Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Supron: medal w Paryżu zmieniłby sytuację

PAP
Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Supron: medal w Paryżu zmieniłby sytuację
Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Supron: medal w Paryżu zmieniłby sytuacjęFot. PAP/Szymon Pulcyn
"Medal wywalczony w Paryżu zmieniłby sytuację" – powiedział prezes Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Supron na konferencji prasowej poświęconej ocenie startu biało-czerwonych w igrzyskach XXXIII olimpiady.

"Zabrakło tak oczekiwanego medalu. Liczyliśmy, że powtórzy się sytuacja z poprzednich igrzysk w Tokio, z których wróciliśmy z brązowym medalem wywalczonym przez klasyka Tadeusza Michalika w kategorii 97 kg. Gdyby sytuacja powtórzyła się w Paryżu, zupełnie inaczej wyglądałaby ocena naszego startu" – powiedział szef zapaśniczej centrali.

"Punkty zgromadzone przez zapaśników uplasowały ich na ósmym miejscu wśród 27 dyscyplin, w których startowali Polacy" – dodał Supron, wicemistrz olimpijski igrzysk w Moskwie w 1980 roku.

Na paryskich matach zaprezentowała się piątka zapaśników, dwie zawodniczki, dwóch przedstawicieli stylu wolnego oraz jeden klasycznego.

Po przegraniu walk o brązowy krążek, piąte lokaty przypadły wolniakowi Robertowi Baranowi w wadze 125 kg oraz klasykowi Arkadiuszowi Kułynyczowi w 87 kg.

Na siódmym miejscu w rywalizacji wolniaków sklasyfikowany został Zbigniew Baranowski startujący w wadze 97 kg.

Ósma wśród zawodniczek w wadze 68 kg była Wiktoria Chołuj. Zdaniem szkoleniowców zawodniczka perspektywiczna, która debiutowała w igrzyskach, pokazując charakter i serce do walki.

Jako jedyna nie wypełniła zadań postawionych przez związek Anhelina Łysak, która w kategorii 57 kg odpadła w 1/8 finału plasując się na dziesiątym miejscu.

Wiele uwagi poświęcono na konferencji wypowiedzi Arkadiusz Kułynycza, który ma pretensje, że do Paryża nie pojechał wskazany przez niego sparingpartner.

Trenerzy i działacze przyznali, że nie mogą zrozumieć, dlaczego w mediach społecznościowych pod ich adresem zapaśnik kieruje tyle pretensji.

"Jesteśmy tym niezmiernie zaskoczeni. Dziwi nas szukanie przez niego przyczyny niezdobycia medalu. Padły słowa, że jesteśmy kliką i leśnymi dziadkami. Może dlatego, że sam jestem dziadkiem i mieszkam w lesie" – powiedział Supron.

Jego zdaniem zawodnik był skonfliktowany w karierze z kilkoma szkoleniowcami, wielokrotnie podważał autorytet trenerów, którzy zwracali mu uwagę na niesubordynację.

Przed igrzyskami Kułynycz mówił do działaczy "ja zdobyłem kwalifikację olimpijską i chcę zabrać swojego sparingpartnera". Nie bardzo odpowiadała mu sytuacja, aby w tej roli na igrzyskach wystąpił trener klubowy i kadry Włodzimierz Zawadzki.

"Związek dokładał należytych starań, aby przygotowania Kułynycza do igrzysk nie napotykały na żadne trudności. Zapaśnik uczestniczył w wielu zgrupowaniach krajowych i zagranicznych, był także stypendystą programu Solidarności Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego" – podkreślił dyrektor sportowy PZZ Marek Wałachowski.

"Mamy nadzieję, że Arkadiusz Kułynycz przeprosi nas za swoje wypowiedzi" – powiedział na zakończenie konferencji prezes Supron.

Wzmianki
Wil jij jouw toestemming voor het tonen van reclames voor weddenschappen intrekken?
Ja, verander instellingen