Popiela dziesiąty, Zwolińska odpadła w półfinale PŚ w hiszpańskim La Seu d’Urgell

Popiela dziesiąty, Zwolińska odpadła w półfinale PŚ w kajakarstwie górskim
Popiela dziesiąty, Zwolińska odpadła w półfinale PŚ w kajakarstwie górskimPAP/Art Service
Dariusz Popiela zajął 10. miejsce w finale konkurencji K1 w zawodach Pucharu Świata w kajakarstwie górskim w hiszpańskim La Seu d’Urgell. W tej samej konkurencji Klaudia Zwolińska zajęła w półfinale 12. lokatę i nie awansowała do finału.

Triumfowała Hiszpanka Maialen Chourraut, druga była Słowenka Eva Tercelj - strata 2,37 s, a trzecia Amerykanka Evy Leibfarth - 2,39. Na czwartej pozycji ostatnie w sezonie zawody ukończyła 32-letnia Niemka Ricarda Funk - strata 2,62 i zapewniła sobie po pięciu zawodach zwycięstwo w klasyfikacji generalnej sezonu.

"Z 12. miejsca nie jesteśmy do końca zadowoleni, bo jeśli chodzi o Klaudię, to chcieliśmy powalczyć o jak najlepszy wynik i awans w klasyfikacji generalnej. Brak finału jest w pewnym sensie rozczarowaniem, ale niestety błąd w środkowej części trasy spowodował, że nasza srebrna medalistka olimpijska tylko otarła się o finał" - ocenił Jakub Chojnowski, trener główny polskiej kadry w slalomie kajakowym i kayak crossie.

Wśród mężczyzn zwyciężył Czech Jiri Prskavec, drugi był Brazylijczyk Mathieu Desnos - strata 1,33 s, w trzeci Włoch Giovanni De Gennaro - 1,38. Dziesiąty Popiela stracił do zwycięzcy 53,47. W klasyfikacji pucharowej K1 (po pięciu startach) triumfował Francuz Anatole Delassus, który w piątek został sklasyfikowany na 6. pozycji ze stratą 2,12.

W finale K1 mężczyzn wystąpił tylko Popiela (8. w półfinale). Machał Pasiut zajął 38. miejsce, a Mateusz Polaczyk - 26.

"To był słodko-gorzki dzień, ale na pewno cieszymy się, że Popiela się przełamał i popłynął w finale. To jest naprawdę duży plus. Szkoda ominiętej bramki w finale, ale wiedzieliśmy, że trzeba ryzykować, jeśli chce się tutaj coś osiągnąć i w pewnym sensie ten wynik to konsekwencja pełnego ryzyka. Chcieliśmy zdobyć wszystko, a wiemy, że slalom bywa nieprzewidywalny" - dodał Chojnowski, cytowany na oficjalnej stronie związku.

W tej sytuacji osiągnięte w Hiszpanii wyniki nie pozwoliły reprezentantom Polski na polepszenie pozycji w klasyfikacji K1 na koniec sezonu. Wśród kobiet najlepsza z biało-czerwonych Zwolińska zajęła ostatecznie piąte miejsce (spadła o jedną pozycję), a wśród panów najwyżej sklasyfikowany został Polaczyk (10. pozycja).

"Mimo to, miejsca w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata to wyniki godne docenienia i świadczą o tym, że nie jesteśmy tłem dla całego świata slalomu, a wręcz przeciwnie" - podsumował start szkoleniowiec kadry.