Euro Flash: Yamal nowym rekordzistą asyst na Euro, Hiszpania nie zaśnie!

Yamal nowym rekordzistą asyst na Euro, Hiszpania nie zaśnie!
Yamal nowym rekordzistą asyst na Euro, Hiszpania nie zaśnie!AFP
Oto przyszedł czas na ostatni dzień Euro 2024. Dziś poznamy mistrza Europy. W decydującym starciu spotkają się Hiszpanie i Anglicy. Jedni to trzykrotni mistrzowie, chcący zapisać się w historii jako pierwsi, którzy zdobyli cztery tytuły. Drudzy jak nikt inny marzą, żeby w końcu wygrać Euro. Czy futbol wróci do domu, czy może po 12 latach puchar ponownie znajdzie się w Hiszpanii? Odpowiedź na te pytanie już wieczorem!

23:35 Niespodzianka? Nic z tych rzeczy: Lamine Yamal został wybrany najlepszym młodym piłkarzem tegorocznego Euro. Z kolei najlepszym ze wszystkich piłkarzy na niemieckich boiskach wybrano Rodriego, starszego kolegę ze złotej drużyny.

23:22 Trudno byłoby uznać po takim turnieju, że nie zasłużyli. Hiszpanie wygrali w tej edycji mistrzostw Europy wszystko od początku do końca, czapki z głów! Poza chwałą mistrzów zawodnicy La Rojy zapewnili sobie najwyższą możliwą premię za wygranie wszystkich meczów - 28,25 miliona euro (ok. 120 mln zł).

23:13 Wygrała drużyna prezentująca więcej jakości ofensywnej? Tej tezy nie obronią same liczby prezentowane poniżej, ale uzupełnione podobnymi danymi z poprzednich meczów - już tak.

Liczby meczu finałowego Hiszpania - Anglia
Liczby meczu finałowego Hiszpania - AngliaOpta by Stats Perform

23:09 Hiszpanie oczywiście byli przygotowani na taką ewentualność, ich C4MPEONES będzie pewnie często powielaną pisownią po zdobyciu czwartej korony mistrzostw Europy.

22:54 Ten gol okazał się ostatnim i decydującym: Oyarzabal dostał idealnie wyczekane dogranie od Cucurelli, pokonując Pickforda jako drugi w drużynie Hiszpanii. Drugiej straty Anglicy nie zdołali odrobić pomimo desperackich prób i po bardzo szczęśliwej interwencji Daniego Olmo, który w 90. minucie wybijał piłkę wprost z linii bramkowej.

22:32 Seria ataków Hiszpanii, ale gol pada dla Anglii! Cole Palmer wszedł w 70. minucie, a w 73. minucie ma już bramkę na koncie po efektownym strzale z dystansu.

22:13 Lamine Yamal właśnie wyrównał rekord asyst podczas jednej edycji mistrzostw Europy. Wypracowany w 2000 roku wynik to cztery. Pierwszy osiągnął tę liczbę Ljubinko Drulović (Jugosławia), po nim poprawili Karel Poborsky (Czechy, 2004), Eden Hazard (Belgia, 2016) i Aaron Ramsey (Walia, 2016). Teraz hiszpański 17-latek zrównuje się z nimi!

22:05 Jeśli pierwsza połowa mogła usypiać kibiców, to druga ocuciła wszystkich od pierwszych sekund. Duet Yamal-Williams zrobił swoje i po minucie gry Hiszpania prowadzi!

21:50 Po pierwszej połowie można powiedzieć wprost: szału nie ma. Są momenty wysokiej jakości, tyle że głównie w defensywie każdej z drużyn. Efektem jest wykres xG, który nieźle oddaje sumę wydarzeń w ofensywie.

Wykres xG pierwszej połowy finału Euro 2024
Wykres xG pierwszej połowy finału Euro 2024Flashscore

20:00 Znamy oficjalne składy na mecz finałowy Hiszpania - Niemcy!

Składy na mecz Hiszpania - Niemcy w Berlinie
Składy na mecz Hiszpania - Niemcy w BerlinieFlashscore

19:15 Potwierdzenie prawdopodobieństwa tym razem w formie graficznej: Anglicy nieco dalej od historycznego triumfu, ale boisko zweryfikuje wszystkie przewidywania już za mniej niż dwie godziny.

Prawdopodobieństwo zwycięstwa w niedzielnym finale Euro 2024
Prawdopodobieństwo zwycięstwa w niedzielnym finale Euro 2024Flashscore

19:00 Analiza na podstawie danych wskazuje na bardzo ciekawe starcie dwóch przeciwstawnych stylów. Z przebiegu turnieju zdecydowanie na pozycję faworyta wysuwają się Hiszpanie, ale również Anglicy zachowują szansę na awans. Zapraszamy na szczegółową analizę najmocniejszych i najsłabszych stron obu finalistów Euro 2024!

17:15 Gdyby Szkoci mieli być jakimś zawodnikiem w jedenastce turnieju, to byliby klasycznym "Atmosfericiem" na ławce rezerwowych. Ich kibice bawili wszystkich podczas występów reprezentacji, a przed finałem Hiszpania – Anglia mały wyspiarski kraj staje murem za Hiszpanami. Póki Anglia gra, mają komu kibicować!

16:00 Odliczamy godziny do wielkiego finału i zachęcamy do oglądania naszej zapowiedzi video przed niedzielnym meczem o mistrzostwo Europy.

Zapowiedź meczu Hiszpania - Anglia

15:05 Wśród nazwisk wymienianych przed Euro jako kluczowe dla reprezentacji Hiszpanii, prawie nikt nie wskazywał na niego. Tymczasem Fabian Ruiz stał się najważniejszym żołnierzem w oddziale Luisa de la Fuente. Czy będzie też decydujący dziś?

Fabian Ruiz jest nieoczekiwanym bohaterem Hiszpanii
Fabian Ruiz jest nieoczekiwanym bohaterem HiszpaniiOpta by Stats Perform / Profimedia

12:10 Gareth Southgate to dopiero trzeci w historii mistrzostw Europy selekcjoner, który dwukrotnie dociera do finału Euro (nie uwzględniając meczy powtarzanych). Przed nim osiągnęli to tylko dwaj trenerzy Niemiec: Helmut Schön (1972, 1976) i Berti Vogts (1992, 1996).

11:20 To już dziś. Dziś czeka nas ostatni dzień i finał Euro 2024, w czasie którego przeżywaliśmy mnóstwo emocji, ale z 24 drużyn zaczynających zmagania miesiąc temu – zostały dwie. Hiszpania czy Anglia? To pytanie zadają sobie wszyscy fani piłki nożnej. Przez cały turniej zdecydowanie lepiej prezentowali się gracze La Roja, ale Trzy Lwy w pojedynku z Holandią pokazały się z dobrej strony i nie są na straconej pozycji.