Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Derby Week: Sukces kontra tradycja, robotnicy kontra elita, czyli biało-czerwone derby Rotterdamu

Miroslav Šifta
Pierwsze derby sezonu pomiędzy Spartą i Feyenoordem zakończyły się remisem 2:2.
Pierwsze derby sezonu pomiędzy Spartą i Feyenoordem zakończyły się remisem 2:2.Profimedia / Flashscore
Rotterdam jest największym portem morskim w Europie, głównym ośrodkiem przemysłowym o znaczeniu ponadnarodowym, centrum handlu i wielokulturową metropolią liczącą ponad 1,2 miliona mieszkańców. Po stolicy, Amsterdamie, jest to drugie najważniejsze miasto w Holandii. Jeśli chodzi o piłkę nożną, Rotterdam można określić mianem stolicy. Jest domem dla trzech profesjonalnych klubów i wszystkie trzy są obecnie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Potrójne derby i wszyscy ich bohaterowie tworzą interesujące historie.

Holenderska piłka nożna jest zdominowana przez trzy kluby z trzech największych miast. Ajax z Amsterdamu zdobył 36 tytułów, PSV Eindhoven 24, a trzecią najbardziej utytułowaną drużyną w historii jest Feyenoord z Rotterdamu, który jest również aktualnym mistrzem kraju. W ubiegłym sezonie zdobyli swój 16. tytuł. Miejskim rywalom również udawało się wygrać ligę w historii.

I to już od inauguracyjnego sezonu 1888/89, w którym dominowała VV Concordia. Inne kluby z Rotterdamu również grały w holenderskiej ekstraklasie w pierwszych sezonach. Wkrótce dołączyła do nich Sparta. Klub został założony w 1888 roku i tym samym jest uważany za najstarszy wciąż funkcjonujący klub w kraju. 

Rotterdam to jedyne holenderskie miasto z trzema klubami ligowymi.
Rotterdam to jedyne holenderskie miasto z trzema klubami ligowymi.P3K / Google Earth

Największą sławę osiągnął w okresie przed I wojną światową, zdobywając pięć mistrzostw w ciągu siedmiu sezonów (1908-1915). W swojej historii został mistrzem jeszcze raz, świętując szósty tytuł w 1959 roku. Przez zdecydowaną większość istnienia klubu był on częścią najwyższej ligi. Jedynie podczas krótkich epizodów w nowym tysiącleciu wypływał na wody niższej ligi.

W ostatnich latach jednak ponownie znalazł się wśród elity, i to stabilnie. W sezonie 2022/23 zajął nawet doskonałe szóste miejsce i tylko nieznacznie nie zakwalifikował się do rundy wstępnej Ligi Konferencji. Trzecim z przedstawicieli ligi z Rotterdamu jest Excelsior. Ten jednak nigdy nie osiągnął takiego sukcesu jak Feyenoord i Sparta, a raczej przez długi czas balansował na krawędzi pierwszej i drugiej ligi.

Innowacyjna Sparta

Sparta Rotterdam od samego początku inspirowała się miejscem, w którym piłka nożna rozprzestrzeniła się na cały świat - Anglią. Klubowe barwy również bazują na tamtejszym środowisku piłkarskim. Konkretnie inspirację czerpią z Sunderlandu, który był jedną z najlepszych drużyn w kolebce futbolu na przełomie XIX i XX wieku. Przedstawiciele Sparty Rotterdam byli tak zafascynowani Sunderlandem, że po jednej z wizyt w klubie z północnej Anglii zabrali ze sobą stary komplet ich koszulek. Od tego czasu Sparta przyjęła tę samą kombinację kolorów co Sunderland (tj. czerwono-białe koszulki w pionowe pasy i czarne spodenki).

