Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rok 2023 w brazylijskiej piłce: pełen przemocy i ofiar oraz konieczności podjęcia działań

Josias Pereira
Żandarmeria wojskowa stanu Parana została wezwana do interwencji w sprawie zamieszek między kibicami Coritiba i Cruzeiro.
Żandarmeria wojskowa stanu Parana została wezwana do interwencji w sprawie zamieszek między kibicami Coritiba i Cruzeiro.Profimedia
Piłka nożna to główna sportowa pasja Brazylii. Ale to, co miało być tylko zabawą, rozrywką i imprezowaniem, może również przerodzić się w niepohamowaną eskalację przemocy i strachu. Rok 2023 był naznaczony smutnymi epizodami w najpopularniejszym sporcie w kraju pięciokrotnych mistrzów świata.

Carlos Henrique i Eder Eliazar, w Rio de Janeiro, kibice Vasco; Ítalo Silva, w Fortalezie, kibic Ceará; Rafael Merenciano, w Belém, kibic Corinthians; Rodrigo Miguel de la Torre Machado Pereira, w Rio de Janeiro, kibic Vasco; Lucas Gabriel, w Olindzie, kibic Santa Cruz; Gabriela Anelli, w São Paulo, kibic Palmeiras.

Są to nazwiska niektórych kibiców, których życie zostało przerwane w 2023 r. przez rosnącą falę przemocy w brazylijskiej piłce nożnej. Największy oddźwięk w mediach zyskał przypadek Gabrieli Anelli, która przed meczem Palmeiras-Flamengo na Allianz Parque zmarła w pobliżu stadionu Palmeiras po tym, jak została trafiona w szyję odłamkiem butelki rzuconej w konflikcie kibiców.

Gabriel Anelli, kibic Palmeiras, która zmarła po tym, jak została trafiona w szyję odłamkiem butelki.
Gabriel Anelli, kibic Palmeiras, która zmarła po tym, jak została trafiona w szyję odłamkiem butelki.Reprodução/Redes Sociais

Tego pamiętnego 8 lipca 2023 r. mecz 14. kolejki Brasileirão został dwukrotnie przerwany w pierwszej połowie, ponieważ zawodnicy i kibice znajdujący się już wewnątrz Allianz Parque odczuli skutki gazu pieprzowego użytego przez Żandarmerię Wojskową w celu rozproszenia zamieszania, które miało miejsce na zewnątrz.

W pierwszej połowie meczu pomiędzy Palmeiras i Flamengo, w ramach 14. kolejki Serie A Brasileirão, zostało doliczonych sześć i pół minuty gry.

Proste rozwiązania

W artykule opublikowanym przez Laboratorium Studiów Mediów i Sportu (LEME) Szkoły Komunikacji Społecznej UERJ, badaczka Raquel Sousa analizuje uproszczone podejście do przemocy w brazylijskiej piłce nożnej prezentowane przez media sportowe.

Zorganizowani kibice Mancha Verde, głównego klubu Palmeiras
Zorganizowani kibice Mancha Verde, głównego klubu PalmeirasProfimedia

Często rozwiązaniem konfliktów jest organizowanie meczów z pojedynczą publicznością, zwłaszcza w regionalnych derbach, zakaz sprzedaży napojów alkoholowych na stadionach, a także zakaz zorganizowanych grup kibiców, którzy są postrzegani jako główni promotorzy przemocy.

Jednak według Raquel dyskusja jest głębsza i przybiera formę dwóch rodzajów przemocy, które wpływają na brazylijskich kibiców i ich podstawowe prawo jako konsumentów przemysłu piłkarskiego.

"Przemoc wertykalna to przemoc, jakiej doświadczają kibice, wszelkiego rodzaju, narzucana przez państwo i rynek. To drogie bilety pobierane przez kluby, przemoc, której doświadczają ze strony policji, działania organów takich jak prokuratura, z karami zbiorowymi. Są one postrzegane jako przemoc instytucjonalna. Ten rodzaj przemocy często nie jest zgłaszany lub postrzegany jako jeden z aspektów przemocy na stadionach"- analizuje Raquel w artykule "Krótka analiza przemocy w brazylijskiej piłce nożnej i jej uproszczone 'rozwiązania'".

"Z drugiej strony przemoc pozioma to przemoc interpersonalna i międzygrupowa, która jest bardziej skoncentrowana w mediach. Są one postrzegane między fanami samej drużyny lub drużyn przeciwnych i mogą być werbalne lub fizyczne. Zwykle opiera się na koncepcji męskości i władzy"- dodaje Raquel.

Mając to na uwadze, badaczka przedstawia pięć filarów, które można zastosować w dyskusji i propozycji działań mających na celu powstrzymanie gwałtownej ewolucji przypadków przemocy w krajowej piłce nożnej.

I) Konieczne jest stworzenie obserwatorium monitorującego te konflikty, generującego wiarygodne dane;

II) Należy zachęcać do współpracy między klubami, kibicami, policją, strażą miejską i innymi organami publicznymi w celu planowania wydarzeń sportowych;

III) Kary nie mogą spadać na wszystkich kibiców; ci, którzy popełniają przestępstwa w środowisku sportowym, muszą być pociągani do indywidualnej odpowiedzialności;

IV) Zachęcanie fanów do organizowania się jako ruchy społeczne w poszukiwaniu swoich praw, w celu zwalczania elitarnych procesów, którym w ostatnich latach podlegały stadiony. Taka organizacja będzie możliwa tylko dzięki integracji między kibicami i ograniczeniu logiki władzy i męskości, która sprzyja przemocy międzyludzkiej i międzygrupowej;

Protest Gaviões da Fiel, głównej organizacji Corinthians
Protest Gaviões da Fiel, głównej organizacji CorinthiansProfimedia

V) Tworzenie przestrzeni kulturowych, które mogą być zajmowane przez różnych kibiców, promowanie waloryzacji kultury kibicowskiej; wspieranie wspólnych działań społecznych i omawianie kwestii takich jak rasizm, machismo i homofobia w środowisku sportowym.

