Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Saudyjskie wydatki w okienku transferowym na drugim miejscu po Premier League

Reuters
Cristiano Ronaldo był jednym z pierwszych wielkich ruchów do Arabii Saudyjskiej
Cristiano Ronaldo był jednym z pierwszych wielkich ruchów do Arabii SaudyjskiejReuters
Według opublikowanej w piątek analizy firmy Deloitte, kluby Saudi Pro League (SPL) wydały na zawodników 957 milionów dolarów w zakończonym sezonie transferowym.

Saudyjskie wydatki w okienku transferowym, które zakończyło się 7 września, przekroczyły wydatki czterech z pięciu największych europejskich lig, a tylko Premier League wyprzedziła kraj z Bliskiego Wschodu.

"To pierwszy raz od 2016 roku, gdy inna międzynarodowa liga przekroczyła wydatki którejkolwiek z europejskiej 'wielkiej piątki' podczas piłkarskiego okienka transferowego..." - powiedział Izzy Wray z Deloitte Sports Business Group.

"Europejska piłka nożna nadal jest punktem odniesienia dla dyscypliny na całym świecie, a saudyjskie inwestycje w tę grę skierują swoją uwagę na infrastrukturę, aby podnieść poziom azjatyckiej piłki nożnej".

Na początku tego roku Saudyjski Fundusz Inwestycji Publicznych (PIF) ogłosił projekt inwestycji i prywatyzacji klubów sportowych obejmujący mistrzów ligi Al Ittihad, Al Ahli, Al Nassr i Al Hilal, z wieloma najlepszymi graczami przenoszącymi się do ligi.

PIF posiada 75% udziałów w każdym z czterech klubów, podczas gdy ich fundacje non-profit posiadają po 25% udziałów w każdym z nich.

Największy ruch transferowy tego okienka miał miejsce w najbardziej utytułowanym klubie w Arabii Saudyjskiej, Al Hilal, który wydał 90 milionów euro na sprowadzenie brazylijskiej gwiazdy Neymara z Paris Saint-Germain.

Oprócz Neymara, Al Hilal wydał również duże pieniądze na Aleksandara Mitrovicia, Kalidou Koulibaly'ego, Rubena Nevesa i Sergeja Milinkovicia-Savicia.

Mistrzowie Saudi Pro League, Al Ittihad, podpisali umowy z Karimem Benzemą, N'Golo Kante i Fabinho, podczas gdy Al Nassr, w którym występuje Cristiano Ronaldo, wydał pieniądze na Otavio, Sadio Mane, Aymerica Laporte, Marcelo Brozovicia i Alexa Tellesa.

Al Ahli, który powrócił do Pro League po sezonie spędzonym w drugiej lidze, również pozyskał wielu zawodników, w tym Gabriego Veigę, Riyada Mahreza, Roberto Firmino, Edouarda Mendy'ego, Alaina Saint-Maximina i Meriha Demirala.

"Wdrożenie królewskiego programu prywatyzacji prawdopodobnie przyciągnie falę zainteresowania wokół SPL, potencjalnie napędzając obecny wzorzec wydatków w nadchodzących oknach" - powiedział Wray.

"Przy sile nabywczej SPL już przewyższającej niektóre z europejskiej 'wielkiej piątki', dopiero okaże się, jaki wpływ będzie to miało na kształt elitarnej piłki nożnej dla przyszłych pokoleń".

Pomimo wszystkich swoich wydatków, SPL nadal nie osiągnęła niektórych ze swoich największych celów.

Mohamed Salah z Liverpoolu był celem dla Al Ittihad, którego oferta warta 150 milionów funtów została podobno odrzucona przez klub Premier League, podczas gdy ambitne oferty Al Hilal dla Lionela Messiego i Kyliana Mbappe nie doszły do skutku.

W ostatnich latach Arabia Saudyjska dokonała ogromnych inwestycji w piłkę nożną, Formułę 1, boks, tenis i golf.

Krytycy oskarżają Arabię Saudyjską o wykorzystywanie PIF do "prania sportowego" w obliczu ostrej krytyki praw człowieka w tym kraju.

Wil jij jouw toestemming voor het tonen van reclames voor weddenschappen intrekken?
Ja, verander instellingen