Forma, doświadczenie, taktyka: zapowiedź 1/8 finału Ligi Mistrzów
Manchester City
FORMA : Choć Sky Blues nie emanują taką dominacją jak w poprzednim sezonie, mogą pochwalić się znakomitym bilansem. Wygrali wszystkie ze swoich ostatnich dziesięciu meczów, a ich ostatnia porażka miała miejsce na początku grudnia z Aston Villą (0:1). Próba generalna również zakończyła się sukcesem. Erling Haaland zdobył bramkę w wygranym 2:0 meczu z Evertonem FC. Trener Pep Guardiola nie był jednak zadowolony z tego występu. Mistrzowie Anglii mieli poważne problemy w pierwszej połowie, a Pep Guardiola skrytykował niefrasobliwą mowę ciała drużyny.
DOŚWIADCZENIE: W zeszłym roku The Citizens udowodnili, że nie pękają w decydujących momentach. Drużyna Pepa Guardioli wygrała finał Ligi Mistrzów UEFA z Interem Mediolan 1:0 co prawda nie w spektakularny, ale pewny sposób - jak przystało na topowy zespół. Od sezonu 2011/12 co roku biorą udział w rozgrywkach Ligi Mistrzów UEFA.
TAKTYKA: Guardiola powrócił do nominalnej czwórki w obecnym sezonie. Katalończyk chętnie polega na czterech wykwalifikowanych środkowych obrońcach. W ataku piłkarze City stosują udoskonaloną w ostatnich latach grę pozycyjną. W porównaniu do poprzednich drużyn Pepa, szybkie, bezpośrednie podania odgrywają raczej podrzędną rolę. Zamiast tego gracze mogą częściej dryblować i tworzyć przestrzeń poprzez indywidualne akcje. Interesująca jest również rola argentyńskiego mistrza świata Juliana Alvareza. 24-latek często gra jako środkowy pomocnik za napastnikiem Erlingiem Haalandem.
FC Kopenhaga
FORMA: Duńska liga startuje ponownie dopiero 18 lutego. Zajmująca trzecie miejsce Kopenhaga zmierzy się wtedy z Silkeborgiem. Aby rozgrzać się przed ważnymi meczami z Manchesterem City, rozegrali wiele meczów kontrolnych. Ich przebieg dał raczej zamazany obraz drużyny. Udało im się wygrać tylko trzy z sześciu spotkań. W czwartek przynajmniej pokonali solidny norweski klub Molde 3:1.
DOŚWIADCZENIE: FC Kopenhaga nie może brać zimowania w europejskich rozgrywkach za pewnik. Ostatni raz dotarli do ostatniej 16 Ligi Mistrzów UEFA aż 13 lat temu, a w sezonie 2019/20 dotrwali do ćwierćfinału Ligi Europy. Portugalski pomocnik Diogo Goncalves ma największe europejskie doświadczenie w drużynie z 19 występami.
TAKTYKA: Trener Jacob Neestrup ma bliskie związki z klubem. 35-latek przeszedł przez akademię FCK, ale musiał przedwcześnie zakończyć karierę. Dziś uważany jest za jeden z największych duńskich talentów trenerskich. Jego drużyna może grać w formacji 4-4-2, 4-2-3-1 lub 4-3-3, a kapitan Viktor Claesson odgrywał w przeszłości interesującą rolę.
32-letni Szwed często występował jako cień napastnika, choć tak naprawdę najlepiej czuje się na pozycji środkowego pomocnika. Neestrup generalnie preferuje kultywowany styl pressingu w środku pola. Ponadto drużyna stwarza duże zagrożenie bramkowe po rzutach rożnych dzięki inteligentnemu ustawianiu się w polu karnym.
Śledź mecz FC Kopenhaga - Manchester City (wtorek, 21:00) z Flashscore
RB Lipsk
FORMA: RB Lipsk jest w ogniu krytyki. Wygrali tylko jedno z ostatnich sześciu spotkań w Bundeslidze i przegrali wszystkie trzy pierwsze mecze w nowym roku kalendarzowym. Porażka 2:5 z VfB Stuttgart pod koniec stycznia była szczególnie bolesna dla Czerwonych Byków. W sobotę udało im się tylko zremisować z FC Augsburg.
DOŚWIADCZENIE: DNA RB Lipsk to ciągłe podnoszenie młodych zawodników na wyższy poziom, a następnie sprzedawanie ich z zyskiem. W związku z tym drużyna jest stosunkowo młoda. Regularni gracze, tacy jak Xavi Simons (20), Benjamin Sesko (20) i Castello Lukeba (21) są niezwykle utalentowani, ale obecnie stawiają pierwsze kroki na wielkiej scenie. Jednak klub jest obecnie stałym bywalcem Ligi Mistrzów. W sezonie 2023/24 po raz czwarty wystąpi w fazie pucharowej tych rozgrywek.
