Polki pokonały Kosowo 36:22 w barażach o mistrzostwa świata

El. MŚ piłkarek ręcznych - Polska - Kosowo 36:22
El. MŚ piłkarek ręcznych - Polska - Kosowo 36:22PAP
Polska reprezentacja piłkarek ręcznych pokonała w Bielsku-Białej Kosowo 36:22 (17:6) w pierwszym meczu barażowym o awans do turnieju finałowego mistrzostw świata. Rewanż 12 kwietnia w Prisztinie.

Biało-Czerwone źle zaczęły czwartkowy mecz. Po rzucie Paschke Marku Kosowo prowadziło 1:0. Polki objęły prowadzenie w 5. minucie po tym, jak Aleksandra Rosiak drugi raz w tym dniu pokonała bramkarkę rywalek (za pierwszym razem zdobyła setne trafienie dla reprezentacji).

Przez kilka następnych minut trwała wyrównana walka. Kosowo trzymało stratę tylko na poziomie jednej bramki (2:3, 4:5, 5:6). Przyjezdne nie zdołały wyrównać dzięki świetnej postawie bramkarki, Adrianny Płaczek, która przed przerwą osiem razy odbiła piłkę.

Z czasem Polki zaczęły grać skuteczniej i powiększały przewagę. Po 30 minutach gry prowadziły 17:6. W drugiej połowie Biało-Czerwone kontrolowały przebieg wydarzeń na boisku, uniemożliwiając rywalkom odrobienie strat. Na 10 minut przed końcem spotkania było 30:20. Ostatecznie Polki pojadą na mecz rewanżowy z przewagą 14 bramek.

Turniej finałowy mistrzostw świata kobiet odbędzie się w Danii, Norwegii i Szwecji od 30 listopada do 17 grudnia 2023. W 2021 r. w MŚ w Hiszpanii Polki, które zagrały dzięki tzw. dzikiej karcie, uplasowały się na 15. pozycji. Triumfowała Norwegia. Kosowo nigdy nie uczestniczyło w MŚ.