Jedenastka fazy 1/8 finału Euro 2024: Bohater Demiral, hiszpańska pomoc i skuteczny Malen

Demiral zabłysnął w meczu 1/8 finału
Demiral zabłysnął w meczu 1/8 finałuAFP/Flashscore
Pierwsza runda meczów pucharowych mistrzostw Europy 2024 dobiegła końca. Wiemy już, które osiem drużyn zagra w ćwierćfinałach. Flashscore skupił się na zawodnikach, którzy mieli najwyższe oceny spośród zawodników na swojej pozycji we wszystkich pojedynkach fazy 1/8 finału.
Najlepsza drużyna fazy 1/8 finału Euro 2024
Najlepsza drużyna fazy 1/8 finału Euro 2024Flashscore

Bramkarz

Diogo Costa (Portugalia) 8,3

Portugalia pokonała Słowenię dopiero po dogrywce i rzutach karnych. Bramkarz Costa był bohaterem wieczoru, broniąc pierwsze trzy i wszystkie słoweńskie rzuty karne w konkursie jedenastek. W trakcie meczu również zaprezentował się solidnie, udaremniając rywalom świetne okazje.

Obrońcy

João Cancelo (Portugalia) 8,7

Cancelo rozegrał niemal pełne 120 minut w wygranym meczu ze Słoweńcami. Był niestrudzony na prawej stronie obrony i pokazał wysoką jakość w defensywie. Miał również znaczący wpływ na grę z przodu, przejmując pięć dośrodkowań i sześć udanych dryblingów przez obrońców, przyczyniając się do dominacji drużyny w trakcie meczu.

Nico Schlotterbeck (Niemcy) 8,2

Schlotterbeck zanotował asystę w wygranym przez Niemcy 2:0 meczu z Danią, gdy znakomitym podaniem z własnej połowy posłał podanie do Musiali, które ten zamienił na asystę. Obrońca z Dortmundu przyczynił się również do drugiego czystego konta drużyny Nationalelf na turnieju. W swoim debiucie w wyjściowym składzie trenera Nagelsmanna na mistrzostwach Europy 2024 wykonał kawał dobrej roboty.

Merih Demiral (Turcja) 9,6

Turcja potrzebowała bohatera w 1/8 finału przeciwko Austrii i znalazła go w Demiralu. Występujący w Saudi Pro League stoper zabłysnął dwoma golami, które zapewniły reprezentacji awans do europejskiej elity. Oprócz strzałów, pomógł również drużynie w linii defensywnej i z oceną 9,6 jest jak dotąd najlepszym zawodnikiem fazy pucharowej.

Nuno Mendes (Portugalia) 8,9

Kolejny portugalski obrońca również znalazł się w idealnym składzie spotkanie 1/8 finału mistrzostw Europy. Mendes był równie aktywny, co jego kolega z drużyny Cancelo i uzyskał ocenę 8,9 w starciu ze Słowenią - najwyższą spośród wszystkich zawodników w meczu. Obrońca PSG rozegrał pełne 120 minut i miał duży wpływ na grę drużyny w ataku, dotykając piłki aż 131 razy. Był również niezawodny z tyłu, pomagając zespołowi zachować drugie czyste konto na Euro.

Pomocnicy

Pedri (Hiszpania) 8.3

Pedri to pierwszy z trójki hiszpańskich pomocników w tym zestawieniu, który zabłysnął w wygranym 4:1 meczu z outsiderami z Gruzji. Po niespełnieniu oczekiwań na początku meczu, Hiszpanie pokazali woją dominację, co było głównie zasługą ich trzech najlepszych pomocników. Pomimo rozegrania zaledwie 52 minut, gracz Barcelony zanotował cztery kluczowe podania i był ważnym elementem kontrolującym grę Hiszpanów.

Rodri (Hiszpania) 8,5

Rodri po raz kolejny uderzył, gdy jego drużyna potrzebowała gola. Pomocnik Manchesteru City zapewnił Hiszpanom wyrównanie pod koniec pierwszej połowy, kiedy skierował strzał w dolny róg siatki tuż zza szesnastego metra. Zgodnie z oczekiwaniami, wypełnił również swoją zwykłą rolę w środku boiska, wchodząc w kontakt z piłką 119 razy i wykonując 109 podań w ciągu 90 minut.

Fabian Ruiz (Hiszpania) 8,9

Niespodzianką w składzie trenera Luisa de la Fuente był dotychczas Ruiz, który w zwycięstwie nad Gruzją po raz drugi był najlepiej ocenianym zawodnikiem meczu Hiszpanii. Kolejny gracz z Paryża w tym starciu zanotował zarówno bramkę, jak i asystę. Jak dotąd jest jednym z bohaterów mistrzostw.

Napastnicy

Rubén Vargas (Szwajcaria) 8,4

Szwajcaria odniosła bardzo cenne zwycięstwo 2:0 z aktualnymi mistrzami Europy Włochami i po zdominowaniu spotkania przyciągnęła duże zainteresowanie kibiców. Vargas był ważnym ogniwem w imponującym występie Helwetów, najpierw asystując przy bramce Remo Freulera sprytnym dośrodkowaniem, a następnie samemu fantastycznie pokonując bramkarza Donnarummę.

Donyell Malen (Holandia) 9,4

Malen wszedł na boisko dopiero w drugiej połowie starcia z Rumunami, ale wcale mu to nie przeszkodziło, by zostać bohaterem i zdobywcą dubletu w wygranym 3:0 meczu o awans. Chwile holenderskiego napastnika nadeszły w ostatnich minutach meczu. Szczególne wrażenie na kibicach zrobił jego drugi strzał, kiedy przedostał się ze środka boiska w pole karne i popisał się precyzyjnym wykończeniem. Co ciekawe, w tym momencie z widowni w pole karne rzucano również butami.

Nico Williams (Hiszpania) 8.4

Czwartym do parytetu Hiszpanem w tym zestawieniu jest Williams junior, który w wygranej nad Gruzją zanotował gola i asystę. Najpierw przy wyrównującej bramce wypatrzył Rodrigo, a następnie po świetnym podaniu od Ruiza przedarł się w pole karne i uderzył w górny róg bramki Mamardaszwilego. Oprócz skuteczności, udowodnił również swoje znaczenie w kreatywnej części gry Hiszpanii.