Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Euro 2024 w liczbach: Wszystkie wyczyny Hiszpanów i Czechy jako nieoczekiwany pewniak

Pavel Křiklan
Gole to niemal obowiązkowy element czeskich meczów na Euro.
Gole to niemal obowiązkowy element czeskich meczów na Euro.Profimedia
Po 30 dniach i 117 bramkach mistrzostwa Europy w piłce nożnej znalazły swojego króla. Zanim do tego doszło, kibice na trybunach 10 niemieckich stadionów byli świadkami wielu historycznych rekordów. Jakie ciekawe i nietypowe liczby przyniosły mistrzostwa?

1 - Jedną z największych niespodzianek fazy grupowej byli Rumuni. Przyjechali do Niemiec z najgorszym historycznym rekordem spośród wszystkich drużyn, które wystąpiły na Euro więcej niż raz, mając tylko jeden wygrany mecz z 16 rozegranych.

2 - Gol portugalskiego rezerwowego Francisco Conceicao w doliczonym czasie gry, pieczętujący porażkę Czech, zatoczył koło. Jego ojciec Sergio (2000) również strzelił gola na Euro, co czyni ich drugim duetem ojciec-syn, który tego dokonał - po Enrico (1996) i Federico Chiesie (2020).

3 - Wprowadzenie nowego formatu turnieju w 2016 roku, w którym liczba uczestników wzrosła z 16 do 24 i dodano jedną rundę w fazie pucharowej, jak dotąd okazało się zbyt dużym wyzwaniem dla obrońców tytułu. W istocie, we wszystkich trzech mistrzostwach Europy od tego czasu kończyli oni rozgrywki właśnie w dodanej 1/8 finału.

4 - Ćwierćfinałowy pojedynek pomiędzy Anglią i Szwajcarią prawdopodobnie nie mógłby zostać rozstrzygnięty inaczej niż w rzutach karnych. Ambasadorzy kolebki futbolu dotarli do elitarnej ósemki po raz piąty na Euro i aż czterokrotnie przyznawano im rzuty karne. Szwajcarzy mają dokładnie taki sam bilans w całych play-offach.

5 - Niemcy zaskoczyli wszystkich kibiców w meczu otwarcia turnieju. Rozgromili Szkotów 5:1, po raz pierwszy od 64 lat strzelając pięć goli w meczu otwarcia mistrzostw Europy. W 1960 roku widzowie zobaczyli dziewięć goli (Jugosławia - Francja 5:4).

6 - Portugalczyk Cristiano Ronaldo został pierwszym zawodnikiem w historii, który wystąpił w sześciu meczach mistrzostw Europy. Od 2004 do tego roku nie opuścił ani jednego turnieju, a także był wśród strzelców na pierwszych pięciu z nich, co również jest rekordem. Teraz, w wieku 39 lat i 151 dni, nie wykorzystał rzutu karnego w meczu ze Słowenią, ale zrewanżował się w serii jedenastek po spotkaniu.

7 - Wygrać wszystkie siedem meczów? Wyczynu, którego Hiszpanie dokonali w tym roku, nie dokonała jak dotąd żadna drużyna na mistrzostwach Europy. Świeżo upieczeni królowie kontynentu tylko raz doprowadzili do dogrywki, a w fazie grupowej ani razu nie zostawili bramki rywali niezdobytej.

8 - To już ósmy raz, kiedy Włochy i Hiszpania zmierzyły się ze sobą w turnieju finałowym mistrzostw Europy, żaden inny kraj nie grał ze sobą więcej razy. Drużyna z Półwyspu Iberyjskiego odniosła sukces tylko trzy razy, ale zawsze zdobywała wtedy złote medale.

9 - Francuzi potwierdzili, że brakuje im motywacji na koniec fazy grupowej, niezależnie od tego, czy mają zapewniony awans, czy odpadają. Po raz dziewiąty z rzędu nie wygrali ostatniego meczu fazy zasadniczej na dużym turnieju (cztery remisy, pięć porażek). Ostatni raz udało im się wygrać trzeci mecz jeszcze na mistrzostwach świata w 2006 roku.

11 - Włosi z kolei stracili swój świetny rekord w pierwszej połowie. Na Euro musieli wyrównać po stracie gola po 11 długich pojedynkach (po raz pierwszy od 2008 roku). Albańczycy nie dali im wielkiego wyboru, strzelając gola już po 23 sekundach i była to najszybsza bramka w historii mistrzostw Europy.

