Nowa Zelandia ogrywa Norwegię w inauguracyjnym meczu mistrzostw świata kobiet

Nowozelandzka napastniczka Hannah Wilkinson świętuje
Nowozelandzka napastniczka Hannah Wilkinson świętujeAFP
Współgospodynie, Nowa Zelandia, zakończyły najdłuższe oczekiwanie na inauguracyjne zwycięstwo w mistrzostwach świata kobiet, ostatecznie przełamując swoją serię w 16. próbie, pokonując Norwegię 1:0 w Auckland, na otwarcie turnieju.

Bez celnych strzałów w pierwszej połowie

Nowa Zelandia, dobrze weszła w spotkanie, testując norweską obronę, która z trudem dostosowywała się do tempa rywalizacji. Napastniczka Hannah Wilkinson była siłą napędową, ale brakowało jakości w ostatniej tercji i ostatecznie nie udało im się zanotować ani jednego celnego strzału w pierwszej połowie.

Słaby początek w wykonaniu drużyny Hege Riise nie był może zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że w czterech meczach poprzedzających turniej były bez zwycięstwa, ale stopniowo zdobywały one przewagę w rywalizacji i zaczęły stwarzać własne szanse.

Pomocniczka Frida Leonhardsen-Maanum uderzyła piłkę nad poprzeczką z bliskiej odległości, a Ada Hegerberg została genialnie powstrzymana przez Rebekę Stott.

Szybki gol na początku drugiej połowy

Pomimo mocnego zakończenia połowy przez Norwegię, Nowa Zelandia odważnie weszła w drugą część meczu i w ciągu trzech minut od wznowienia gry wyszła na prowadzenie.

Dokładnie budowana akcja otworzyła obronę, pozwalając Jacqui Hand na podanie do Hannah Wilkinson w środku, ta oddała strzał i zdobyła gola.

Podczas gdy Norwegia szukała drogi do gola wyrównującego, bramkarka Aurora Watten Mikalsen musiała dać z siebie wszystko, aby utrzymać swoją drużynę przy życiu, znakomicie broniąc strzał z dystansu Indiah-Paige Riley.

Norwegia zwiększyła presję w poszukiwaniu wyrównania i tylko światowej klasy interwencja Victorii Esson uniemożliwiła im to, gdy obroniła uderzenie Tuvy Hansen pod poprzeczkę w końcówce meczu.

Zmarnowany rzut karny

Chwilę później Nowa Zelandia miała szansę na przypieczętowanie zwycięstwa, gdy otrzymała rzut karny.

Ria Percival oddała strzał z 11 metrów, ale uderzyła w obramowanie bramki, pozbawiając swoją stronę drużynę zwiększenia przewagi w dziewięciu minutach doliczonego czasu gry.

Ku uldze Percival, gospodarze odnieśli historyczne zwycięstwo, być może podbudowani tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce w Auckland.

Porażka stawia Norwegię pod ścianą, ale mecze z niżej notowaną Szwajcarią i Filipinami dają im szansę na uniknięcie odpadnięcia w fazie grupowej.

Flashscore Gracz Meczu: Hannah Wilkinson (Nowa Zelandia)