Rzut karny Palaciosa w końcówce pomaga Bayerowi wyrwać remis z Bayernem

Rzut karny Palaciosa dał Bayerowi punkt
Rzut karny Palaciosa dał Bayerowi punkt AFP
Dopiero w 94. minucie rzut karny Exequiela Palaciosa uratował punkt Bayerowi Leverkusen, który zremisował 2:2 z Bayernem Monachium na Allianz Arenie. Czy to sygnał, że Bayer może podważyć dominację Bayernu w obecnym sezonie Bundesligi?

Nie tylko pierwszy człon nazwy mają podobny - w tym sezonie Bayer i Bayern dzieli naprawdę niewiele. Oba kluby zaczęły od trzech wygranych z rzędu i objęły prowadzenie, a o dominacji miał rozstrzygnąć piątkowy hit Bundesligi. Tyle że i w nim nie udało się wskazać lepszego. W związku z wyrównanym startem (po świetnej wiośnie) o Bayerze 04 zaczęto mówić jako o potencjalnym pretendencie do tytułu.

Dodatkowe oczekiwania mogły wpłynąć na ich umysły, gdy walczyli na początku. Mieli szczęście, że kilka błędów nie zostało ukaranych w pierwszych minutach, zanim Harry Kane skierował piłkę do siatki przy dalszym słupku już w 7. minucie. Zrobił to po tym, jak Edmond Tapsoba przypadkowo sfaulował Leroya Sane.

Wyjściowe składy meczu Bayern-Bayer
Wyjściowe składy meczu Bayern-BayerFlashscore

Podopieczni Xabiego Alonso powoli dochodzili jednak do siebie i niedługo po tym, jak groźny strzał Victora Boniface został zablokowany przez Kima Min-Jae, Alejandro Grimaldo w połowie pierwszej połowy strzałem z rzutu wolnego wyrównał wynik spotkania.

Niewiele dzieliło liderów Bundesligi
Niewiele dzieliło liderów BundesligiAFP

Gol dodał gościom pewności siebie i zaczęli kontrolować przebieg spotkania, a problemy sprawiał zwłaszcza Boniface. Nigeryjczyk miał nawet piłkę w siatce, ale był minimalnie na spalonym, gdy nabiegał na piłkę od Floriana Wirtza. Wydaje się, że ta chwila wytchnienia pobudziła zespół Thomasa Tuchela do życia i w minutach poprzedzających przerwę miał on jeszcze kilka okazji.

Na nieszczęście dla nich, bramkarz Werkself, Lukas Hradecky, był w wyśmienitej formie. Fin efektownymi interwencjami powstrzymał Thomasa Mullera, Sane, Goretzkę i Serge'a Gnabry'ego. I choć bramkarz nie był w stanie zrobić nic, by zablokować szybką główkę tego ostatniego z bliskiej odległości, to ostatecznie jego strzał minął bramkę.

Po przerwie Bayern początkowo kontynuował swój impet. Gdy Joshua Kimmich strzelał z dystansu, golkiper ponownie zdołał go zatrzymać. Hradecky jakimś cudem powstrzymał również Harry'ego Kane'a z sześciu metrów, wyciągając nogę do niskiego strzału.

Po tej akcji nastąpił okres niechlujnej gry, w którym obie strony popełniły szereg nietypowych błędów. W ostatnich 15 minutach Leverkusen odnalazło jednak swój rytm i miało dwie szanse na zgarnięcie wszystkich trzech punktów. Najlepszą miał Wirtz, ale jego strzał trafił tylko w słupek, a Boniface został zablokowany przez Svena Ulreicha.

Gdy wydawało się, że nic już nie rozdzieli obu drużyn, Goretzka dobił dośrodkowanie rezerwowego Mathysa Tela, dając Bayernowi kluczową przewagę.

Bayern myślał, że gol Goretzki dał mu zwycięstwo
Bayern myślał, że gol Goretzki dał mu zwycięstwoAFP

W doliczonym czasie gry goście otrzymali jednak rzut karny, gdy Alphonso Davies przewrócił Jonasa Hofmanna w polu karnym. Z 12 metrów Palacios nie popełnił żadnego błędu, nawet gdy Ulreich złapał jego strzał końcami palców. Rezultat ten oznacza, że obie drużyny ponownie zrównały się punktami i są niepokonane we wszystkich rozgrywkach w tym sezonie.