.

Polska kończy ostatecznie na najgorszym w historii 42. miejscu. Przed nami już tylko ceremonia zamknięcia, która rozpocznie się o godzinie 21.

Ostateczna klasyfikacja medalowa igrzysk w Paryżu
Ostateczna klasyfikacja medalowa igrzysk w ParyżuFlashscore

17:21 Co za emocje w finale koszykarek! Amerykanki zdobyły ósme z rzędu, a dziesiąte w historii, mistrzostwo olimpijskie. W finale stoczyły wyrównany bój z Francuzkami, ale ostatecznie były lepsze 67:66. Francuzki trafiły równo z syreną, ale rzut był za dwa, a nie trzy punkty.

Bohaterką meczu była Aja Wilson, która zdobyła 21 punktów i miała 12 zbiórek. W decydującej kwarcie świetnie spisywała się też Kahleah Cooper, która w całym meczu miała 10 punktów i 5 zbiórek.

16:47 Francuzki dużo lepiej weszły w drugą połowę i prowadziły 35:25. Od tamtej pory lepiej wyglądały Amerykanki, a od stanu 40:35 już dominowały w końcówce, co sprawiło, że przed ostatnią kwartą prowadzą 45:43.

16:10 Medal Darii Pikulik niestety nie zmienił znacząco pozycji Polski w klasyfikacji medalowej. Wiemy już, że zajmiemy 42. miejsce, czyli najgorsze w historii. Jesteśmy jedyną nacją, która zdobyła dwucyfrową liczbę medali i nie znalazła się w TOP 25. Stało się tak, ponieważ wywalczyliśmy tylko jeden złoty medal Aleksandry Mirosław. Od igrzysk w Melbourne w 1956 roku zawsze zdobywaliśmy minimum dwa złota.

Tymczasem na świecie toczy się bój o triufmf w klasyfikacji medalowej. Pozostała już tylko jedna niewiadoma. Amerykanki grają właśnie finał turnieju koszykarskiego z Francuzkami i do przerwy jest remis 25:25. Jeśli USA wygrają, to zrównają się w liczbie złotych medali z Chinami, co da im triumf w klasyfikacji medalowej.

Klasyfikacja medalowa przed ostatnią konkurencją
Klasyfikacja medalowa przed ostatnią konkurencjąFlashscore

15:05 Włoszki nie dały żadnych szans Amerykankom i wywalczyły złoty medal w rywalizacji siatkarek. Obrończynie tytułu nie nawiązały walki w żadnym z setów i przegrały 18:25, 20:25, 17:25. Włoszki przez cały turniej straciły tylko seta w inaugurującym meczu z Dominikaną.

15:01 Duńczycy rozbili 39:26 Niemców i zdobyli złoty medal w piłce ręcznej! Dla Danii był to trzeci z rzędu finał olimpijski. Dziś powtórzyli wyczyn z Rio. Trzy lata temu w Tokio przegrali w finale z Francuzami.

14:46 Przypomnijmy, Polka przed startem wyścigu punktowanego traciła do podium aż 24 punkty i wydawało się, że jej szanse są niewielkie, ale perfekcyjnie poradziła sobie w ostatniej konkurencji. Za dwa nadrobione okrążenia zdobyła dodatkowe 40 punktów, była aktywna na lotnych premiach, łącznie zdobyła aż 59 "oczek" i była najlepsza w wyścigu punktowanym! Złoto zdobyła Jennifer Valente (144 pkt), a brąz Ally Wollaston (125 pkt).  Daria ukończyła omnium z wynikiem 131 pkt.

Podium omnium w kolarstwie torowym
Podium omnium w kolarstwie torowymFlashscore

14:33 Znakomita jazda Darii Pikulik, która dwukrotnie nadrobiła okrążenie, zyskała na tym dodatkowe 40 punktów, a wcześniej jeszcze punktowała na lotnych premiach i wywalczyła dla Polski srebrny medal!

14:10 Daria Pikulik zaczyna ostatnią część omnium, czyli wyścig punktowy.

14:05 Harrie Lavreysen zdobył swój trzeci złoty medal w Paryżu. Matthew Richardson walczył do samego końca, ale to wystarczyło do srebra. Dramat rozegrał się za ich plecami. Jack Carlin i Shinji Nakako upadli tuż przed metą i brąz wywalczył Matthew Glaetzer, który jechał daleko za nimi.

13:41 Za 15 minut rozpocznie się ostatnia konkurencja omnium. Przypomnijmy, że Daria Pikulik obecnie plasuje się na ósmym miejscu i musi pojechać perfekcyjny wyścig punktowany, żeby poprawić dorobek medalowy Polski.

13:38 Węgierka Michelle Gulyas zdobyła złoto w pięcioboju nowoczesnym kobiet po znakomitym występie w biegu laserowym. Faworytka gospodarzy Elodie Clouvel wywalczyła srebro dla Francji, a Seungmin Seong z Korei Południowej brąz.

