Zwycięski powrót Sparty do Ligi Mistrzów. Salzburg rozbity, fatalny występ Piątkowskiego

Sparta zdeklasowała Salzburg w Pradze, wygrywając 3:0
Sparta zdeklasowała Salzburg w Pradze, wygrywając 3:0Michal Cizek / AFP
AC Sparta Praga zaznaczyła swój długo oczekiwany powrót do Ligi Mistrzów UEFA efektownym zwycięstwem 3:0 nad RB Salzburg, przedłużając swój imponujący początek kampanii 2024/25 do 14 meczów bez porażki (12 zwycięstw, 2 remisy).

Rywalizując w głównej fazie Ligi Mistrzów po raz pierwszy od 19 lat, Sparta miała wymarzony początek, bo strzeliła gola już w drugiej minucie.

Najpierw źle piłkę wyprowadził Piątkowski, Sparta wyszła z kontrą, pierwsza próba Lukasa Haraslina została obroniona przez Janisa Blaswicha, ale na drodze Kaana Kairinena, który popisał się celnym wykończeniem, nie było już nikogo.

Ta bramka dodała gospodarzom pewności siebie i prawie dołożyli drugą podczas dominującego pierwszego kwadransa, gdy Victor Olatunji uderzył piłkę z bliskiej odległości tuż obok celu.

Podopieczni Pepa Lijndersa stopniowo poprawiali się w miarę upływu pierwszej połowy, a Moussa Yeo i Amar Dedic oddali strzały w kierunku bramki gospodarzy. Yeo nawet znalazł drogę do siatki, ale wcześniej był na spalonym.

Mistrzowie Czech nadal stanowili jednak zagrożenie na drugim końcu i podwoili swoje prowadzenie trzy minuty przed przerwą, gdy Olatunji strzelił znakomicie, wykorzystując fatalne ustawienie obrony Salzburga.

Uzbrojona w dwubramkową przewagę Sparta wyglądała na zdeterminowaną, by w początkowej fazie drugiej połowy jeszcze dobić rywala.

Trzeci gol padł w 58. minucie, gdy Olatunji wykorzystał błąd Kamila Piątkowskiego, który przewrócił się przed polem karnym i wystawił piłkę koledze z drużyny Qazimowi Laci, ten zabawił się z obroną i strzelił gola.

To wszystko zakończyło nadzieje RB na powrót do gry i dało pewne zwycięstwo Sparty na otwarcie fazy ligowej Ligi Mistrzów. Więcej goli w meczu nie było.

Flashscore Man of the Match: Victor Olatunji

Zobacz wszystkie statystyki meczu tutaj.