Le Sommer strzela dwa gole, a Francja wygrywa 4:0 w meczu 1/8 finału z Marokiem

Le Sommer strzela dwa gole, a Francja wygrywa 4:0 meczu 1/8 finału z Marokiem
Le Sommer strzela dwa gole, a Francja wygrywa 4:0 meczu 1/8 finału z MarokiemAFP
Eugenie Le Sommer zdobyła dwie bramki i poprowadziła Francję do zwycięstwa 4:0 nad debiutantkami z Maroka w meczu ostatniej 16. kolejki mistrzostw świata kobiet oraz awansu do ćwierćfinału po raz trzeci z rzędu.

Czwarty gol Kadidiatou Diani w turnieju, strzelony głową w 15. minucie, zapoczątkował ośmiominutową serię trzech bramek Les Bleues. Do siatki trafiły również Kenza Dali i Le Sommer, kończąc bajkową passę drużyny z Afryki Północnej.

Maroko stało się najniżej notowaną drużyną (72), która zagrała w 1/8 finału, odbijając się po porażce 0:6 z Niemcami i pokonując Koreę Południową oraz Kolumbię. Nie było jednak w stanie sprostać zajmującej piąte miejsce Francji, która w fazie grupowej była niepokonana, co zwieńczyła dramatycznym zwycięstwem 6:3 nad Panamą.

Le Sommer zwiększyła swój rekord wszech czasów w liczbie strzelonych bramek dla Francji do 92, a mecz ten był pierwszym, w którym Les Bleues zdobyły cztery gole w meczu pucharowym mistrzostw świata.

Diani, która skompletowała hat-tricka przeciwko Panamie, była niepilnowana w polu karnym i z łatwością uderzyła głową po dośrodkowaniu Sakiny Karchaoui. To zapoczątkowało zdobywanie kolejnych bramek, a marokańska bramkarka Khadija Er-Rmichi uderzała pięściami w boisko z frustracji.

Tej miało być jeszcze więcej. Dali strzeliła gola pięć minut później po dośrodkowaniu Diani, kiedy jej uderzenie odbiło się rykoszetem od wewnętrznej strony słupka i wpadło do bramki.

34-letnia napastniczka Olympique Lyon zdobyła swoją drugą bramkę w drugiej połowie, która dla Francji była już spokojna, po długim dośrodkowaniu Vicki Becho w 70. minucie.

Statystyki meczu Francja - Maroko
Statystyki meczu Francja - MarokoOpta

Po raz pierwszy w historii mistrzostw świata trzy afrykańskie narody - Maroko, RPA i Nigeria - znalazły się w finałowej szesnastce. Maroko miało nadzieję zostać pierwszym afrykańskim krajem, który wygra mecz w fazie pucharowej.

Nouhaila Benzina również zapisała się w historii jako pierwsza zawodniczka nosząca hidżab na mistrzostwach świata kobiet.

Francja zmierzy się z gospodarzem Australią w ćwierćfinale w sobotę w Brisbane.