Derby Week: bitwa o Kopenhagę? Tytuły, historia, wojna klas i miasto kontra przedmieścia
FC Kopenhaga: sukces zakodowany w DNA
FC Kopenhaga została założona dopiero w 1992 roku, ale jej fundamenty opierają się na ponad stuletniej tradycji. Powstała bowiem z połączenia dwóch tradycyjnych klubów, Boldklubben 1903 i Kjøbenhavns Boldklub (KB), które znalazły się w egzystencjalnych tarapatach. Nazwa dawnego BK 1903 jasno pokazuje, jak długą historię ma ten klub. KB ma jeszcze głębsze korzenie, wręcz najgłębsze. Rzeczywiście, założony w 1876 roku Kjøbenhavns Boldklub był najstarszym klubem piłkarskim w Europie kontynentalnej, czyli poza Wyspami Brytyjskimi. Obaj poprzednicy oprócz tradycji dali nowo powstałej jednostce gen zwycięstwa.
Boldklubben 1903 zdobył siedem tytułów mistrzowskich, KB zdominował nawet ligę duńską w 15 edycjach. W dniu założenia FC Kopenhaga miała już w swoim rodowodzie 22 mistrzowskie trofea. Następca klubu zdobył wspomniane 15 tytułów od momentu powstania, zrównując się tym samym ze swoim macierzystym klubem KB na szczycie historycznych tabel. FC Kopenhaga była skazana na sukces dzięki temu, że od samego początku miała świetny dom w postaci nowoczesnego stadionu narodowego Parken, który został otwarty 32 lata temu.
Brøndby: klub rodziny Laudrupów
Brøndby IF jest stosunkowo młodym klubem, ale stoi na starych filarach. Powstał w 1964 roku z połączenia dwóch klubów, których historia sięga początków XX wieku. W przypadku Brøndby IF utworzenie nowego, większego klubu było jednym z głównych warunków budowy nowej trybuny, którą nazwano Brøndby Stadium. W przeciwieństwie do FC Kopenhaga, która odziedziczyła licencję na grę w pierwszej lidze i od samego początku mogła spróbować (i odniosła sukces) zapanować nad duńskim futbolem, IF musiało zapracować na swój sukces, przedzierając się na szczyt z szóstej klasy rozgrywkowej. Po raz pierwszy do najwyższej ligi dotarł w 1981 roku. Do awansu przyczynił się duński reprezentant Finn Laudrup, który wcześniej pełnił również funkcję grającego trenera drużyny.
Do Brøndby IF sprowadził również swoich dwóch (bardzo utalentowanych, co należy podkreślić) synów. Nazywali się Michael i Brian. Obaj grali później w pierwszej drużynie Brøndby IF, po czym rozpoczęli wielkie kariery w wielkich klubach zagranicznych. Michael Laudrup, później okrzyknięty najlepszym duńskim piłkarzem wszech czasów, również powrócił do Brøndby jako trener (2002-2006). Inne znane nazwiska, takie jak bramkarz Peter Schmeichel, Bent Christensen i stoper Lars Olsen, są związane z sukcesem klubu i duńskiego futbolu jako całości. Ta trójka, Brian Laudrup, a także inni gracze Brøndby, przeszli do historii, gdy Duńczycy niespodziewanie wygrali EURO 1992 (Michael Laudrup był nieobecny na turnieju z powodu sporów z trenerem reprezentacji narodowej).
Walka na boisku, na trybunach i w mieście
FC Kopenhaga i Brøndby IF są do siebie podobne pod względem sposobu powstania, związanej z tym budowy nowego stadionu, a nawet późniejszych sukcesów. Na tym jednak lista podobieństw się kończy; pod wieloma względami stoją one w wyraźnym kontraście. FC kojarzony jest z zamożniejszą warstwą społeczną, znajdującą się w centrum duńskiej metropolii. IF ma siedzibę w mieście Brøndbyvester, położonym na obrzeżach aglomeracji kopenhaskiej, i tradycyjnie jest wspierany przez szersze społeczeństwo z rdzeniem klasy robotniczej. Baza fanów IF jest również bardziej zróżnicowana geograficznie. Podczas gdy FC ma bazę fanów ograniczoną głównie do Kopenhagi, kibiców IF można znaleźć na obszarach wiejskich i w innych miastach, nawet w bardziej odległych częściach Danii.