Oprócz koloru koszulek i sposobu gry, Sparta Rotterdam przyjęła również inne pomysły i innowacje z Anglii. Jako pierwsi w Holandii (i prawdopodobnie w Europie kontynentalnej) pomyśleli, że piłkę można zagrywać głową. Wprowadzili również stałe poprzeczki, które zastąpiły sznurki rozciągnięte między kijami. Wokół bramek umieścili siatki. Kolejnym innowacyjnym krokiem była próba rozwoju piłki nożnej kobiet w tym samym czasie pod koniec XIX wieku.

Feyenoord, prócz 16 trofeów ligowych, ma na swoim koncie 13 trofeów Pucharu Holandii, cztery krajowe Superpuchary, a największym osiągnięciem jest triumf w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych (1970) i dwa Puchary UEFA (1974, 2002). Feyenoord wzniósł się na szczyt częściowo dzięki Excelsiorowi. W rzeczywistości istnieje długotrwałe partnerstwo między tymi dwoma klubami. Excelsior jest de facto farmą Feyenoordu. Ten ostatni często pozwala swoim zawodnikom grać na wypożyczeniu w sąsiednim klubie, obiecujący gracze Excelsioru preferencyjnie przenoszą się do Feyenoordu (Robin van Persie był jednym z nich), a ich współpraca odbywa się również na wiele innych sposobów.

Pochówek duszy Excelsioru

Oba kluby łączy nie tylko to, ale także struktura ich fanów. W obu przypadkach pochodzą oni z części miasta, które kiedyś były dzielnicami robotniczymi. Nawet dziś przedstawiają się jako ludowe. Pomimo łączących ich więzi, istnieje między nimi pewna rywalizacja. To właśnie ta współpraca jest cierniem w boku tradycyjnych fanów Excelsioru. Ich klub ma dłuższą historię, nie podoba im się, że służy jako drużyna "B". Zorganizowali nawet "pogrzeb" w 2009 roku (kiedy partnerstwo między dwoma sąsiednimi klubami ponownie się nasiliło), podczas którego pochowali tożsamość swojego klubu, który umarł, gdy Excelsior się sprzedał.

Jeśli chodzi o konkurencję w kraju, Feyenoord ma większych rywali głównie w Ajaxie i PSV Eindhoven, z którymi tworzą tak zwaną Wielką Trójkę. Jednak kolejnym rywalem na wyimaginowanej liście nienawiści jest oczywiście Sparta Rotterdam, z którą, jak na ironię, dzielą te same barwy klubowe. Niechęć do Sparty zrodziła się w przypadku Feyenoordu, ale także Excelsioru, na początku XX wieku. Po pierwsze, wynikało to z faktu, że Sparta odnosiła wówczas sukcesy sportowe, ale po drugie - i najważniejsze - dlatego, że był to klub elity społecznej, klasy wyższej. Napięte relacje z tradycyjnie robotniczymi drużynami Feyenoord i Excelsior trwają do dziś.

Feyenoord i Sparta to największe kluby w mieście, które rywalizują ze sobą od samego początku. Zmierzą się w kolejnej bitwie o Rotterdam w niedzielę 11 lutego o godzinie 20:00. Śledź mecz pomiędzy drugą i dziewiątą drużyną w tabeli na Flashscore.

Następne derby tygodnia

Środa, 7 lutego

Brazylia - Campeonato Paulista (liga stanowa)

Santos - Corinthians

Clássico alvinegro (Biało-czarne Clasico)

Corinthians i Santos to dwa największe i najbardziej utytułowane kluby z Sao Paolo, megalopolis liczącego ponad 20 milionów mieszkańców, co czyni je jednym z największych na świecie. Ponieważ barwy klubowe obu klubów są biało-czarne, rywalizują one ze sobą w tak zwanym Biało-Czarnym Klasyku.

