Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jedenastka fazy grupowej Euro 2024: Musiala na czele i hiszpański duet w środku pola

Jamal Musiala rozgrywa jak dotąd niezwykle mocne mistrzostwa Europy
Jamal Musiala rozgrywa jak dotąd niezwykle mocne mistrzostwa EuropyProfimedia, Flashscore
Faza grupowa mistrzostw Europy 2024 oficjalnie dobiegła końca, więc czas na podsumowanie: kto najlepiej wypadł po trzech meczach każdej z drużyn. Przyjrzeliśmy się temu, a wyniki mogą być zaskakujące.

Sześć różnych drużyn narodowych jest reprezentowanych w naszej drużynie fazy grupowej, a Hiszpania - tu nie ma zaskoczenia - zdominowała najlepszą jedenastkę z czterema swoimi graczami.

Nominacji nie motywowaliśmy własnymi obserwacjami, opierają się wyłącznie na systemie ocen graczy Flashscore. Ten z kolei powstaje w oparciu o bardzo złożone statystyki. Tylko zawodnicy, którzy rozegrali co najmniej 100 minut, zostali uwzględnieni.

Najlepsza drużyna fazy grupowej Euro 2024
Najlepsza drużyna fazy grupowej Euro 2024Flashscore

Bramkarz

Giorgi Mamardaszwili (Gruzja) 7,7

Gruzini są jedną z największych niespodzianek Euro 2024, a za ich awans do ostatniej szesnastki turnieju podziękować należy bramkarzowi Giorgiemu Mamardaszwiliemu. Zawodnik Valencii rewelacyjnie wybronił 10 strzałów w meczu z Czechami i zachował czyste konto w wygranym 2:0 spotkaniu z Portugalią. Ostoja drużyny jest też ostoją naszej jedenastki.

Obrońcy

Dani Carvajal (Hiszpania) 7,7

Dani Carvajal ma 32 lata, ale wciąż jest w stanie biegać. W swoich dwóch występach w fazie grupowej przebiegł 21,5 kilometra i przyczynił się do zdobycia bramki w wygranym 3:0 meczu z Chorwacją. 

Aymeric Laporte (Hiszpania) 7,7

Laporte (podobnie zresztą jak Ngolo Kante) jest dowodem na to, że przeprowadzka do Arabii Saudyjskiej nie musi oznaczać spadku wydajności. Gdy 30-latek był wzywany do gry, imponował. To w dużej mierze dzięki niemu Hiszpania nie straciła na tym turnieju ani jednego gola.

Ruben Dias (Portugalia) 7,7

Fakt, że Ruben Dias odpoczywał w ostatnim meczu z Gruzją, był natychmiast zauważalny. Bez niego obrona Portugalii straciła swój zwykły urok i czujność, czego bezpośrednim skutkiem była porażka 0:2.

Nuno Mendes (Portugalia) 7.8

Z maksymalną prędkością 35,2 km/h, Nuno Mendes jest jednym z najszybszych zawodników na tegorocznych mistrzostwach Europy. Jest zdyscyplinowany taktycznie, a także zapewnia duże zagrożenie w ataku na lewej flance Portugalii.

Pomocnicy

Toni Kroos (Niemcy) 7,8

Podania Toniego Kroosa zawsze wykonywane są z najwyższą precyzją, co imponująco podkreśla wskaźnik realizacji na poziomie 95,7 procent. Stary mistrz dostarczył już 326 podań do swoich kolegów z drużyny na tych mistrzostwach Europy - kolejnym najlepszym pomocnikiem w tej kategorii byłby Włoch Nicolo Barella, który ma aż o 105 mniej.

Mapa podań Kroosa przeciwko Szkocji
Mapa podań Kroosa przeciwko SzkocjiOpta by Stats Perform, Profimedia

Pedri (Hiszpania) 8,0

O talencie Pedriego napisano już wiele. Ma zaledwie 21 lat, a mimo to stanowi centralny punkt faworytów do tytułu, Hiszpanii. Jeśli tylko zdrowie mu dopisze, jeszcze przez wiele lat powinien być stałym punktem reprezentacji.

Fabian Ruiz (Hiszpania) 8,1

W hiszpańskiej kadrze są z pewnością większe nazwiska niż Fabian Ruiz. Jednak 28-latek był jak dotąd absolutnie niezastąpionym zawodnikiem. Jego wspaniała bramka w wygranym 3:0 meczu z Chorwacją na długo zapadnie w pamięci wielu kibiców, a wskaźnik skuteczności podań na poziomie 91,5 procent również nie pozostawia żadnych wątpliwości; w obecnej formie Ruiz jest graczem światowej klasy.

Napastnicy

Cody Gakpo (Holandia) 7,8

Z ośmioma udanymi dryblingami, dwoma golami i ogromną ilością biegania jak na gracza ataku, Cody Gakpo naprawdę zasłużył na nominację do najlepszej XI. Okazał się szczególnie wartościowy w obliczu marnotrawstwa Holandii w ofensywie.

Gakpo strzelił dwa razy. Przypominamy trafienie, które boli nas mniej
Gakpo strzelił dwa razy. Przypominamy trafienie, które boli nas mniejStatsPerform, Profimedia

Kylian Mbappe (Francja) 8,5

Kylian Mbappe już kilkakrotnie zajmował centralne miejsce na tych mistrzostwach Europy. Jego zbliżające się przenosiny do Realu Madryt trafiły na pierwsze strony gazet tuż przed rozpoczęciem turnieju. W meczu otwarcia z Austrią najpierw zanotował asystę przy golu samobójczym (i, nie oszczędzajmy jego kolegów: pracował w ofensywie jak nikt inny), a następnie złamał kość nosową. Każdy, kto obawiał się, że supergwiazda opuści resztę mistrzostw Europy, okazał się w błędzie. W trzecim meczu grupowym z Polską wrócił na boisko w specjalnej masce, choć strzelił gola dopiero z rzutu karnego, ostatecznie na wagę remisu 1:1.

Jamal Musiala (Niemcy) 8,7

21-letni napastnik jest uważany za największe cudowne dziecko niemieckiej piłki nożnej. Wielokrotnie udowadniał już swój talent na najwyższym poziomie, ale jego pierwszy duży turniej - mistrzostwa Śświata 2022 - okazał się ogromnym rozczarowaniem. Tym razem wszystko rozpoczęło się inaczej: Jamal Musiala drybluje, Musiala czaruje, Musiala strzela bramki. Zrobił to już dwukrotnie.

Musiala najlepszym zawodnikiem fazy grupowej
Musiala najlepszym zawodnikiem fazy grupowejFlashscore
Wil jij jouw toestemming voor het tonen van reclames voor weddenschappen intrekken?
Ja, verander instellingen