Polska i Włochy są faworytami do tego, żeby zagrać o złoto mistrzostw Europy

Włochy we wtorek wieczorem przed rozpoczęciem ćwierćfinałowego meczu z Holandią w BariProfimedia
Polska i Włochy są faworytami półfinałów mistrzostw Europy w Rzymie, które odbędą się w czwartek wieczorem. Polacy wygrali siedem pojedynków z rzędu i stracili tylko trzy sety w tym turnieju. Włochy to aktualni mistrzowie Europy i świata, którzy w siedmiu meczach stracili cztery sety.

O 18:00 Polska zmierzy się ze Słowenią, która również była niepokonana w drodze półfinale i również straciła tylko cztery sety. Polska poradziła sobie z Serbią (3:1) w ćwierćfinale, a Słowenia wyeliminowała Ukrainę (3:1). Biało-czerwoni będą starali się przerwać złą serię meczów z tym rywalem na europejskim czempionacie.

Francja jest jedynym krajem, który przegrał już mecz na tych mistrzostwach. Ulegli właśnie Rumunii w fazie grupowej, ale wygrali z nią w ćwierćfinale (3:0). Dla Włoch Bari było sceną emocjonującego ćwierćfinału przeciwko Holandii (3:2). Francja i Włochy spotkają się w czwartek o 21:15, a stawką będzie finał mistrzostw Europy.

Historia

Dwa lata temu trzy z czterech krajów również znalazły się w półfinale. Wówczas Włochy wygrały w finale ze Słowenią, a Polska zdobyła brąz, pokonując Serbię. W 32 poprzednich edycjach mistrzostw Europy Włochy siedmiokrotnie zdobywały złoto. Polska (2009) i Francja (2015) zostały mistrzami raz wcześniej. Holandia zdobyła tytuł w 1997 roku, rok po legendarnym złocie olimpijskim.

Na arenie światowej Włochy były najlepsze cztery razy, w tym po raz ostatni w 2022 roku. Polska trzykrotnie została mistrzem świata i była poprzednikiem Włoch w 2018 roku. Nawiasem mówiąc, Polska była mistrzem olimpijskim raz w 1976 roku, a Francja jest panującym mistrzem olimpijskim. Włochy nigdy nie zdobyły więcej niż srebra na igrzyskach (1996, 2004, 2016) i będą chciały zdobyć ostateczne złoto w Paryżu w 2024 roku.