Derby Week: Ipswich Town vs Norwich City. Pojedynek o dumę Wschodniej Anglii
W latach 60. i 80. XX wieku Ipswich Town należało do ścisłej czołówki. Było mistrzem ligi w 1962 roku, zdobył Puchar Anglii w 1978 roku, a nawet wygrało Puchar UEFA trzy lata później. Wspaniałym sezonem dla Norwich City był 1992/93, inauguracyjny sezon Premier League, kiedy to Kanarki zajęły trzecie miejsce za Manchesterem United i Aston Villą.
Oba kluby reprezentują największe miasta we wschodnim regionie Anglii, który znany jest również pod historyczną nazwą East Anglia. Jego podstawą są hrabstwa Norfolk i Suffolk. Centrum Norfolk i największym miastem w regionie jest Norwich. Cała aglomeracja liczy około 370 tys. mieszkańców. Zaledwie 130 km na południe leży stolica sąsiedniego i konkurencyjnego Suffolk, Ipswich, którego populacja jest mniej więcej o połowę mniejsza niż w pozostałej części hrabstwa.
Region ten jest ważnym obszarem rolniczym ze względu na żyzne gleby. W związku z tym derby pomiędzy dwoma największymi klubami są często nazywane derbami Old Farm, co jest żartobliwą korupcją nazwy słynnych Old Firm Derby w Glasgow pomiędzy Celtikiem i Rangersami.
Przydomek piłkarzy Ipswich, Tractor Boys, również nawiązuje do tradycji rolniczej. Żółto-zielone koszulki Norwich również sugerują związek z rozległymi polami zbożowymi i polami warzywnymi w okolicy, ale w rzeczywistości są związane z przydomkiem klubu, którym są Kanarki. Z tego symbolu piłkarze Norwich są znani od początku XX wieku, ponieważ ówczesny prezes klubu hodował kanarki.
Duma Anglii
Choć mieszkańcy Anglii Wschodniej maja humor i nie boją się żartować z samych siebie (o czym świadczy fakt, że kibice Ipswich nie wstydzą się przydomka klubu, a raczej uważają się za "Tractor Boys" i chwalą się tym przydomkiem), to wolą inną nazwę dla największego tamtejszego meczu niż derby Old Farm. Walkę o piłkarskiego króla regionu nazywają znacznie bardziej pompatyczną i poetycką nazwą - Pride of (w tym przypadku East) Anglia, czyli Duma Anglii.
Ale nie tylko dwa najbardziej utytułowane i tradycyjne kluby walczą o ten tytuł. Inne ważne kluby z szerszego regionu Anglii Wschodniej to Colchester United, Peterborough United i Cambridge United.
Colchester występuje obecnie w League Two (czwarty poziom rozgrywkowy), a Peterborough i Cambridge znajdują się szczebel wyżej. Ipswich Town również awansowało z League One do Championship w zeszłym sezonie, gdzie teraz - po kilku latach przerwy - ponownie spotkają się ze swoim największym rywalem, Norwich. Pride of Anglia rozstrzygnie się ponownie w tym sezonie w drugiej najwyższej lidze w Anglii.
Główne osiągnięcia Ipswich na arenie krajowej zostały wspomniane we wstępie. W szczególności w dekadzie 1973-1983 byli jedną z absolutnie najlepszych drużyn angielskiego futbolu i regularnie występowali na arenie europejskiej. The Tractor Boys przeszli przez wszystkie trzy najważniejsze klubowe rozgrywki na kontynencie (Puchar Europy, Puchar Zdobywców Pucharów i Puchar UEFA) i radzili sobie tak dobrze na arenie międzynarodowej, że wciąż są jedyną angielską drużyną, która nigdy nie przegrała meczu u siebie w Pucharze Europy.
