Rekordy Lavreysena, Charltona i Milana podczas mistrzostw świata w kolarstwie torowymFot. PAP/EPA/Mads Claus Rasmussen
Harrie Lavreysen zdobył 15. złoty medal mistrzostw świata w kolarstwie torowym, wygrywając w Ballerup koło Kopenhagi rywalizację na 1 km ze startu zatrzymanego. Holender został najbardziej utytułowanym torowcem wszech czasów. Polacy w piątek nie odnieśli sukcesów.

Lavreysen po raz drugi stanął w Ballerup na najwyższym stopniu podium. W środę uczynił to z kolegami po zwycięstwie w sprincie drużynowym, dzięki czemu wyrównał osiągnięcie Francuza Arnauda Tournanta, 14-krotnego mistrza świata z lat 1997-2008. W czwartek miał szansę je poprawić, ale w keirinie niespodziewanie odpadł w półfinale.

Jednak co się odwlecze, to nie ucieczce. W piątek Lavreysen był bezkonkurencyjny na 1 km, wyprzedzając o blisko sekundę kolegę z reprezentacji Jeffreya Hooglanda. W tej nieolimpijskiej obecnie konkurencji mistrzem świata został po raz... pierwszy. Sześć złotych medali MŚ zdobył w sprincie drużynowym, pięć w sprincie, natomiast trzy w keirinie. W Danii będzie miał okazję wywalczyć jeszcze jedno złoto – w sprincie indywidualnym, w którym pozostaje niepokonany od mistrzostw świata w Pruszkowie w 2019 roku.

Lavreysen, pięciokrotny mistrz olimpijski, jest najbardziej utytułowanym Holendrem w historii letnich igrzysk. Już tyle osiągnął w wieku 27 lat i wszystko wskazuje na to, że rekordy będzie śrubować.

Na bardzo wysokim poziomie stała rywalizacja w innej nieolimpijskiej konkurencji – wyścigu na 4 km na dochodzenie. Przed zawodami w Danii jedynym zawodnikiem, który przejechał ten dystans w czasie poniżej 4 minut, był Włoch Filippo Ganna. Jego wynik 3.59,636 przetrwał dwa lata. W eliminacjach rekord świata pobił Brytyjczyk Josh Charlton, osiągając 3.59,304, a w finale Włoch Jonathan Milan – 3.59,153.

Ponadto złote medale wywalczyli: Hiszpan Sebastian Mora Vedri w wyścigu punktowym, Nowozelandka Ally Wollaston w omnium oraz Brytyjka Emma Finucane w sprincie.

W piątek biało-czerwoni nie zaliczyli udanych startów. Eliasz Bednarek był dziewiąty na 1 km, a Konrad Burawski – 22., na 4 km Kacper Majewski – 13., w wyścigu punktowym Konrad Waliniak – 23., natomiast w omnium Olga Wankiewicz – 18. W tej ostatniej konkurencji nie startowała srebrna medalistka olimpijska z Paryża Daria Pikulik, która poleciała do Chin na ostatnie wyścigi sezonu szosowego.

Nikola Seremak i Paulina Petri odpadły z rywalizacji w sprincie w czwartek.