Coco Gauff rywalką Świątek w półfinale French Open. Historia ich bezpośrednich pojedynków

Iga Świątek i Coco Gauff podczas WTA Finals w Cancun
Iga Świątek i Coco Gauff podczas WTA Finals w CancunAFP
Coco Gauff będzie rywalką Igi Świątek w walce o finał Roland Garros. Mimo młodego wieku obu tenisistek ich historia bezpośrednich meczów jest bardzo bogata i zdecydowanie na korzyść liderki rankingu WTA.

Historia ich bezpośrednich meczów rozpoczęła się nieco ponad trzy lata temu, kiedy obie zmierzyły się ze sobą w półfinale zawodów w Rzymie. Tam wówczas 17-letnia Amerykanka sprawiła nieco trudu Polce, ale Iga wygrała 7:6(3); 6:3, a następnie zdobyła tytuł.

Kolejne kilka meczów to zdecydowanie triumfy Świątek. Pierwsze siedem bezpośrednich starć to same zwycięstwa Igi, która nie straciła nawet seta. Rzadko zdarza się taka dominacja w starciach dwóch czołowych tenisistek świata. Amerykanka znalazła sposób dopiero w sierpniu 2023 roku…

Wtedy Gauff mierzyła się z Polką przed własną publicznością w półfinale Western & Southern Open w Cincinnati. Coco wygrała 7:6(2); 3:6; 6:4 i nie tylko w końcu ugrała seta ze Świątek, ale odniosła pierwszy triumf.

Wydawało się, że być może to zmieni oblicze ich spotkań i Amerykanka stanie się do Polki wymagającą przeszkodą. Tak się jednak nie stało. W 2023 roku mierzyły się ze sobą jeszcze dwa razy i ponownie bez straty seta lepsza była Iga, wygrywając 6:2; 6:3 w półfinale w Pekinie oraz 6:0; 7:5 w fazie grupowej WTA Finals. W tym roku zmierzyły się w półfinale w Rzymie i tam Świątek wygrała 6:4; 6:3.

Iga Świątek jest koszmarem Coco Gauff na French Open, gdzie Polka i Amerykanka czują się znakomicie. Wprawdzie do 2022 roku Cori nie miała wielkich sukcesów w Paryżu, bo dwa razy odpadła w pierwszej, a raz w trzeciej rundzie. Jednak od 2022 roku przegrywała tylko z Igą. Polka pokonała Amerykankę 6:1; 6:3 w finale w 2022 roku, pozbawiając wówczas 18-letnią zawodniczkę szansy na pierwszy wielkoszlemowy tytuł. Ponownie razem zmierzyły się rok temu, ale już na etapie ćwierćfinału. Świątek wygrała 6:4; 6:2. Tym razem ich drogi połączyły się w półfinale…

Być może trzeci bezpośredni mecz w stolicy Francji będzie przełomowy dla Gauff, ale statystyki są dla niej bezlitosne. Grała z Polką jedenaście razy i tylko raz wygrała. Rozegrały łącznie 23 sety (bilans 21-2 dla Igi).

Polka w tym sezonie na kortach ziemnych przegrała tylko raz (W półfinale w Stuttgarcie z Rybakiną), a do tego dołożyła 19 zwycięstw. Ma też tyle samo triumfów z rzędu na kortach Rolanda Garrosa, gdzie była najlepsza w dwóch ostatnich edycjach, a wcześniej triumfowała w 2020 roku. Łącznie w tym sezonie liderka światowej listy rozegrała 47 meczów i wygrała 43 z nich. Gauff ma łączny bilans 30-8, a na kortach ziemnych 12-3. Iga triumfowała w tym roku w Dausze, Indian Wells, Rzymie i Madrycie. Gauff ma na koncie tytuł w Auckland, gdzie na początku sezonu rywalizowała w zawodach rangi WTA 250.