Brazylijskie chuligaństwo

W 1989 r. brytyjska piłka nożna przeszła intensywną reformę po tragedii na Hillsborough, wraz z raportem Taylora i zdecydowaną interwencją państwa w celu ograniczenia przemocy na angielskich stadionach.

W latach 80. angielska piłka nożna została nawet ukarana przez UEFA pięciosezonowym zakazem udziału w oficjalnych rozgrywkach UEFA po tragedii na Heysel w finale Pucharu Zdobywców Pucharów Europy pomiędzy Liverpoolem a Juventusem.

Brazylia co roku doświadcza własnego chuligaństwa. Konflikty mają bezpośredni wpływ na kibiców, kluby, sportowców, trenerów, menedżerów, innymi słowy, na całe środowisko piłkarskie, tworząc atmosferę strachu i niepewności. Uczestnictwo w meczach piłki nożnej w tym kraju stało się przygodą, która niesie ze sobą bezpośrednie ryzyko.

Przypadków jest coraz więcej. Prawie stuletni stadion São Januário został zamknięty na kilka miesięcy po tym, jak stał się sceną starć z udziałem kibiców Vasco podczas porażki 0:1 drużyny gospodarzy z Goiás w mistrzostwach Brazylii. Wewnątrz stadionu kibice rzucali race na murawę, dopuścili się aktów wandalizmu i próbowali wtargnąć na boisko. Na zewnątrz doszło do protestów, bójek i zniszczeń. Musiała interweniować Żandarmeria Wojskowa.

Vila Belmiro i jego okolice doświadczyły scen terroru podczas Brasileirão 2023. Podczas zwycięstwa Santosu 2:1 nad Gremio w 20. kolejce Brasileirão Serie A na boisko rzucano przedmiotami. Klub został nawet ukarany koniecznością rozgrywania meczów przy zamkniętych trybunach w wyniku decyzji STJD. Niefortunne sceny miały już miejsce w przegranym 0:2 meczu z Corinthians.

W ostatniej kolejce Brasileirão, po porażce 1:2 z Fortalezą i potwierdzeniu spadku do drugiej ligi, kibice dali upust emocjom jeszcze na stadionie, dopuszczając się aktów wandalizmu, a także poza Vila Belmiro, włamując się do pojazdów, z których jeden należał do gracza Santosu Mendozy.

W rozgrywkach Brasileirão 2023 kibice Coritiby i Cruzeiro starli się na boisku Vila Capanema. Ta prawdziwa bitwa została "przygotowana" już kilka dni wcześniej, kiedy Máfia Azul, zorganizowana grupa Cruzeiro, groziła piłkarzom i ich rodzinom z powodu słabej formy drużyny.

Daleki od swojej najlepszej gry dla Corinthians, napastnik Luan był ścigany i zaatakowany przez fanów Corinthians w motelu w São Paulo. Ostatecznie zawodnik powrócił do Grêmio i stopniowo stara się odzyskać formę, która uczyniła go królem Ameryki w 2018 roku.

Poza krajową piłką nożną

Poza sprawami domowymi, przemoc w krajowej piłce nożnej przybrała wojenne kontury w dniach poprzedzających finał Copa Libertadores pomiędzy Fluminense i Boca Juniors na słynnym stadionie Maracanã, z licznymi przypadkami agresji, napadów, zasadzek i oskarżeń o rasizm na ulicach Rio de Janeiro pomiędzy argentyńskimi i brazylijskimi kibicami.

Kilka dni później ten sam stadion był gospodarzem derbów Brazylia-Argentyna w rundzie kwalifikacyjnej do mistrzostw świata, a mecz został opóźniony z powodu ogólnych zamieszek między argentyńskimi i brazylijskimi kibicami, żandarmerią wojskową, a nawet piłkarzami reprezentacji Argentyny, którzy próbowali rozładować konflikt, który miał miejsce na krzesełkach Maracany.

Spotkanie, podczas którego muszą być obecni agenci spektaklu 

Oprócz interwencji państwa, problem musi zostać omówiony przez działaczy, którzy promują piłkę nożną. Zawodnicy, trenerzy i menedżerowie muszą się zjednoczyć, aby zapobiec tragediom takim jak te, których świadkami byli w 2023 r. i znaleźć wspólne rozwiązanie. Ponieważ ostatecznie liczy się przede wszystkim życie.

"Wiem, że związki zawodników w Brazylii nie działają zbyt dobrze i czasami są nawet wykorzystywane przez kilka osób, ale powinny poważnie rozważyć sparaliżowanie piłki nożnej tutaj, dopóki ten scenariusz będzie się utrzymywał. Menedżerowie powinni się spotkać i zawrzeć pakt na rzecz pokoju, unikając kwaśnych wypowiedzi przeciwko przeciwnikom, promując większy szacunek i zrywając więzi ze organizacjami" - powiedział dziennikarz ESPN Brasil, Rodrigo Bueno.

"Jest wiele ważnych rzeczy, które muszą zostać zrobione, w tym przez państwo, i jest tak wiele prostych rzeczy, które może zrobić każdy z nas. A rezultat tego wszystkiego może być znacznie więcej niż pozytywny, może być nieobliczalny: wartość życia"- podsumował Bueno.

Wil jij jouw toestemming voor het tonen van reclames voor weddenschappen intrekken?
Ja, verander instellingen