Williams jednym z bohaterów Hiszpanów na Euro. W finale był zawodnikiem meczu

Williams jednym z bohaterów Hiszpanów na Euro. W finale był zawodnikiem meczuAFP
Hiszpański skrzydłowy Nico Williams musiał zrobić więcej, niż zwykle, w tym strzelić pierwszego gola, aby pomóc swojej drużynie w zdobyciu tytułu Euro 2024 w niedzielnym zwycięstwie nad Anglią 2:1 i zdobyć zasłużony tytuł zawodnika meczu.

22-letni zawodnik Athletic Bilbao, główny cel transferowy czołowych europejskich klubów, był jednym z najbardziej ekscytujących zawodników w serii siedmiu zwycięstw Hiszpanii na turnieju. Pierwszego gola strzelił w 47. minucie po asyście Lamine Yamala.

„Nigdy tego nie zapomnę przez całą moją karierę. Każdy piłkarz o tym marzy” – powiedział Williams„Na koniec bardzo mi to schlebia. Zawsze staram się dać z siebie wszystko, aby pomóc mojemu zespołowi. To prawda, że ​​ludzie mnie poznają i szanują, za co bardzo doceniam ten szacunek”.

Yamal, rekordzista 17-latek, który stał się najmłodszym strzelcem w historii turnieju, zdobywając bramkę w półfinałowym zwycięstwie nad Francją, znajdował się w centrum uwagi, ale w niedzielę miał niewiele okazji, aby zabłysnąć.

Wycofany przez całą pierwszą połowę Yamal nie znalazł miejsca na rozpoczęcie swoich ataków. Więcej odpowiedzialności w finale wziął na siebie Williams. Musiał nawet przez długi czas wspierać Yamala na prawym skrzydle, gdy Hiszpania usiłowała przebić się przez zdyscyplinowaną linię obrony Anglii.

Williams wielokrotnie dręczył na lewej stronie Kyle’a Walkera, ale jego podania w pole karne nie znajdowały kolegów z zespołu. Jednak dwie minuty po wznowieniu gry nie potrzebował niczyjej pomocy, gdy przyjął podanie od Yamala i znakomitym niskim strzałem pokonał bramkarza Anglii Jordana Pickforda.

„To był dla mnie niesamowity rok” – powiedział Williams, który urodził się w Hiszpanii w rodzinie z Ghany i którego brat Inaki gra w reprezentacji Ghany. „Moi rodzice wiele wycierpieli, żeby tu dotrzeć… zaszczepili we mnie szacunek i lojalność”.