Czwartek, 8 lutego

Brazylia - Campeonato Carioca (liga krajowa)

Flamengo - Botafogo

Clássico da Rivalidade ("Rywalizacja wszystkich rywalizacji")

Derby (lub clásico w Brazylii) pomiędzy Flamengo i Botafogo, dwoma klubami z Rio de Janeiro, to jedna z największych rywalizacji w brazylijskiej piłce nożnej. Obie drużyny grały ze sobą 381 razy. Flamengo ma na koncie 143 zwycięstwa, podczas gdy Botafogo pokonało rywala 114 razy.

Piątek, 9 lutego

Irlandia - Puchar Prezydenta (Superpuchar)

Shamrock Rovers - St. Patricks

Derby południowego Dublina (South Dublin derby)

Dwóch rywali z południowego Dublina zmierzy się w Superpucharze Irlandii: Shamrock Rovers, mistrzowie ligi, zmierzą się ze zdobywcami pucharu, St. Patricks. Kluby sąsiadują ze sobą w południowej części stolicy dopiero od 2009 roku, kiedy to Shamrock przenieśli się na nowy stadion.

Sobota, 10 lutego

Hiszpania - Segunda División (2. liga)

Sporting Gijón - Real Oviedo

Derbi asturiano (derby Asturii)

Pasjonujące derby Asturii były tematem Derby Week przy okazji ostatniego starcia tych dwóch regionalnych rywali z północy Hiszpanii. We wrześniu mecz zakończył się wynikiem 0:0. Za każdym razem jest to raczej bardzo twarda walka niż piękny futbol. W 10 derbach z rzędu nigdy nie padły więcej niż dwa gole.

Szwajcaria - Super League

FC Zurych - Grasshoppers

Zürcher derby (derby Zurychu)

Minęły zaledwie dwa tygodnie od spotkania miejskich rywali z Zurychu - FC Zurych i Grasshoppers. Mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla Grasshoppers. Po raz pierwszy starcie tych dwóch bardzo tradycyjnych i utytułowanych klubów miało miejsce w 1897 roku. Następne derby będą miały numer 254.

Niedziela, 11 lutego

Peru - Primera División

Alianza Lima - Universitario de Deportes

El Clásico Peruano (Peruwiańskie Clasico)

Alianza Lima i Universitario de Deportes to dwa największe i najbardziej utytułowane peruwiańskie kluby. Oba mają siedzibę w stolicy kraju, Limie. Alianza ma na swoim koncie 25 tytułów, podczas gdy Universitario ma ich 27. Ostatni zdobył w listopadzie 2023 r., kiedy to pokonał swojego miejskiego rywala w finale play-off.

Holandia - Eredivisie

Go Ahead Eagles - PEC Zwolle

IJsselderby (derby rzeki IJssel)

Holenderska prowincja Overijsselse ma obecnie czterech przedstawicieli (z 18) w Ligue 1: Twente (ze stolicy regionu Enschede), Zwolle, Heracles Almelo i Go Ahead Eagles z Deventer. Derby pomiędzy Go Ahead Eagles i PEC Zwolle noszą nazwę rzeki IJssel, nad którą leżą Deventer i Zwolle, oddalone od siebie o około 15 km.

Grecja - Super League

PAOK Saloniki - AEK Ateny

Derby dwugłowych orłów

Litera "K" w skrótach obu klubów odnosi się do Konstantynopola (dzisiejszego Stambułu). Symbolem Konstantynopola jest dwugłowy orzeł, co stanowi kolejny element łączący obu rywali.

Francja - Ligue 1

OGC Nice - AS Monaco

Derby Lazurowego Wybrzeża (Derby de la côte d'Azur)

Monako to małe miasto-państwo we Francji, położone na Lazurowym Wybrzeżu. Lokalny klub piłkarski bierze udział we francuskich rozgrywkach piłkarskich i to z powodzeniem - jest ośmiokrotnym mistrzem. Rywal z pobliskiej Nicei ma na swoim koncie cztery tytuły. Derby będą walką o czołówkę tabeli.

Wil jij jouw toestemming voor het tonen van reclames voor weddenschappen intrekken?
Ja, verander instellingen