Bitwie o Kopenhagę zawsze towarzyszy wspaniała, choć czasem bardzo napięta atmosfera. W tym sezonie FC Kopenhaga zdominowała pierwsze ligowe derby (2:3), odwracając losy spotkania dwoma bramkami w ostatnich minutach. Drugie zakończyły się bezbramkowo, a trzecie na swoją korzyść przechyliło Brøndby (1:2). Ostatnia w tym sezonie Bitwa o Kopenhagę ma znamiona walki o tytuł. Czy Brøndby IF zdetronizuje aktualnych mistrzów i głównych rywali? Mecz rozpocznie się w niedzielę 12 maja o godzinie 16:00 CEST.
Kolejne derby tygodnia
Piątek, 10 maja
Meksyk - Liga MX
Tigres de la UANL - CF Monterrey
Clásico del Norte (Klasyk Północy)
Rywalizacja pomiędzy Tigres i CF Monterrey jest największa w całym północnym Meksyku, a oba kluby są najsilniejsze na całym świecie. Monterrey to duży obszar metropolitalny z ponad pięcioma milionami mieszkańców. Obejmuje między innymi Guadalupe, gdzie CF Monterrey ma stadion (piękny Estadio BBVA będzie jednym ze stadionów gospodarzy Mistrzostw Świata 2026), oraz San Nicolás de los Garza, który jest domem dla Tigres. Clásico del Norte odbędzie się w ramach ćwierćfinałów play-off. Pierwszy mecz zostanie rozegrany w piątek, a rewanż w poniedziałek.
Irlandia - Premier Division
Shamrock Rovers - St. Patricks
Derby południowego Dublina (South Dublin derby)
Rywalizacja pomiędzy dublińskimi klubami Shamrock Rovers i St. Patricks w ostatnich latach tylko rosła. Wynika to z faktu, że Shamrock Rovers, najbardziej utytułowany klub w Irlandii, przeniósł się w 2009 roku na nowy stadion Tallaght na południu stolicy, gdzie St. Patricks dominował w piłce nożnej.
Irlandia - First Division (2. liga)
Derby Cork (derby hrabstwa Cork)
Poza Dublinem i Louth, Cork jest jedynym hrabstwem w Irlandii, które może pochwalić się klubami First Division. Małe miasteczko Cobh leży zaledwie 15 kilometrów od większego Cork, od którego pochodzi nazwa całego hrabstwa na południu Irlandii. Derby odbywają się w konkurencyjnym meczu po dwóch latach, ponieważ Cork City został zdegradowany z najwyższej klasy rozgrywkowej do drugiego poziomu w 2023 roku (irlandzki system wiosna-jesień), w którym Cobh jest od dawna.
Sobota, 11 maja
Szkocja - Premiership
Derby Old Firm
Rangersi powstali w 1872 roku, drugi z wielkich klubów Glasgow, Celtic, został założony "dopiero" w 1887 roku. Pierwszy wspólny mecz odbył się w 1888 roku. Z czasem oba kluby stały się wielkimi rywalami, a ich derby zaczęto nazywać Old Firm derby, co można przetłumaczyć jako derby "starych przyjaciół". Obecnie w szkockiej ekstraklasie rozgrywane są trzy ostatnie kolejki, a Rangersi mają trzy punkty straty do Celticu.