Co więcej, mierzyli się z Realem Madryt, AC Milan, Interem Mediolan, Lazio i Barceloną i pokonali ich wszystkich u siebie (Barcelonę dwukrotnie). Z łącznie 31 meczów na swoim stadionie przy Portman Road, gracze Ipswich wychodzili jako zwycięzcy w 25 przypadkach, remisując sześciokrotnie ze swoimi europejskimi przeciwnikami
Dla przypomnienia, ostatnim jak dotąd meczem klubu w europejskiej piłce była porażka w 2. rundzie Pucharu UEFA w sezonie 2002/03 ze Slovanem Liberec (Ipswich wygrało u siebie 1:0, Slovan wygrał w Libercu takim samym wynikiem, a następnie zwyciężył w rzutach karnych).
Norwich nie osiągnęło tak wielkiego sukcesu (i tak okazałego) jak ich regionalny rywal. Kanarkom udało się wygrać tylko Puchar Ligi (dwukrotnie, w 1962 i 1985 roku). Posiadają jednak jeden ciekawy europejski rekord wśród angielskich drużyn - jako jedyni zdołali pokonać Bayern Monachium na jego starym Stadionie Olimpijskim. Bayern przeniósł się z dawnego domu na nowoczesną Allianz Arenę w 2005 roku i przegrał tam z angielskimi drużynami więcej niż raz.
Najstarsza przyśpiewka na świecie
Ipswich Town zostało założone w 1878 roku, a Norwich City prawie ćwierć wieku później (1902). Silną tradycję i historię piłki nożnej we wschodniej Anglii podkreśla przyśpiewka Norwich "On the Ball, City". Uważa się, że jest to najstarsza przyśpiewka piłkarska wciąż używana na świecie. Kibice Norwich śpiewają ją od początku istnienia klubu. Piosenka jest nawet starsza niż sam klub. Mówi się, że została skomponowana przez jednego z założycieli Norwich City i późniejszego prezesa klubu, Alberta T. Smitha, dla jego poprzednich drużyn piłkarskich.
Ipswich Town jest obecnie również ściśle związane z muzyką. Światowej sławy piosenkarz i autor tekstów Ed Sheeran jest ich wielkim fanem. Pochodzący z Suffolk artysta jest również jednym z głównych sponsorów klubu - ma nawet miejsce na najbardziej prestiżowej części koszulki, gdzie pojawia się logo jego albumu muzycznego lub odniesienie do jego trasy koncertowej.
Pierwsze derby Anglii Wschodniej zostały rozegrane w 1902 roku. Sobotnie będą miały numer 149. Bilans jest wyrównany - Ipswich wygrało 60, Norwich 58. W najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii odbyło się ich jednak tylko 28. W sumie Ipswich spędziło w najwyższej klasie rozgrywkowej tylko 26 sezonów, a Norwich City o jeden więcej.
W bieżącym sezonie tytuł Pride of Anglia będzie rozgrywany w Championship. Ipswich, jako nowicjusze w Championship, mają jak dotąd fantastyczny sezon. Obecnie znajdują się na szczycie tabeli, co zagwarantowałoby im bezpośredni awans do Premier League na koniec sezonu (dwie najlepsze drużyny awansują bezpośrednio).
Czy Norwich zdoła przerwać dobrą passę Tractors? Forma przemawia na korzyść Ipswich, ale nie wygrali oni derbów od 2009 roku, czyli łącznie 12 meczów z rzędu. Derby Old Farm rozpoczną się w sobotę o 13:30 czasu polskiego.
Pozostałe derby tygodnia:
Czwartek, 14 grudnia
Iran - Persian Gulf Pro League
Derby Teheranu
Derby Teheranu to jedne z najbardziej wyczerpujących i największych rozgrywek piłkarskich w Azji. Persepolis reprezentuje klasę robotniczą nie tylko stolicy Iranu, ale całego kraju. Esteghlal to historycznie klub z wyższej półki. Na atmosferę derbów negatywnie wpływa obecnie ogólny kryzys w kraju.
Piątek, 15 grudnia
Polska - Ekstraklasa
Zagłębie Lubin - Śląsk Wrocław
Derby Dolnego Śląska
Derby Dolnego Śląska były podsumowywane w cyklu Derby Week przed pierwszym starciem obu klubów w tym sezonie - w lipcu wygrało je Zagłębie. Wliczając jednak tę derbową porażkę, Śląsk Wrocław przegrał w tym sezonie tylko dwa razy i sensacyjnie zajmuje pierwsze miejsce w tabeli.
