Kanadyjki bezbramkowo zremisowały z Nigeryjkami w pierwszym czwartkowym meczu mundialuAFP
Bramkarka Chiamaka Nnadozie pomogła Nigerii zremisować 0:0 z mistrzyniami olimpijskimi z Kanady w pierwszym meczu obu drużyn na tegorocznym kobiecym mundialu.

Nnadozie obroniła rzut karny w 50. minucie na stadionie Melbourne Rectangular Stadium, rzucając się w swoją lewą stronę, czym sprawiła, że Christine Sinclair nie przeszła do historii jako pierwsza zawodniczka, która strzelała bramkę na sześciu mistrzostwach świata.

Zespoły zdobyły po jednym punkcie, tracąc dwa oczka do lidera grupy B - Australii - po zwycięstwie współgospodarzy nad Irlandią 1:0.

Obie strony miały swoje okazje, ale Sinclair mogła być najbardziej sfrustrowana, bo w 70. minucie schodziła z boiska ze świadomością zmarnowanego karnego oraz zepsutej okazji w dziewiątej minucie.

Nigeria w drugiej połowie prawie nie atakowała, a jedynie broniła się desperacko, by utrzymać remis z Kanadyjkami. Po końcowym gwizdku Nnadozie opadła na kolana i machała pięściami, rycząc z radości.

Radość Nigerii została zmniejszona przez czerwoną kartkę pokazaną Deborah Abiodun w doliczonym czasie gry. Ominie ona następny mecz z Australią.

Statystyki z meczu Nigeria - Kanada
Statystyki z meczu Nigeria - KanadaOpta by StatsPerform

Kanada zdominowała posiadanie piłki i nie minęło dużo czasu, a Sinclair znalazła miejsce na skraju pola karnego i strzelił obok prawego słupka na początku spotkania. Nigeria z opóźnieniem znalazła swój rytm i zaczęła atakować głównie lewym skrzydłem.

Ifeoma Onumonu uderzył z dystansu w 23. minucie, zmuszając Kailenę Sheridaną do parady. Kilka minut później kolejną szansę miała Kanada, ale Jordyn Huitema strzeliła obok bramki.

Frustracja Kanadyjek wzrosła krótko po przerwie, gdy Sinclair została sfaulowana w polu karnym przez Franciscę Ordegę, a rzut karny przyznano po analizie VAR. Nnadozie obroniła jednak próbę Sinclair, wywołując ogromny ryk nigeryjskich fanów.

Ostatnia kanadyjska szansa została zmarnowana, gdy rezerwowa Evelyne Viens uderzyła głową w polu karnym, ale uderzyła prosto w ręce nigeryjskiej bramkarki, a drużyna z Afryki wytrwała do końca.