Euro Flash: Williams i Yamal dominują w dryblingach, a Van Dijk w pojedynkach

Euro Flash: Echa półfinałów. Holendrzy rozżaleni, Anglicy świętuję kolejny finałAFP
Za nami 50 meczów Mistrzostw Europy 2024. Przed nami jedno decydujące starcie - wielki finał pomiędzy Hiszpanią i Anglią. Jak jednak wczorajsze spotkanie komentuje się w Holandii i na Wyspach?

20:03 La Furia Roja nie miała zawodnika z ponad 30 dryblingami w jednym Euro od 1984 roku. W Niemczech znalazła dwóch od razu. To Nico Williams (34/12 udane) i Lamine Yamal (31/12).

16:51 Virgil van Dijk wygrał 19 z 23 pojedynków powietrznych na obecnym Euro, co daje 83% skuteczności. Nie ma lepszego zawodnika na turnieju pod tym względem.

14:48  Przy golu Watkinsa w meczu z Holandią asystował Palmer. Po raz pierwszy dwóch rezerwowych miało udział przy golu dla Anglii w fazie pucharowej dużego turnieju.

13:01 Najczęściej strzelającym graczem mistrzostw Europy do tej pory jest napastnik Kylian Mbappé, który zanotował 24 próby. Francuski piłkarz pozostaje również najszybszym zawodnikiem turnieju. Angielski pomocnik Declan Rice pokonał do tej pory najdłuższy dystans, podczas gdy jego kolega z drużyny John Stones i niemiecki pomocnik Toni Kroos wykonali najwięcej podań. Tak wynika ze statystyk opublikowanych na stronie UEFA przed niedzielnym finałem pomiędzy Hiszpanią i Anglią.

12:19 UEFA wyznaczyła sędziego meczu finałowego Euro Hiszpania - Anglia! Niestety nie będzie to Szymon Marciniak, który został wyznaczony jedynie do roli arbitra technicznego. Sędzią głównym tego spotkania niespodziewanie będzie Francuz François Letexier.

11:28 Jak wczorajszy mecz komentują holenderskie media? Wspominają one o złej passie Oranje w półfinałach wielkich imprez. "Holenderska drużyna przegrywa siódmy półfinał w mistrzostwach Europy lub świata, tylko Niemcy robiły to częściej" - napisano. Wyliczono, że wcześniej Holendrzy na tym etapie przegrali w mistrzostwach Europy w 1976, 1992, 2000 i 2004 roku oraz w mistrzostwach świata w 1998 i 2014 roku.

11:20 W 7. minucie Holandia objęła prowadzenie z Anglią dzięki spektakularnemu golowi Xaviego Simonsa. Jest to najszybsza bramka w półfinałowym meczu mistrzostw Europy od 1996 roku. Ostatni raz były reprezentant Anglii Alan Shearer strzelił gola jeszcze wcześniej, bo w 3. minucie meczu z Niemcami.

11:03 Gol Harry'ego Kane'a był szóstym w jego karierze w fazie pucharowej Euro. To nowy rekord. Z dziewięcioma trafieniami w tej samej fazie mistrzostw Europy i mistrzostw świata łącznie, jest również nowym rekordzistą wśród europejskich piłkarzy.

09:57 Ronald Koeman jest rozczarowany porażką, ale jednak pozostaje dumny ze swojego zespołu. "Miałem wrażenie, że przez ostatnie 20 minut byliśmy ogólnie lepszym zespołem, dalej atakowaliśmy. I nagle padł ten wspaniały gol Watkinsa. Musimy również poprawić niektóre aspekty, ale myślę, że byliśmy naprawdę blisko finału" - mówił selekcjoner Oranje.