13:34 Mateusz Rudyk zajął czwarte miejsce w wyścigu o miejsca 7-12, co dało mu ostatecznie 10. pozycję w keirinie.

13:14 Daria Pikulik zajęła dziesiąte miejsce w wyścigu eliminacyjnym i spada na ósme miejsce w klasyfikacji omnium. Polka ma na koncie 72 punkty. Do podium traci 24 "oczka", więc szanse na medal są znikome.

12:49 Kotaro Kiyooka z Japonii zdobył złoto w wadze 65 kg w zapasach mężczyzn w stylu wolnym, Rahman Amouzadkhalili z Iranu wywalczył srebro, a Sebastian Rivera z Puerto Rico i Islam Dudaev z Albanii mają brąz.

12:45 Kongijski sprinter Dominique Lasconi Mulamba został tymczasowo zawieszony po pozytywnym wyniku testu na obecność zakazanej substancji, poinformowała Międzynarodowa Agencja Testów, kilka dni po jego starcie w olimpijskim biegu na 100 metrów w Paryżu.

12:35 Rudyk zajął szóste miejsce w swoim półfinale i powalczy jedynie o siódme miejsce w finale B. Taki wynik oznacza, że igrzyska olimpijskie w Paryżu kończymy bez choćby jednego indywidualnego medalu w wykonaniu mężczyzn. Panowie dla polski zdobyli brąz w czwórce w wioślarstwie i srebro w siatkówce.

12:28 Mateusz Rudyk za moment rozpocznie walkę o finał keirina.

12:27 W meczu o brązowy medal w piłce wodnej mężczyzn, USA pokonały Węgry 11:8 i zdobyły miejsce na podium.

12:10 Daria Pikulik zabrała się do ucieczki z Australijką i Amerykanką. Polka zajęła trzecie miejsce w wyścigu tempowym, zdobyła 36 punktów w tej konkurencji, co daje jej awans na siódme miejsce w klasyfikacji generalnej. Pikulik ma na koncie 50 "oczek" i traci 10 do podium.

12:00 Daria Pikulik rozpoczyna rywalizację w wyścigu tempowym podczas omnium.

11:45 Mateusz Rudyk zajął trzecie miejsce w swoim ćwierćfinałowym wyścigu keirin i wywalczył awans do półfinału, gdzie pojedzie dwunastu kolarzy.

11:16 Daria Pikulik dobrze szukała sobie pozycji, ale w końcowym fragmencie walki została zablokowana i ostatecznie zajęła w scratchu 14. miejsce, co powoduje już spore straty po pierwszej konkurencij omnium.

11:03 Daria Pikulik rozpoczyna rywalizację w omnium. Pierwsza konkurencja to scratch.

10:50 Brytyjska mistrzyni olimpijska z Tokio Kate French wycofała się z dzisiejszego finału pięcioboju nowoczesnego z powodu choroby. French zostanie zastąpiona przez Niemkę Annikę Zillekens, która ogłosiła przejście na emeryturę po tym, jak nie zakwalifikowała się do sobotniego półfinału.

10:36 Aleksandra Lisowska uzyskała najlepszy wynik w sezonie i pokonała maraton w czasie 2:31:10, co dało jej ostatecznie 36. miejsce. Ze stratą ponad ośmiu minut do zwyciężczyni.

Wyniki maratonu kobiet
Wyniki maratonu kobietFlashscore

10:33 Hiszpanie zdobyli piąty w historii brązowy medal igrzysk olimpijskich. Powtórzyli wynik z Tokio po zwycięstwie 23:22 ze Słowenią. Mistrzowie świata z 2013 roku nigdy w historii nie grali w finale imprezy czterolecia.

10:28 Sifan Hassan zdobyła wspaniałe złoto dla Holandii w maratonie kobiet, sprintem wyprzedzając Tigst Assefa z Etiopii i finiszując z czasem 2:22:55. To niezwykłe osiągnięcie po tym, jak wcześniej w tym tygodniu zdobyła brąz w biegach na 5000 m i 10 000 m.

Assefa musiała zadowolić się srebrem, podczas gdy Kenijka Helen Obiri zdobyła brązowy medal.

09:35 Do przerwy w meczu o brązowy medal w piłce ręcznej mamy remis. Hiszpania – Słowenia 12:12.

09:27 Na 25 kilometrze maratonu Aleksandra Lisowska zajmuje 60. miejsce (+2:15), a Angelika Mach jest 71 (+3:36).

09:00 Tak przed ostatnim dniem rywalizacji prezentuje się tabela medalowa.

Tabela medalowa przed zmaganiami 11 sierpnia
Tabela medalowa przed zmaganiami 11 sierpniaFlashscore

08:30 Dziś mamy swoich przedstawicieli tylko w maratonie (Aleksandra Lisowska, Angelika Mach) oraz w kolarstwie torowym (Pikulik, Rudyk).