TAKTYKA: Czerwone Byki zazwyczaj grają w ustawieniu 4-2-2-2, z podwójną szóstką wokół Xavera Schlagera, który inicjuje i koordynuje agresywne ataki. Kreatywni gracze, tacy jak Xavi Simons, Dani Olmo i Christoph Baumgartner, zajmują atakujące półprzestrzenie. Przednia dwójka zazwyczaj składa się z dynamicznego napastnika i wykończeniowca - w tym przypadku Loisa Opendy i Benjamina Sesko. W szczególności w Lidze Mistrzów UEFA Marco Rose czasami sięgał po pięcioosobową obronę.
Real Madryt
FORMA: Real jest w formie i wygrał cztery z ostatnich pięciu meczów LaLigi. W sobotę świętowali znakomitą wygraną 4:0 u siebie z wiceliderami z Girony, po której pierwszy raz od dawna wygodniej rozsiedli się w fotelu lidera i chwilowo nie muszą spoglądać za siebie.
DOŚWIADCZENIE: Real Madryt jest rekordowym zwycięzcą Ligi Mistrzów UEFA z łączną liczbą 14 tytułów. Tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat Madridistas pięciokrotnie wznosili trofeum w europejskie niebo. Dla zawodników takich jak Toni Kroos (144 występy w LM), Luka Modrić (122) i David Alaba (117), europejska ekstraklasa to znajome terytorium. Trener Carlo Ancelotti również zna słynny hymn na wylot.
TAKTYKA: Ancelotti nie jest znany z rewolucyjnych pomysłów taktycznych. Niemniej, Włoch jak nikt inny potrafi udzielić swoim zawodnikom właściwych rad i przydzielić im idealną rolę taktyczną. Jako asystent trenera, jego syn Davide jest odpowiedzialny za przełożenie tego minimalizmu na odpowiedni plan meczowy.
Real tradycyjnie gra w ustawieniu 4-3-3, ale z Judem Bellinghamem na boisku formacja ta często zmienia się w diament 4-4-2. Anglik nie zagra przynajmniej w pierwszym meczu. Prawdopodobnie zastąpi go Joselu, klasyczny napastnik.
Śledź mecz RB Lipsk - Real Madryt (wtorek, 21:00) na Flashscore
Bayern Monachium
FORMA: FC Bayern Monachium ma za sobą kilka trudnych tygodni. Po kompromitującej porażce 0:1 z Werderem Brema w połowie stycznia, trener Thomas Tuchel był już krytykowany. W sobotni wieczór było jeszcze gorzej. Piłkarze przegrali 0:3 w meczu na szczycie z Bayerem Leverkusen. W rezultacie mistrzostwo Niemiec jest teraz odległą perspektywą, a Liga Mistrzów jest jedyną pozostałą szansą na zdobycie tytułu w tym sezonie.
DOŚWIADCZENIE: Bayern od sezonu 2008/09 tylko dwukrotnie nie dotarł do ćwierćfinału Ligi Mistrzów UEFA. Rekordowi mistrzowie Niemiec po raz ostatni zdobyli europejskie trofeum w sezonie 2019/20, naznaczonym przez COVID-19. Thomas Müller (147) i Manuel Neuer (134) mogą pochwalić się ponad 100 występami w najwyższej klasie rozgrywkowej Europy. Trener Thomas Tuchel wygrał 38 ze swoich 61 dotychczasowych meczów CL, co odpowiada współczynnikowi zwycięstw wynoszącemu ponad 62 procent.
TAKTYKA: Tuchel chciał w weekend przeskoczyć swój cień. Trener Bayernu zrezygnował więc z tradycyjnego ustawienia 4-2-3-1, które zapewnia dużą stabilność i przewagę w środku pola. Zamiast tego starał się odzwierciedlić Bayer 04 Xabiego Alonso - bez powodzenia. Przeciwko Lazio mistrzowie Niemiec prawdopodobnie ponownie postawią na sprawdzone rozwiązanie. Problem polega na tym, że podwójna szóstka od początku sezonu nie daje prawdziwej równowagi. Nie znaleziono jeszcze odpowiedniego partnera dla Joshuy Kimmicha. Zarówno Leon Goretzka, jak i Raphael Guerreiro mają w sobie dużo ducha ataku i nie są stworzeni do tego, by asekurować rozgrywającego Kimmicha.
Lazio
FORMA: We włoskiej Serie A stołeczna drużyna walczy o utrzymanie w europejskich rozgrywkach. Po sobotnim zwycięstwie 3:1 nad Cagliari Calcio, Lazio wciąż traci pięć punktów do zajmującej czwarte miejsce Atalanty Bergamo. W całym sezonie rzymianie wielokrotnie cierpieli z powodu okresów słabości, a konsekwencji bardzo brakowało.
