Portowcy "zero tituli"? W kobiecej piłce już nie, Pogoń Szczecin odebrała mistrzostwo Katowicom

Portowcy zero tituli? Już nie w kobiecej piłce, Pogoń Szczecin odebrała mistrzostwo KatowicomPogoń Szczecin Kobiety / x.com/PogonSzczecin_K
Obrończynie tytułu z GieKSy przegrały w ostatnim meczu, gdy równolegle Pogoń rozgromiła Rekord Bielsko-Biała. Po raz pierwszy w historii szczecinianki zostały mistrzyniami Polski w piłce nożnej.

Gdy my musieliśmy śledzić wielkoszlemowy finał Rolanda Garrosa, na boiskach piłkarskiej Ekstraligi rozgrywała się ostatnia kolejka sezonu 2023/24. Zeszłoroczne triumfatorki z GKS-u Katowice trwały na pierwszym miejscu z buforem trzech punktów nad drugą Pogonią Szczecin. Musiały tylko nie przegrać wyjazdowego meczu z UKS SMS Łódź, by zaliczyć obronę tytułu.

Pogoń w tym samym czasie walczyła z Rekordem w Bielsku-Białej i szczecinianki wzięły sobie do serca nazwę drużyny, od pierwszych minut ruszając w pogoń za GieKSą. Weronika Szymaszek i Natalia Oleszkiewicz już w pierwszych 10 minutach strzeliły gole, zwiększając presję na obrończyniach trofeum. Katowiczanki tymczasem w 14. minucie znalazły się na musiku, bowiem łodziankom przewagę zapewniła bramka Karoliny Majdy

Ekstraliga - tabela po 22 kolejkach sezonu 2023/24
Ekstraliga - tabela po 22 kolejkach sezonu 2023/24Flashscore

Po takim pierwszym kwadransie wyniki dwóch kluczowych meczów do przerwy już nie drgnęły. W Łodzi gospodynie dojechały do końca ze zwycięstwem 1:0, zaś w Bielsku-Białej rozpoczęła się kanonada. Szymaszek skompletowała hat-tricka (48. i 57. min), dublet zaliczyła Oleszkiewicz (drugi gol w 72. minucie), a jedno trafienie na koncie miała Emilia Zdunek

Wygrana 6:0 nie tylko jest imponująca, ale przede wszystkim dała zwycięstwo w tabeli przy równym dorobku punktowym z GieKSą, ale wybitnym bilansie bramkowym 63:16 w 22 meczach. Ligowe podium uzupełniły zawodniczki Czarnych Sosnowiec.

Rozgrywki ligowe fatalnie zakończyły się dla czterokrotnych mistrzyń sprzed kilku lat – ostatnie miejsce w Ekstralidze zajął Medyk Konin. Z ligi spada również jedenasty Uniwersytet Jagielloński Kraków, którego piłkarki przed rokiem otarły się o ligowe podium.