Ukraina - Premier League
Szachtar Donieck - Dynamo Kijów
Klasyczne derby (Klasyčne derby)
Dynamo i Szachtar to dwa największe kluby piłkarskie na Ukrainie. Od ponad 30 lat, odkąd Związek Radziecki upadł, a Ukraina stała się niepodległą republiką, nikt inny nie wygrał lokalnej ligi. Ich mecze są corocznym wydarzeniem sezonu. Ale oprócz starcia piłkarskich gigantów, jest to również bitwa między stolicą Kijowem a regionem przemysłowym na wschodzie kraju - Donbasem. Więcej o Classic Derby pisaliśmy jesienią w Derby Week.
Czechy - Fortuna Liga
Derby Pragi "S"
Tak zwane Derby Pragi "S", dwóch najlepszych czeskich klubów Sparty i Slavii, odbędą się po raz czwarty w bieżącym sezonie. Wszystkie trzy poprzednie sezony zakończyły się remisami w regulaminowym czasie gry (Sparta wygrała mecz pucharowy po dogrywce). Teraz obaj rywale spotkają się w dodatkowej grupie o tytuł.
Słowenia - Prva liga
Večni derby (Wieczne derby)
Rywalizacja między tradycyjnymi słoweńskimi drużynami ożyła w 2009 roku, kiedy Olimpija zdołała powrócić do najwyższej klasy rozgrywkowej po latach egzystencjalnych trudności. Od tego czasu trzykrotnie zdobyła nawet tytuł mistrzowski i jest panującym mistrzem. Maribor jest najbardziej utytułowanym klubem w Słowenii z 16 tytułami, ale w tej chwili Eternal Derby będą walką o drugie miejsce. Tegorocznym mistrzem Słowenii jest Celje.
Portugalia - Primeira Liga
O Dérbi do Minho (derbach regionu Minho)
Guimaraes i Braga to dwa największe miasta regionu Minho na północy Portugalii. Leżą zaledwie 20 kilometrów od siebie i są rywalami z historycznego punktu widzenia. Rywalizacja między nimi przenosi się na boisko piłkarskie. Co więcej, obaj bohaterowie są bardzo utytułowanymi klubami jak na portugalskie standardy. W przedostatniej kolejce sezonu derby zostaną rozegrane również o przepustkę do europejskich pucharów.
Niedziela 12 maja
Francja - Ligue 1
Derby Wschodu (Derby de l'Est)
Rywalizacja pomiędzy Strasburgiem i Méty wynika nie tylko z rywalizacji sportowej, w której oba kluby prezentują podobną jakość w dłuższej perspektywie, ale także ze wspólnej historii obu miast. Przed I wojną światową Strasburg i Metz były niemieckimi miastami w niemieckim landzie Alzacja-Lotaryngia. Obecnie oba miasta (oddalone od siebie o 130 kilometrów) są stolicami dwóch francuskich departamentów w północno-wschodniej części Francji. Do końca rozgrywek Ligue 1 pozostały dwie kolejki, w których FC Metz walczy o utrzymanie.
Portugalia - Primeira Liga
O Derbi do Porto (derbach Porto)
Portugalska piłka nożna jest zdominowana przez "wielką trójkę". Historycznie, jeden z tercetu Benfica, Sporting, FC Porto wygrywał każdą edycję tamtejszych rozgrywek. Z dwoma wyjątkami. Jednym z nich jest tytuł mniejszego z dwóch klubów Porto, Boavisty, w 2001 roku. Derby Porto to mecz Dawida z Goliatem ze wszystkimi dodatkami.
Paragwaj - Primera División
Cerro Porteño - Olimpia Asunción
El Clásico del fútbol Paraguayo (Klasyk paragwajskiej piłki nożnej)
El Clásico paragwajskiej piłki nożnej to starcie najbardziej utytułowanych klubów z największą liczbą fanów w całym Paragwaju. Są to Cerro Porteño i Club Olimpia, oba z siedzibą w stolicy kraju Asunción. Od 1913 roku oba kluby rozegrały ze sobą 453 mecze.