Sobota, 16 grudnia
Australia - A-League
Wielki Błękit
Między dwoma największymi miastami Australii - Sydney i Melbourne - toczy się wielka rywalizacja. Piłkarskie derby pomiędzy największymi drużynami obu miast nazywane są The Big Blue. Klubowym kolorem obu drużyn jest niebieski, a w australijskim angielskim słowo blue oznacza również walkę, bójkę lub kłótnię.
Belgia - Jupiler Pro League
Walońskie derby
Standard Liege zakończył podwójne belgijskie clásico przeciwko Anderlechtowi i wkrótce zmierzy się w kolejnych derbach, tym razem Walonii. Ich przeciwnikiem będzie Royal Charleroi Sporting Club, wraz ze Standardem jedna z dwóch tradycyjnych drużyn ligowych reprezentujących walońską (francuskojęzyczną) część Belgii.
Niedziela, 17 grudnia
Slag om Vlaanderen (Bitwa o Flandrię)
Gandawa i Brugia to piękne historyczne miasta w belgijskiej Flandrii. Znajdują się zaledwie 50 kilometrów od siebie i są domem dla dwóch odnoszących sukcesy klubów. Club Brugge jest jednym z najlepszych w kraju w ostatnich latach. Gent również regularnie gra w europejskich pucharach.
Chorwacja - HNL
Vječni derby (Wieczne derby)
Dinamo Zagrzeb, ze stolicy kraju, wyraźnie króluje w chorwackiej piłce nożnej, zarówno historycznie, jak i obecnie. Jego największym rywalem jest Hajduk z drugiego co do wielkości miasta, Splitu. Oba kluby są wspierane przez duże i fanatyczne grupy kibiców - Bad Blue Boys (Dinamo) i Torcida (Hajduk).
Anglia - Premier League
Derby północnego zachodu
Liverpool i Manchester rywalizują ze sobą jako miasta od czasów rewolucji przemysłowej. Po rozwoju piłki nożnej rywalizują ze sobą również na boisku. LFC i Man Utd to historycznie najbardziej utytułowane angielskie kluby. Liverpool zdobył łącznie 68 trofeów, a United 67. Północno-zachodnie derby to jedna z najbardziej zaciętych rywalizacji na świecie.
Niemcy - Bundesliga
Bayern Monachium - VfB Stuttgart
Südderby (derby południa)
Monachium i Stuttgart to największe miasta na południu Niemiec. Derby pomiędzy ich klubami piłkarskimi są raczej jednostronne. Niechęć kibiców VfB do Bayernu, oprócz siły rywala, potęguje fakt, że Bayern "zabrał" im takich zawodników jak Giovane Elber, Mario Gomez czy Benjamin Pavard. W zeszłyym sezonie VfB broniło się przed spadkiem, dziś jednak walczy o najwyższe cele tuż za plecami Bayernu.
Izrael - Ligat ha'Al
Derby Hajfy (Haifa derby)
Podobnie jak w innych izraelskich miastach, starcie klubów piłkarskich o nazwach Hapoel i Maccabi to wielka rywalizacja. Derby Hapoel vs Maccabi zostały przeanalizowane przez Derby Week na przykładzie Tel Awiwu. Nawet w Hajfie oba kluby reprezentują różne klasy społeczne i wartości. Razem jednak dzielą stadion na ponad 30 tys. widzów.
Poniedziałek, 18 grudnia
Portugalia - Primeira Liga
Leos vs Dragoes (Lwy vs Smoki)
Benfica i FC Porto to historycznie najlepsze kluby w Portugalii. Benfica Lizbona zdobyła 38 tytułów, a FC Porto 30. Rywalizacja między nimi jest wzmocniona przez rywalizację między stolicą Lizboną a drugim co do wielkości Porto. Nazwa rywalizacji pochodzi od zwierząt, które są głównymi symbolami obu klubów.