Roma przetrwała huraganowe ataki Bayeru i awansowała do finału Ligi Europy

Europa League, bohaterska Roma wytrzymuje atak Bayeru i dociera do finału
Europa League, bohaterska Roma wytrzymuje atak Bayeru i dociera do finałuAFP
Giallorossi nie oddali ani jednego celnego strzału, ale - ku ogromnej frustracji Bayeru i jego fanów - wytrzymali ponad 20 ataków Aptekarzy. Po wielkich bólach wyrwali 0:0, które dało awans do finału.

Mecz pomiędzy Bayerem i Romą miał dwa różne występy po każdej ze stron. Niemcy oddali serce niemal ciągłemu oblężeniu, podczas gdy Capitolini szukali tylko kontrataków. Dwa diametralnie różne sposoby przeżywania półfinałowego rewanżu Europa League, podyktowane stanem wyjściowym po pierwszym meczu (1:0 dla Romy).

Desperacja w dążeniu do zwycięstwa gospodarzy została zrównoważona przez dyscyplinę w zamykaniu przestrzeni przez gości. A końcowe podsumowanie prób strzałów na bramkę jest więcej niż wymowne: 23 do 1 dla Bayeru, przy czym jedyna próba rzymian nie szła w bramkę.

Statystyki meczu Bayer-Roma
Statystyki meczu Bayer-RomaOpta by Stats Perform

Uczeń Xabi Alonso przeciwko mistrzowi José Mourinho popisał się ambicjami piłkarskiego estety. Tak jak jako piłkarz, tak i jako trener, Baskijczyk wyznawał ciasne sektory krótkich podań na przemian z długimi wrzutkami. Jedną w pierwszej połowie Azmoun chciał wpakować do siatki, przy czym Cristante zatrzymał go w niewybredny sposób, nawet jeśli nieuznany przez arbitra za karny.

Rui Patricio i jego pretorianie pełnili stoicką i historyczną wartę, bo przecież cel uświęca środki i Mou doskonale o tym wie. Stawka była zbyt wysoka, by ryzykować, mimo że w ataku wystąpiło dwóch napastników, Abraham i Belotti.

Jeśli pierwsza połowa była do zniesienia dla Romy, pomijając poprzeczkę gospodarzy, to w drugiej rzymska Wilczyca cierpiała bardziej niż wcześniej. Do tego stopnia, że w 78. minucie trener Giallorossich wstawił defensywnego dowódcę Smallinga, aby odeprzeć ataki przeciwników, które się sypały jak z rękawa.

Dziesięć minut przed końcem Azmoun zmarnował kolejną szansę dla swojej drużyny, która naprawdę nie mogła znaleźć drogi przez gruby mur postawiony przez Rzymian. Ci przez cały mecz rzadko widzieli bramkę przeciwnika z bliskiej odległości, koncentrując się na tworzeniu głębi w środku boiska.

Wszystkie strzały Niemców odbijały się jednak rykoszetem od muru Giallorossich. Muru, który doprowadził mecz do stanu 0:0 w 98. minucie. Muru wartego awansu do finału w Budapeszcie.