12 - Dani Carvajal i Nacho Fernández zostali zaledwie 11. i 12. piłkarzami w historii, którzy zagrali w finale Ligi Mistrzów i Euro w tym samym roku, wygrywając oba pojedynki. I pierwszymi Hiszpanami, którzy dokonali tego w barwach klubu ze swojego kraju (Real Madryt).

13 - Trener Anglii Gareth Southgate miał 100% skuteczności przed finałem mistrzostw kontynentu. Nie licząc rzutów karnych, nie przegrał ani jednego ze swoich 13 meczów, co było najdłuższą passą trenera w historii turnieju. Zakończyła ją dopiero Hiszpania.

15 - Hiszpanie zdobyli łącznie 15 bramek w Niemczech, przewyższając rekord mistrzostw Europy ustanowiony przez Francuzów w 1984 roku. Platini i spółka mieli jednak na to dwa mecze mniej.

22  - W wieku 22 lat i 313 dni Bukayo Saka został najmłodszym zawodnikiem, który wystąpił w dwóch finałach mistrzostw Europy. W porównaniu do poprzedniego rekordzisty, Uli Hoenessa (24 lata i 167 dni w 1976 roku), miał on przewagę zaledwie trzech lat dzielących oba pojedynki z powodu pandemii.

23 - Mistrzostwa udekorowały również najmłodszego kapitana w historii. Węgier Dominik Szoboszlai po raz pierwszy poprowadził swoją drużynę do meczu, mając zaledwie 23 lata i 234 dni. Pomocnik Liverpoolu cieszył się ze zwycięstwa nad Szkocją.

27 - Czescy piłkarze otrzymali głównie krytykę za swoje występy. Jednak dla bezstronnych kibiców ich mecze są niemal gwarancją, że zobaczą bramki. W rzeczywistości żaden z poprzednich 27 meczów reprezentacji na mistrzostwach Europy nie zakończył się bezbramkowym remisem. Ostatni raz miało to miejsce w półfinale z Francją w 1996 roku.

29 - Gruzja była 29. krajem, który zagrał w turnieju finałowym najlepszej drużyny Europy. Tak się złożyło, że jej bramkarz Giorgi Mamardaszwili zanotował rekordową liczbę 29 obronionych strzałów na turnieju i dzięki niemu reprezentacja Zakaukazia przeszła od razu do 1/8 finału.

36 - Mając 36 lat i 327 dni, niemiecki trener Julian Nagelsmann urodził się później niż wielu zawodników i został najmłodszym trenerem w historii turnieju. Pobił jednak poprzedni rekord byłego słoweńskiego pilota Srecko Kataneca o zaledwie sześć dni.

41 - Najpierw ustanowił maksimum w pierwszym meczu grupowym, a następnie przesunął je dalej, kończąc Euro w wieku 41 lat i 130 dni. Portugalski weteran Pepe wymazał wyczyn węgierskiego bramkarza Gábora Király'ego. Jeśli chodzi o zawodników z pola, maksimum ustanowił Niemiec Lothar Matthäus (39 lat i 91 dni).

64,8 - taką średnią na mecz osiągnęli Portugalczycy w posiadaniu piłki na turnieju. Było to jednoznacznie najwięcej ze wszystkich, nikt inny nie przekroczył nawet granicy 60%. Nie przyniosło to jednak medali drużynie trenera Roberto Martíneza...

91,2 - Niemcy rzadko podawali niecelnie na mistrzostwach. Ze skutecznością na poziomie 91,2%, więcej niż dziewięć z każdych ich 10 podań znalazło adresata. Na drugim końcu tej statystyki znaleźli się Słoweńcy (75%) i Czesi (76,3%).

100 - Czas zdobycia zwycięskiej bramki przez węgierskiego napastnika Kevina Csobotha przeciwko Szkocji. Trafienie z ostatniego meczu grupowego nie przyniosło drużynie radości z kwalifikacji, ale zapisało się w historycznej kronice Euro jako ostatni gol w regulaminowym czasie gry.

Wil jij jouw toestemming voor het tonen van reclames voor weddenschappen intrekken?
Ja, verander instellingen