Analiza: Rumunia rzadko miała piłkę, a zdobyła więcej punktów niż Anglia i Francja

Reklama
Reklama
Reklama
Więcej
Reklama
Reklama
Reklama

Analiza: Rumunia rzadko miała piłkę, a zdobyła więcej punktów niż Anglia i Francja

Pierwsza jedenastka Rumunii na mecz ze Słowacją
Pierwsza jedenastka Rumunii na mecz ze SłowacjąAFP
Flashscore przedstawia trzy najważniejsze wydarzenia, które wyróżniły w fazie grupowej Euro 2024 Rumunię - sensacyjnego zwycięzcę grupy E. Wszystkie liczby oparte są na oficjalnych statystykach UEFA.

Rumunia, jedna z drużyn o najniższym posiadaniu piłki na Euro

Tricolorii mieli zdecydowanie najniższe posiadanie piłki w grupie E, gdzie Rumunia odnotowała ogólną średnią około 41,3% w trzech meczach rozegranych na niemieckich stadionach, w porównaniu do Belgii (55,7%), Ukrainy (52% ) i Słowacji (51%).

Reprezentacja Edwarda Iordănescu znajduje się również wśród drużyn z najsłabszym posiadaniem piłki w rozgrywkach. Jest na równi z Czechami i Węgrami, a pod tym względem ustępują jej tylko Polska (41%), Albania (38%) i Słowenia (36,7%). Paradoksalnie, tylko ostatnia z wymienionych drużyn awansowała do kolejnej fazy rozgrywek.

Czytaj także: Pełna lista i harmonogram meczów 1/8 finału Euro 2024

 

Tricolorii mają więcej goli niż wielcy faworyci

Grupa E była prawdopodobnie najbardziej wyrównana w całych rozgrywkach. Ostatecznie to nie posiadanie piłki miało znaczenie. W piłce nożnej oczywiste jest, że liczba strzelonych bramek jest najważniejsza, zwłaszcza gdy wszystkie cztery drużyny mają tyle samo punktów. Kolejnym paradoksem jest to, że Rumunia i Słowacja, uważane za outsiderów przed rozpoczęciem rozgrywek, mają najwięcej strzelonych bramek w grupie E .

W kontekście całego turnieju, z czterema bramkami zdobytymi w fazie grupowej, Rumunia wypada pod tym względem lepiej niż znacznie wyżej notowane drużyny w rankingu FIFA:

Francja (2. FIFA), strzeliła tylko dwa gole w grupie D - jednego z rzutu karnego wykorzystanego przez Mbappe w remisie z Polską, podczas gdy gol Wobera w meczu otwarcia z Austrią zadecydował o remisie. Anglia Southgate'a, (5. FIFA), również zdobyła tylko dwa gole w najniższym zwycięstwie nad Serbią (Bellingham) i remisie z Danią (Kane).

Włochy, panujący mistrzowie i 10. zespół FIFA, wyglądają daleko od swojej formy z Euro 2020; Azzurri zdobyli trzy gole w grupie B, z której zakwalifikowali się z pewnymi obawami: Bastoni i Barella zapewnili wąskie zwycięstwo 2-1 nad Albanią, podczas gdy Mattia Zaccagni zdobył ważny punkt późnym wyrównaniem z Chorwacją (1-1). Belgia (3. FIFA), zdobyła jedyne gole w grupie E przeciwko Rumunii w drugim meczu, za sprawą Tielemansa (2. minuta) i De Bruyne (80. minuta).

Na drugim końcu spektrum, drużyną z największą liczbą strzelonych bramek są gospodarze Niemcy (16. FIFA) z ośmioma, a następnie Hiszpania (8. FIFA) z pięcioma, jedyna drużyna, która nie straciła gola na tym Euro.

Răzvan Marin na równi z Musialą, Fullkrugiem i Gakpo

Kolejną wyjątkową cechą grupy E są zawodnicy, którzy dwukrotnie strzelili gola w tym turnieju finałowym. Pomocnik Răzvan Marin (Rumunia) i skrzydłowy Ivan Schranz (Słowacja) dołączyli do listy, na której znajdują się również Jamal Musiala (Niemcy), Niclas Fullkrug (Niemcy) i Cody Gakpo (Holandia).

Jest jednak obecnie jeden absolutnie najlepszy strzelec: Georges Mikautadze (3) trafiał w każdym z trzech meczów grupowych Gruzji, dzięki czemu Krzyżowcy dotarli do ostatniej szesnastki w swoim pierwszym występie na turnieju finałowym.

Tymczasem trójkolorowi Ediego Iordănescu kontynuują swoją podróż po Euro, gdzie reprezentacja narodowa Rumunii dotarła do fazy pucharowej po 24 latach przerwy. W 1/8 finału Rumunia zmierzy się ze "starymi znajomymi" Holandią, a mecz zaplanowano na wtorek (2 lipca) o godzinie 18:00 na Allianz Arenie w Monachium.