DOŚWIADCZENIE: Dla Lazio dotarcie do 1/8 finału Ligi Mistrzów UEFA nie jest czymś oczywistym. Ostatni raz rzymianie dokonali tego wyczynu w sezonie 2020/21, kiedy to zmierzyli się z Bayernem, ale przegrali zarówno pierwszy, jak i drugi mecz. W ostatnich latach woleli grać w Lidze Europy, ale nie udawało im się dotrzeć do półfinału. Najbardziej doświadczonym profesjonalistą LM w drużynie jest Hiszpan Pedro z 82 występami. 36-latek trzykrotnie zdobył Puchar Europy ze swoim byłym klubem, Barcą.
TAKTYKA: Maurizio Sarri generalnie preferuje formację 4-3-3, która charakteryzuje się kilkoma szczególnymi cechami. Na przykład były gracz Frankfurtu Daichi Kamada ma do odegrania interesującą rolę. Na papierze Japończyk jest środkowym pomocnikiem, ale w praktyce Kamada prawie zawsze gra na atakującym skrzydle.
W posiadaniu piłki Sarri preferuje bezpośrednią grę podaniami, w której raz po raz tworzone są trójkąty. Celem jest wywabienie przeciwników z ich formacji obronnej za pomocą kombinacji podań, a następnie szybkie ich ogranie. W obronie środek jest często zacieśniany, co z kolei oznacza, że skrzydłowi muszą stale uczestniczyć w pracy defensywnej. Ciro Immobile jest stałym elementem środka ataku. 33-latek cieszy się wysoką pozycją u Sarriego i dlatego ma dużą swobodę taktyczną.
Śledź mecz Lazio - Bayern Monachium (środa, 21:00) na Flashscore
Paris SG
FORMA: Na początku sezonu paryżanie wciąż starali się przyzwyczaić do futbolu pod wodzą Luisa Enrique. Po rozczarowujących występach w Ligue 1, Nicea zaskakująco wyglądała na gotową odebrać klubowi Katarczyków tytuł ligowy. PSG jest jednak niepokonane w 16 ostatnich meczach ligowych. W nowym roku kalendarzowym świętowali siedem zwycięstw w ośmiu meczach. W sobotę nie mieli żadnych problemów u siebie przeciwko Lille i wygrali 3:1.
DOŚWIADCZENIE: PSG i Liga Mistrzów UEFA stanowczo nie mają się ku sobie. Pomimo ogromnych inwestycji, mistrzowie Francji nigdy nie zdobyli tego trofeum. Niemniej jednak, z trenerem Luisem Enrique i piłkarzami Keylorem Navasem, Achrafem Hakimim, Lucasem Hernandezem i Marco Asensio, mają w swoim składzie kilku byłych zwycięzców LM. Choć tyle...
TAKTYKA: Luis Enrique jest znany jako zwolennik ekstremalnej gry w posiadaniu piłki - ale takiej, w której czasami brakuje penetracji ataku. We francuskiej Ligue 1 PSG jest w posiadaniu piłki średnio (jednorazowo) przez 15 sekund. Rzadko jednak spieszą się w drodze do bramki. Kluczową rolę do odegrania ma oczywiście Kylian Mbappe. 25-letni napastnik zdobył już 29 bramek w 28 meczach w tym sezonie.
Real Sociedad
FORMA: Drużyna Imanola Alguacila miewała już lepsze dni. Ich ostatnie zwycięstwo w LaLidze miało miejsce przeciwko Celcie Vigo 20 stycznia. Nie udało im się strzelić gola w żadnym z czterech ostatnich meczów - ale też stracili tylko jedną bramkę. Ponowne zakwalifikowanie się do Ligi Mistrzów wydaje się dziś nierealne, ponieważ do czwartego miejsca brakuje im już jedenastu punktów.
DOŚWIADCZENIE: Dotarcie do ostatniej szesnastki Ligi Mistrzów UEFA to dla Basków ogromny sukces. Ostatni raz Real Sociedad osiągnął to w sezonie 2003/04, a napastnik Andre Silva ma największe doświadczenie w LM w drużynie, z zaledwie 22 występami.
TAKTYKA: Po odejściu na emeryturę Davida Silvy zeszłego lata, trener Alguacil został zmuszony do przemyślenia swojego podejścia. Bez legendarnego rozgrywającego Baskowie ponownie koncentrują się na atakowaniu flankami. To bardzo odpowiada japońskiemu zawodnikowi Takefusa Kubo. Dryblujący 22-latek zawsze szuka sytuacji jeden na jeden i w ten sposób tworzy przestrzeń dla swoich kolegów z drużyny.
Środkowi pomocnicy Mikel Merino i Brais Mendez często wykonują niebezpieczne wbiegnięcia w pole karne przeciwnika. Linia defensywna, zorganizowana przez Robina Le Normanda, również ma swoje mocne strony. Z zaledwie 22 straconymi bramkami, Real Sociedad ma obecnie czwartą najlepszą obronę w Hiszpanii.