Kryzys w Schalke 04 pogłębia się. Trener i dyrektor sportowy zwolnieni

Karel Geraerts przeszedł do historii Schalke
Karel Geraerts przeszedł do historii SchalkeČTK/imago sportfotodienst/Maik Hölter/TEAM2sportphoto
Schalke 04 zareagowała na kryzys, przez który przechodzi, zwalniając trenera Karela Geraertsa i dyrektora sportowego Marca Wilmotsa.

W piątek FC Schalke 04 roztrwoniło prowadzenie 3:0 w meczu z Darmstadt 98 i poniosło porażkę 3:5. Trener drużyny do lat 23 Jakob Fimpel przejmie obowiązki do przerwy międzynarodowej w połowie października.

Szczegóły meczu: Schalke vs. Darmstadt

"Negatywny ogólny rozwój"

Decyzja "nie opiera się tylko na braku wyników i porażce z Darmstadt, ale raczej na negatywnym ogólnym rozwoju w ostatnich tygodniach" – powiedział dyrektor generalny Matthias Tillmann.

"Z taktycznego i piłkarskiego punktu widzenia" nie dostrzeżono żadnych kroków rozwojowych, "ani jako zespół, ani pod względem poszczególnych zawodników".

Karel Geraerts przejął drużynę w październiku 2023 roku. W poprzednim sezonie zajął z Schalke 10. miejsce w 2. Bundeslidze.

W tym sezonie S04 wygrał tylko jeden z pierwszych sześciu meczów pod wodzą Belga i zajmuje odległe miejsce w tabeli.

Ponadto niedawna publiczna kłótnia między Geraertsem a Benem Mangą wywołała poruszenie.

Manga zastępuje Wilmotsa

Odejście Marca Wilmotsa zostało uzasadnione opiniami na temat tego, "w jaki sposób i w jakim kierunku chcemy rozwijać piłkę nożną w Schalke". Jednak z punktu widzenia zarządu "zasadniczo ważne jest, abyśmy podążali wspólną linią w sportowym kierunku klubu".

Na razie Manga zajmie miejsce Wilmotsa na stanowisku dyrektora sportowego. W dłuższej perspektywie celem jest znalezienie odpowiedniego następcy 55-letniego Belga. "Podjęto już decyzję, że będziemy szukać innej osoby na stanowisko dyrektora sportowego" – powiedział Tillmann.

Poszukiwania trenera będą prowadzone przez zarząd wraz z Benem Mangą. Na razie mają pełne zaufanie do Jakoba Fimpela: "Znamy jego pracę z U23 bardzo dobrze od dłuższego czasu i dobrze przygotuje drużynę do dwóch meczów przed przerwą międzynarodową".

35-latek zasiądzie zatem na ławce rezerwowych w meczach z Preußen Münster (26 września) i Herthą BSC (5 października).