Czesi remisują we Wrocławiu, Niemcy wygrywają po golu debiutanta. Wysokie zwycięstwo Włoch

Leweling zaliczył udany debiut.
Leweling zaliczył udany debiut.ČTK / imago sportfotodienst / Michael Weber IMAGEPOWER
Poniedziałkowy dzień rozgrywek Ligi Narodów przyniósł zwycięstwa Niemiec i Włochów, którzy z łatwością pokonali Holandię oraz Izrael. W innych spotkaniach Szwecja wygrała z Estonią, a Czechy podzieliły się punktami z Ukrainą.

Liga A

Włochy - Izrael 4:1

Chociaż Włosi dominowali w pierwszej połowie meczu z Belgią, po tym, jak znaleźli się w niekorzystnej sytuacji liczebnej, zdołali jedynie zremisować 2:2 i chcieli zdobyć punkty przeciwko Izraelowi. Pod koniec pierwszej połowy Mateo Retegui wyprowadził Azzurrich na prowadzenie po rzucie karnym, strzelając drugiego gola w drugim meczu reprezentacji narodowej w październiku.

Giovanni Di Lorenzo podwyższył prowadzenie faworyta po zmianie stron, a przed końcowym gwizdkiem dołożył jeszcze jedno trafienie. Od czasu swojego pierwszego gola dla kadry we wrześniu 2021 roku przeciwko Litwie, jest obrońcą, który strzelił najwięcej bramek dla reprezentacji Włoch (pięć, za nim jest Dimarco z trzema golami). Na liście strzelców znalazł się także Davide Frattesi, a dla gości bramkę zdobył Abu Fani.

W 73. minucie na boisku pojawił się także Daniel Maldini, dla którego był to debiut w drużynie narodowej. Cesare, Paolo i Daniel są pierwszą rodziną z trzema pokoleniami piłkarzy (dziadek, ojciec i syn) w historii Włoch. Minęły 22 lata i 118 dni, odkąd Paolo Maldini po raz ostatni zagrał w drużynie narodowej oraz 61 lat i 1 dzień, odkąd uczynił to Cesare Maldini.

Bośnia i Hercegowina - Węgry 0:2

Gwiazdą meczu był pomocnik Liverpoolu Dominik Szoboszlai, najpierw trafiając do siatki w 38. minucie po asyście Zsolta Nagy'ego, a w drugiej połowie wykorzystując rzut karny. Po zwycięstwie Węgrzy mają pięć punktów w tabeli, tyle samo co Holandia, ale gorszy bilans bramkowy.

Niemcy - Holandia 1:0

Kluczowy mecz w grupie 3 zakończył się zwycięstwem reprezentacji Niemiec. Zadecydował o tym gol 23-letniego Jamiego Lewelinga ze Stuttgartu, któremu wcześniej w drugiej minucie VAR anulował bramkę ze względu na spalonego. W ten sposób doprawił swój pierwszy występ w kadrze w najlepszy możliwy sposób i stał się pierwszym debiutantem pod wodzą Juliana Nagelsmanna, który otworzył bramkę w swoim debiucie. Niemcy mogą już świętować awans do ćwierćfinału.

Die Mannschaft mają problemy z bramkarzem, więc tym razem wystąpił Oliver Baumann. W wieku 34 lat i 131 dni jest drugim najstarszym debiutantem w koszulce Niemiec (po Matthiasie Mauritzu) w erze powojennej i najstarszym golkiperem, który zadebiutował w drużynie narodowej. Ostatecznie zachował czyste konto.

Liga B

Ukraina - Czechy 1:1

Na neutralnym terenie we Wrocławiu goście uderzyli pierwsi, gdy pomocnik Pilzna Lukas Cerv zdobył pierwszego gola narodowych barwach. Pod koniec meczu doczekaliśmy się wyrównującego gola Artoma Dovbyka z rzutu karnego, jednak piłkarze w czerwonych koszulkach mimo remisu objęli prowadzenie miejsce w grupie.

Estonia - Szwecja

Szwedzi gonili za "obowiązkowymi" trzema punktami od pierwszych minut, a po 37 minutach mieli już dwa gole przewagi dzięki pomocnikowi Strasburga Sebastianowi Nanasiemu. Przy jego drugim trafieniu asystował snajper Viktor Gyökeres, który przypieczętował wynik w drugiej połowie. Dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu Szwedzi są na szczycie grupy przed Słowacją i 16 listopada powitają podopiecznych Francesco Calzony w walce o najwyższe miejsce.