Rovanpera wygrał Rajd Łotwy, ósmą rundę MŚ kierowców. Polacy nie startowali

Rovanpera wygrał Rajd Łotwy, ósmą rundę MŚ kierowców. Polacy nie startowaliPAP
Obrońca tytułu Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally 1) wygrał Rajd Łotwy, ósmą rundę mistrzostw świata kierowców. Polacy nie startowali. To druga wygrana Fina w rundzie MŚ z rzędu, pod koniec czerwca był najszybszy w Rajdzie Polski.

Drugi ze stratą 39,2 s był ośmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Ogier (Toyota Yaris Rally1), a trzeci Estończyk Ott Tanak (Hyundai I20 Rally1) - strata 1.04,5

Ogromnego pecha miał świetnie spisujący się od początku imprezy Łotysz Martins Sesks (Ford Puma Rally1), który przed startem do ostatniego odcinka specjalnego Mazilmaja 2 (13,4 km) był trzeci ze stratą jednej minuty do Rovanpery. Ale na początku przejazdu finałowej próby w jego samochodzie doszło do awarii dyferencjału, Sesks przejechał odcinek o 1.45,5 wolniej od najszybszego Tanaka i w klasyfikacji generalnej spadł na siódmą pozycję.

"To był wspaniały weekend. Fajnie jest odnieść pierwsze zwycięstwo tutaj, Łotwa jest dla mnie ważnym miejscem. Teraz czeka nas ważne wyzwanie w Finlandii" - powiedział Rovanpera na mecie.

23-letni Rovanpera wrócił na Łotwę po kilku latach przerwy. Fin startował tam już wcześniej jako... 14-latek, gdy nie miał jeszcze prawa jazdy, a przepisy jego kraju zabraniały mu na to. Rovanpera przeniósł się wtedy na Łotwę, gdzie nie wymagano posiadania prawa jazdy, aby móc rywalizować w rajdach na trasach zamkniętych dla ruchu odcinków specjalnych. Począwszy od 2015 roku młody Fin... trzy razy z rzędu zdobył wtedy tytuł mistrza Łotwy.

W klasie WRC2, w której rywalizuje Kajetan Kajetanowicz, zwyciężył lider cyklu Szwed Oliver Solberg (Skoda Fabia RS Rally2) i umocnił się na prowadzeniu. W klasyfikacji generalnej rajdu Solberg zajął 11. miejsce.

W klasyfikacji generalnej liderem jest nadal Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 Rally1), który na Łotwie uplasował się na ósmej pozycji ze stratą 2.46,4 do Rovanpery.