Polscy siatkarze wygrali 3:2 z Niemcami, udany rewanż za czwartek
W drużynie gospodarzy od początku grał 19-letni libero Indykpolu AZS Olsztyn Kuba Hawryluk, który zastąpił Kamila Szymurę. Po drugiej stronie siatki pierwszym rozgrywającym był Johannes Tille, 10 lat młodszy od Lukasa Kampy, który dyrygował zespołem w czwartek. Atmosfera była inna niż dzień wcześniej w Spodku, z racji trzykrotnie mniejszej, ale też dużo cichszej widowni. Mimo to udało się poderwać kibiców do „meksykańskiej fali”.
Polacy prowadzili w pierwszej partii, ale o ich wygranej zadecydowała bardzo wyrównana końcówka. Przy drugiej piłce setowej rywale popełnili błąd, co wyraźnie zdenerwowało ich selekcjonera. Drugą część jego zespół zaczął od prowadzenia 5:1, na co trener biało-czerwonych Nikola Grbić zareagował prośbą o przerwę. Gospodarze z nawiązką odrobili straty (11:9), kiedy trzema punktowymi zagrywkami pod rząd popisał się Artur Szalpuk. Znów sporo emocji przyniosły ostatnie akcje, po skutecznym bloku Niemcy wyrównali stan meczu.
W trzecim secie zawodnicy obu drużyn popełnili sporo błędów. Wynik był „stykowy” do remisu po 15. Potem goście wyszli na 3, 4-punktowe prowadzenie i już go nie oddali.
Niemcy podtrzymali dobrą passę na początku czwartej odsłony, prowadzili bowiem 3:0. Przeciwnicy wyrównali (8:8) po wygranej "przepychance" nad siatką. Później Biało-Czerwoni – przy zagrywce Szalpuka – zanotowali serię siedmiu zdobytych punktów (23:16), a po chwili doprowadzili do tie-breaka. W nim Polacy prowadzili 11:8, potem rywale nie wykorzystali 9 (!) piłek meczowych, a gospodarze zamknęli cały mecz przy pierwszej takiej okazji, po autowym ataku Niemców.
W pierwszych tygodniach zgrupowania kadry nie biorą udziału zawodnicy Jastrzębskiego Węgla i Grypy Azoty Zaksy Kędzierzyn-Koźle, którzy rozgrywki klubowe zakończyli dopiero 20 maja finałem Ligi Mistrzów w Turynie. Piątkowy mecz został rozegrany w oddanej do użytku w lutym hali ArcelorMittal Park. Na jej otwarcie polscy koszykarze pokonali Austrię 87:72 w eliminacjach ME.
Biało-czerwonych w tym sezonie czekają od 6 czerwca zmagania w Lidze Narodów (finałowy turniej odbędzie się w Gdańsku 19-23 lipca). Drużyna prowadzona przez trenera Nikolę Grbicia wystąpi też w mistrzostwach Europy (28 sierpnia do 16 września w Bułgarii, Izraelu, Macedonii Północnej i Włoszech), gdzie w grupie zagra z Macedonią Północną, Czarnogórą, Holandią, Czechami oraz Danią.
Ostatnim akcentem sezonu będzie turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Paryżu (30 września – 8 października w Chinach). Grupowymi rywalami Polaków będą tam gospodarze, Argentyńczycy, Holendrzy, Kanadyjczycy, Meksykanie, Belgowie oraz Bułgarzy. Awans zapewnią sobie dwie najlepsze drużyny.