Samo Fantasy Premier League to nie wszystko. Możecie też zagrać w tryb draftu
Aby zagrać w FPL Draft, przede wszystkim potrzebujesz administratora waszej ligi, który zadba o zorganizowanie całego wydarzenia. Tutaj nie można bowiem po prostu usiąść sobie o dowolnej godzinie i stworzyć swojego składu. W tym trybie musisz umówić się z resztą graczy, z którymi zamierzasz rywalizować i wówczas zorganizujecie draft, rodem z amerykańskiej ligi NBA.
W draftowej lidze maksymalnie może wziąć udział 16 osób, jednak twórcy jako idealną liczbę podają ośmiu graczy. Musicie umówić się na konkretną godzinę danego dnia i wszyscy o jednej porze być przed monitorami swoich komputerów lub telefonów.
Wówczas przystąpicie do wyboru swoich zawodników. Każdy z was będzie musiał wybrać 15 zawodników do składu, jednak w odwrotności do standardowego trybu gry, nie będą oni mieli swoich cen. Nie musisz się więc ograniczać i możesz wybierać wszystkie gwiazdy, jeśli tylko są dostępnę. Co najważniejsze jednak - tylko jeden z was będzie mógł mieć w składzie konkretnego zawodnika.
Draft będzie wybierany metodą węża, czyli jeśli byłoby was dziesięciu, to pierwszy gracz (jest on wybierany losowo) będzie miał pierwszy wybór, a potem dopiero dwudziesty. Może on wziąć więc Erlinga Haalanda, przez co nikt inny nie będze mógł go już wybrać, ale potem będzie tylko obserwował, jak pozostali wybierają 18 świetnych zawodników z ligi, a on będzie miał dopiero dwudziesty wybór.
Później gra toczy się według tej samej kolejności, więc taki gracz będzie wybierał też jako 21. i 40. Za to ten, który będzie wybierał jako ostatni, czyli w tym przypadku dziesiąty, będzie miał także wybór jedenasty. Największe gwiazdy zostaną mu więc podebrane, ale wtedy będzie miał dwa wybory z rzędu.
Organizator całego wydarzenia wybiera czas, w którym będziecie dokonywać wyborów, a także czas na podjęcie decyzji - może to być 30, 60, 90 lub 120 sekund. Zdecydowanie warto więc przygotować sobie listę zawodników, których chciałoby się wybrać, ponieważ nie ma się kontroli nad tym, kto wciąż zostanie do wybrania, a czasu na decyzję będzie bardzo mało.
Interesujących zawodników, zwłaszcza mniej popularnych i ze słabszych zespołów, można sobie dodać w grze na "Watchlistę". Wówczas będziecie mogli szybko po nich sięgnąć w jednym z dalszych wyborów. "Watchlist" daje wam też możliwość bycia nieobecnym w trakcie wybierania draftu. Wówczas system będzie wybierał za was zawodników do waszego składu, sugerując się właśnie kolejnością na "Watchliście".
Jeżeli już skończycie swój draft, zaczniecie rozgrywkę. Jedną z głównych zmian wobec głównej wersji gry jest brak kapitana na każdą kolejkę. Byłoby to bowiem niesprawiedliwe, gdyby ktoś mający Haalanda mógł co tydzień podwajać jego punkty, podczas gdy nikt inny nie miałby Norwega w swoim składzie.
Wybierając poszczególnych zawodników, musicie liczyć się z tym, że będziecie mieć ich w składzie przez dużą część sezonu. Wciąż jednak będziecie mogli ich wymieniać. Możecie to zrobić na trzy sposoby: złożyć prośbę o zwolnienie zawodnika i wybór innego z tej samej pozycji (jeśli jednego zawodnika będzie chciało pozyskać minimum dwóch graczy, pierwszeństwo ma ten niżej w lidze), zakontraktowanie wolnego agenta, który nie był wybrany przez cały draft, lub zamianę zawodnika z innymi graczami.
W trakcie gry wasz skład gromadzi punkty według standardów znanych z głównego trybu gry, a na koniec wygrywa osoba z największą liczbą oczek na swoim koncie. Możecie rywalizować także w lidze head-to-head, a co ważne, w formule draftu nie ma ogólnego światowego rankingu. Skupiacie się więc tylko na rozgrywce z waszymi przyjaciółmi. Możecie też zgłosić się do publicznej ligi draftu i grać z innymi użytkownikami.