Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Raków w Lidze Europy zarobił 9,6 mln euro, a Legia dotychczas zainkasowała 6,5 mln

PAP
Raków w Lidze Europy zarobił 9,6 mln euro, Legia dotychczas zainkasowała 6,5 mln
Raków w Lidze Europy zarobił 9,6 mln euro, Legia dotychczas zainkasowała 6,5 mlnPAP
Raków Częstochowa otrzyma 9 644 000 euro za osiągnięcia w europejskich rozgrywkach piłkarskich w tym sezonie. Legia Warszawa za wyniki w Lidze Konferencji wzbogaciła się o 6 514 300 euro, ale wiosną może tę kwotę powiększyć.

Legia rozpoczęła udział w Lidze Konferencji od 2. rundy eliminacji. Za sam występ w niej otrzymała 100 tysięcy euro, podobnie jak za grę w dwóch kolejnych, czyli łącznie 300 tys. Ponieważ czwartą, ostatnią, także przeszła zwycięsko, zakwalifikowała się do fazy grupowej, co wiąże się z wypłatą trzech milionów euro.

W grupie E zajęła drugie miejsce, co pozwoliło jej wzbogacić się o 325 tysięcy euro, a dodatkowe środki zarobiła za cztery wygrane mecze (łącznie 2 mln euro, powiększone o 132,8 tys. euro z tytułu niewykorzystania środków przeznaczonych na remisy) oraz za zakwalifikowanie się do barażu o 1/8 finału (300 tys. euro). Do tego wicemistrzom Polski należy się 756,5 tys. za miejsce w tzw. rankingu 10-letnim, uwzględniającym wyniki drużyn w europejskich pucharach w ostatniej dekadzie.

Przed Legią szansa na zgarnięcie dalszych pieniędzy. Swojego rywala w barażu o 1/8 finału Ligi Konferencji pozna w poniedziałek, kiedy odbędzie się losowanie. Jeśli w lutym go pokona i awansuje do najlepszej "16" rozgrywek, otrzyma kolejne 600 tysięcy euro. Za ewentualny ćwierćfinał przysługiwałby jej milion, za półfinał - dwa miliony, za finał - trzy miliony, a za triumf w finale - kolejne dwa miliony euro.

Warszawianie teoretycznie mogą zatem "podnieść z boiska" jeszcze 8,6 mln euro i łącznie za wyniki w tym sezonie LK uzyskać 15 114 300 euro. A to nie koniec, bo powyższe kwoty nie obejmują przychodów z tytułu praw telewizyjnych i marketingowych, czyli cząstki z budżetu łącznie 23,5 miliona euro, do podziału między wszystkich uczestników.

Raków zakończył już udział w europejskich rozgrywkach. Mistrzowi Polski przypadły wynagrodzenia z tytułu dotarcia do ostatniej, czwartej rundy eliminacji Ligi Mistrzów - 5 mln euro, zakwalifikowania się do fazy grupowej Ligi Europy - 3,63 mln, odniesienia w niej jednego zwycięstwa (672 tys. euro) i za jeden remis (210 tys. euro), a także najniższa możliwa kwota za miejsce w rankingu 10-letnim (132 tys. euro).

Za wyniki na konto częstochowian nic więcej już nie trafi, bo zajęli czwarte miejsce w grupie D Ligi Europy: za Atalantą Bergamo, Sportingiem i Sturmem Graz, który może trafić na Legię w Lidze Konferencji. Raków otrzyma jeszcze natomiast część z budżetu praw marketingowych i telewizyjnych, wynoszącego 139,5 mln euro.

Dla porównania, drużyna bramkarza Kamila Grabary FC Kopenhaga, która wyeliminowała Raków w decydującej rundzie eliminacji Champions League, a później zakwalifikowała się do fazy pucharowej tych rozgrywek, już ma za to prawie 35 milionów euro...

W puli nagród Ligi Europy jest 465 milionów euro, a w Lidze Konferencji - 235 milionów. Tradycyjnie zdecydowanie największe pieniądze są do zgarnięcia w Lidze Mistrzów. Licząc łącznie z budżetem na Superpuchar UEFA - bo tak to robi Europejska Unia Piłkarska (UEFA) - na te rozgrywki przeznaczone zostanie 2,03 miliarda euro.

W rzeczywistości będą to kwoty nieco mniejsze, bo z całego budżetu na rozgrywki UEFA w tym sezonie 97,6 mln euro zostanie przeznaczone na pokrycie strat klubów z okresu pandemii COVID-19 (sezony 2019/20 i 2020/21).

Dodatkowe środki otrzymają zespoły, które odpadły w kwalifikacjach Ligi Konferencji, np. wyeliminowane w trzeciej rundzie ekipy Lecha Poznań i Pogoni Szczecin dostaną po 550 tys. euro, a łącznie z 200 tys. za udział (po 100 tys. za każdy etap), na konto obu klubów trafi po 750 tys. euro.

Wil jij jouw toestemming voor het tonen van reclames voor weddenschappen intrekken?
Ja, verander instellingen