Koniec ery czy samotny Stan. Oto 10 najciekawszych statystyk turnieju Australian Open
Koniec pewnej ery
Po wycofaniu się Rafaela Nadala z turnieju, będzie to pierwsze od 1999 roku główne losowanie singla mężczyzn w Australian Open bez udziału Nadala lub Rogera Federera.
Samotny Centurion
Roger Federer wygrał najwięcej meczów singlowych mężczyzn w Australian Open, kończąc karierę z rekordem 102-15. Szwajcar jest jedynym graczem, który wygrał 100 lub więcej meczów na tej imprezie, następny w klasyfikacji jest Novak Djoković z 89 zwycięstwami.
Dominacja Djokovicia
W erze Open Djoković ma najwyższy odsetek zwycięstw w singlu mężczyzn na AO z 91,8% wskaźnikiem sukcesu. Serb jest jednym z zaledwie trzech graczy, obok Jimmy'ego Connorsa (91,7%) i Andre Agassiego (90,6%), którzy mają wskaźnik skuteczności na poziomie 90% lub wyższym - pod uwagę wzięto co najmniej 10 rozegranych pojedynków.
Jeśli Djoković wygra swój mecz rundy wstępnej, stanie się dopiero drugim zawodnikiem w erze Open, po Rogerze Federerze (221), który rozegrał 200 meczów Wielkiego Szlema na twardej nawierzchni.
Stan sam
Od czasu zwycięstwa Marata Safina w 2005 roku, tylko jeden zawodnik spoza "wielkiej trójki" wygrał turniej singlowy mężczyzn - Stan Wawrinka, który pokonał Nadala w finale w 2014 roku.
Na zawsze drugi
Andy Murray wystąpił w największej liczbie finałów singla mężczyzn na Australian Open bez zwycięstwa w erze Australian Open, przegrywając we wszystkich pięciu przypadkach - 2010, 2011, 2013, 2015, 2016. Jest on jedynym graczem od 1968 roku, który wystąpił w pięciu lub więcej finałach singla mężczyzn na jednym turnieju Wielkiego Szlema bez zwycięstwa.
Stracone pokolenie
Daniil Miedwiediew jest jedynym z pierwszej dziesiątki rozstawionych mężczyzn w wieku 27-35 lat i jednym z zaledwie trzech w pierwszej piętnastce.
Młode pistolety
Po raz pierwszy od 2010 roku (Novak Djoković, Andy Murray i Juan Martin del Potro) dwóch lub więcej graczy w wieku poniżej 23 lat (Carlos Alcaraz i Janik Sinner) jest rozstawionych w pierwszej piątce singla mężczyzn na Australian Open.
Jeśli wygra turniej singlowy mężczyzn, Alcaraz stanie się dopiero czwartym zawodnikiem w erze Australian Open, po Matsie Wilanderze, Bjornie Borgu i Nadalu, który zdobył trzy tytuły Wielkiego Szlema przed ukończeniem 21. roku życia.
Nieodkryte terytorium
Jeśli Djokoviź zdobędzie 11. tytuł w tym roku, stanie się pierwszym graczem, który wygra 25 tytułów Wielkiego Szlema w singlu. Nikomu w kategorii kobiet również nie udało się tego dokonać.