Bezbarwny i bezbramkowy remis Włochów z Turcją, co nam mówi przed Euro 2024?

Baris Alper Yilmaz z Turcji i Bryan Cristante z Włoch walczą o piłkę
Baris Alper Yilmaz z Turcji i Bryan Cristante z Włoch walczą o piłkęProfimedia
Włochy i Turcja przed Euro 2024 uraczyły kibiców w Bolonii nudnym i mało inspirującym bezbramkowym remisem. Mimo to, aktualni mistrzowie Europy zdołali utrzymać chlubny rekord bez porażki w domowych meczach towarzyskich sięgający września 2016 roku (cztery zwycięstwa i cztery remisy).

Stadio Renato Dall'Ara, który ma być gospodarzem Ligi Mistrzów w sezonie 2024/25, cieszył się dużą frekwencją podczas tego meczu przygotowawczego. Mistrzowie Europy, którzy chcą przedłużyć swoją passę czterech niepokonanych meczów, mieli bardzo pozytywną pierwszą połowę.

Sprawdź komplet statystyk meczy Włochy - Turcja

Składy i noty za mecz Włochy - Turcja
Składy i noty za mecz Włochy - TurcjaFlashscore

Jedynymi godnymi uwagi momentami były zmiana Mateo Reteguiego z niemal bohatera w czarny charakter, kiedy był o centymetry od zdobycia bramki z rzutu rożnego, po czym zaliczył lekkomyślne starcie z Ozanem Kabakiem, które spowodowało, że były gracz Liverpoolu został zniesiony na noszach jeszcze przed przerwą.

Pomiędzy tymi momentami Kaan Ayhan główkował nad poprzeczką, zanim prawie odwrócił losy meczu pod koniec pierwszej połowy, ale Baris Alper Yilmaz również uderzył nad bramką. Po drugiej stronie tylko poprzeczka zapobiegła bramce w ostatnim ruchu pierwszej połowy, kiedy rzut rożny Lorenzo Pellegriniego spotkał się z głową Bryana Cristante na bliższym słupku, ale ten zdołał tylko uderzyć w obramowanie, ku niedowierzaniu całego stadionu.

Bryan Cristante walczy o piłkę z Kaanem Ayhanem z Turcji
Bryan Cristante walczy o piłkę z Kaanem Ayhanem z TurcjiAFP

Retegui ponownie był groźny na początku drugiej połowy, strzelając nisko obok Altaya Bayindira w tureckiej bramce. Po raz kolejny stałe fragmenty wydawały się być najlepszą nadzieją Turcji na odniesienie szokującego zwycięstwa i Merih Demiral mógł strzelić gola, gdy uderzył w bramkę z rzutu rożnego, ale Guglielmo Vicario utrzymał zero z tyłu dzięki szybkiemu myśleniu.

Od tego momentu szanse topniały, a w ostatnich minutach gra toczyła się niemal w spacerowym tempie, ponieważ coraz ważniejsze było zachowanie energii. Prawdę mówiąc, to nie mógł być wielki klasyk i niewiele też o kondycji obu zespołów powiedział.

Włochy będą musiały znacznie poprawić swoje wykończenie, aby przejść tak zwaną "grupę śmierci" na Euro 2024, ale z pewnością będą zadowolone z tego, że przeszły przez ósmy z rzędu mecz u siebie bez porażki. Tymczasem Turcja będzie szczęśliwa, że odzyskała trochę dumy po porażce 1:6 z Austrią w marcu.