Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przedwyborczy deszcz pieniędzy w polskiej piłce nożnej. Kto zyska najwięcej?

Michał Karaś
Przedwyborczy deszcz pieniędzy w polskiej piłce nożnej. Kto zyska najwięcej?
Przedwyborczy deszcz pieniędzy w polskiej piłce nożnej. Kto zyska najwięcej?UM Chorzów / Zagłębie Lubin / Widzew Łódź / UM Zabrze
Na razie to tylko tekturowe czeki i nie ma pewności, że popłynie gotówka. Szansa jest jednak ogromna, ponieważ zwykle zakwalifikowanie wniosku oznacza wypłatę środków. Nic dziwnego, że politycy ruszyli w Polskę z papierowymi czekami, obiecując ogromne inwestycje w sport. Na liście jest 10 pozycji piłkarskich.

Nie tylko 11. kolejką Ekstraklasy czy walką na jej zapleczu żył polski futbol w miniony weekend. Ministerstwu Sportu i Turystyki (MSiT) udało się rozstrzygnąć tegoroczną edycję Programu Inwestycji Strategicznych dla Sportu. Co prawda standardowo rozstrzygnięcie dużych programów przypada najwcześniej na styczeń kolejnego roku, ale to nie dawałoby okazji do pojawienia się z wielkim kartonowym czekiem...

Jeszcze w kwietniu MSiT informowało, że na ten program przeznaczy aż 150 milionów złotych, jednak łączna wartość zakwalifikowanych wniosków jest kilkakrotnie wyższa – to aż 1,2 mld zł. Przy czym trzeba zaznaczyć, że część projektów zostanie rozłożona na lata. 

Oto lista piłkarskich inwestycji, które mają otrzymać wsparcie ze środków rządowych, uszeregowana według wartości przyznanego dofinansowania. Trzeba jednak dodać, że wnioski zakwalifikowane do dofinansowania – pomimo pięknych tekturowych czeków – nie mają jeszcze pewności otrzymania środków we wnioskowanej kwocie. Wszystkie będą podlegały ocenie pod względem ekonomicznym, technicznym i sportowym.

Narodowe Centrum Szkolenia (Otwock) – 304,3 mln zł

Polski Związek Piłki Nożnej zamierza zrealizować bardzo ambitny plan stworzenia ogromnej akademii szkoleniowej w Otwocku. Cały projekt jest wyceniany na ponad 400 milionów i trzy czwarte tej kwoty ma pochodzić od rządu.

Na 12 hektarach powstanie osiem boisk z nawierzchnią trawiastą, a także boisko zadaszone (hala). Do tego specjalistyczna hala do futsalu, dwa boiska do piłki nożnej plażowej (jedno z nich zadaszane), centrum medyczne i magazyn sprzętu. Do tego nowoczesny budynek administracyjno-edukacyjny z garażem podziemnym, hotel oraz bursa dla zawodniczek i zawodników na potrzeby szkolenia w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Na co dzień ośrodek ma być domem reprezentacji od U15 do U21, a cyklicznie również młodszych (U12 i U14).

Co istotne, kompleks to nie tylko obiekty sportowe, ale również ośrodek badawczy, który ma testować i wdrażać nowoczesne technologie w polskiej piłce. 

Narodowe Centrum Szkolenia w Otwocku
Narodowe Centrum Szkolenia w OtwockuPZPN.pl

Nowy stadion Ruchu (Chorzów) – 103,9 mln zł

Ostatni duży stadion dla wielkiego klubu wreszcie doczeka się realizacji? Do niedawna grożący katastrofą obiekt przy Cichej w tym roku stał się obiektem rozmów między samorządem Chorzowa i rządem. Jeśli uda się przeprowadzić inwestycję wartą łącznie ponad 200 milionów, Ruch za ponad trzy lata przestanie tułać się po innych obiektach, a będzie mógł wrócić na nowoczesny 16-tysięcznik.

Nowy stadion przy Cichej
Nowy stadion przy CichejUM Chorzów, PiG Architekci

Główna trybuna Stadionu im. Ernesta Pohla (Zabrze) – 45,2 mln zł

Po latach funkcjonowania w trybie podkowy z historyczną główną trybuną, Arena Zabrze zmienia swe oblicze. Obiecana przez prezydent miasta ostatnia trybuna jest już w budowie i udało się uzyskać pełne dofinansowanie niezbędne dla jej realizacji. 

Dzięki domknięciu bryły pojemność stadionu zbliży się z niespełna 25 do 32 tys. miejsc, a jego funkcjonalność i możliwości komercjalizacji zdecydowanie wzrosną. Rządowe dofinansowanie pokryje koszty niemal w całości, a inwestycja ma być gotowa przed sezonem 2024/25.

Domknięty czwartą trybuną stadion w Zabrzu
Domknięty czwartą trybuną stadion w ZabrzuUM Zabrze

Dalsza przebudowa stadionu Rakowa (Częstochowa) – 35,3 mln zł

Mistrzowie Polski tkwią w tymczasowości, która nie pozwala zaprosić europejskich rywali do Częstochowy. W zmianie tego ma pomóc kolejny solidny zastrzyk finansowy, a przedstawiciele ministerstwa najwyraźniej bardzo się spieszyli, ponieważ przyjechali z czekiem już dwa dni przed publicznym ogłoszeniem, kto otrzyma dofinansowanie. 

Gdy pieniądze popłyną do Częstochowy, przy Limanowskiego powstanie nowa główna trybuna, która stanie się największą na obiekcie. Ma pomieścić aż 4 tys. widzów pod dachem. Dołączy do niej rozbudowany sektor gości z lepszym zapleczem i kolejne boisko treningowe. Dzięki temu Raków powinien bez większych problemów dociągnąć do wymogów UEFA.

Choć jest europosłanką i nie jest to część jej kompetencji, Jadwiga Wiśniewska wręczała czek w Częstochowie
Choć jest europosłanką i nie jest to część jej kompetencji, Jadwiga Wiśniewska wręczała czek w CzęstochowieJakub Ziemianin, Raków Częstochowa

Przebudowa stadionu miejskiego (Otwock) – 33,3 mln zł

Przy okazji wręczania czeku PZPN-owi, minister Kamil Bortniczuk wręczył również osobny czek władzom Otwocka. Tym razem na kwotę ponad 30 milionów, która ma pomóc odratować podupadły miejski stadion, na którego trybunach narosły już wysokie trawy. Po zmianach ma umożliwiać treningi lekkoatletom i grę miejscowym piłkarzom.

Zadaszony stadion treningowy Zagłębia (Lubin) – 17,6 mln zł

O tym projekcie pisaliśmy już wiosną, gdy otrzymał jeszcze 10 milionów złotych z innego programu. Zagłębie chce stworzyć stadion dla rezerw zintegrowany z w pełni zadaszonym stadionem treningowym. 

Lubiński Stadion Górniczy to dwa obiekty w jednym, w tym całoroczny kryty stadion
Lubiński Stadion Górniczy to dwa obiekty w jednym, w tym całoroczny kryty stadionZagłębie Lubin

Stadion treningowy Widzewa (Bukowiec) – 13,3 mln zł

Już w przyszłym roku ma się rozpocząć budowa kompleksu treningowego Widzewa we wsi Bukowiec, na wschodnim wylocie z Łodzi. Właśnie na pierwszy etap tego ośrodka – stadion treningowy z zapleczem – mają trafić zakwalifikowane środki. Docelowo w planie jest realizacja pięciu kolejnych boisk pełnowymiarowych, w tym jednego syntetycznego.

Stadion treningowy Widzewa ma być początkiem większego kompleksu w Bukowcu
Stadion treningowy Widzewa ma być początkiem większego kompleksu w BukowcuWidzew Łódź

Modernizacja stadionu przy Agrykola (Elbląg) – 6,9 mln zł

Miasto Elbląg złożyło wniosek o wsparcie kwotą prawie 7 milionów złotych, by doprowadzić przestarzały stadion do stanu umożliwiającego grę co najmniej na zapleczu Ekstraklasy. Po budowie zadaszonych trybunek po wschodniej stronie obiektu, przebudowę ma przejść też zachodnia część obiektu. W planie jest również podgrzewana murawa.

Modernizacja boiska treningowego Górnika (Łęczna) – 6 mln zł

Istniejące sztuczne boisko treningowe ma zostać przebudowane i zadaszone tzw. balonem, by umożliwić całoroczne korzystanie z obiektu uczniom tamtejszej SMS.

Modernizacja stadionu przy Sportowej (Otmuchów) – 3,2 mln zł

Ostatnim zakwalifikowanym projektem piłkarskim jest przebudowa otmuchowskiego stadionu wielofunkcyjnego. Ma otrzymać m.in. zaplecze konferencyjno-socjalne.

Wil jij jouw toestemming voor het tonen van reclames voor weddenschappen intrekken?
Ja, verander instellingen